marka kimliği - grafik tasarım - web tasarım
Son Yazılar
s

Afiş Tasarımı

Afiş Tasarımı Nedir?

Afiş tasarımı günümüzde sıkça kullanılan bir araçtır. Herhangi bir hizmet, ürün veya organizasyon kampanyasının hedef kitleye iletilmesinde kullanılan görsel şekilde sunulan bir reklam aracıdır. Markaların veya firmaların sıkça kullandığı bir duyuru ve ilan yöntemidir. Yaratıcı ve son derece ilgi uyandıran afiş tasarımları insanların dikkatinin çekilmesinde önemli rol oynar.
Afiş Tasarımı Nasıl Olması Gerekir?
Verilmek istenen mesajı son derece hızlı bir şekilde iletmeyi hedefleyen afişlerin amacı en kısa sürede dikkat çekmek olmalıdır. İlk olarak afiş tasarımında mesajın çarpıcı bir şekilde iletilmesine dikkat edilmelidir. Daha sonra sözcüklerin kısa olmasına özen gösterilmeli ve kargaşadan kaçınılmalıdır. Afişte bulunacak görseller son derece özgün olmalıdır. Tipografide oluşacak gereksiz detaylardan uzak durulmalı ve en az 10 metre mesafeden okunabilir olmalıdır.
Afiş Tasarım Aşamasında ki Bazı Teknik Detaylar
• Fikir
• Görseller
• Font Seçimi
• Okunabilirlik
• Algılanabilirlik
• Tasarım Düzeni
• Özgünlük
• Sadelik
Afiş tasarımında dikkat edilmesi gereken bu temel konular iletilmesi gereken mesajın etkisinde büyük öneme sahiptir.

Afiş Tasarımı Hangi Alanlarda Kullanılır?

Geniş hedef kitlelerine ulaşmak ve etkili bir tanıtım yapmak amacıyla kısa ya da uzun süreli kullanılabilen tanıtım araçlarına afiş denir. Peki, Afiş Tasarımı Hangi Alanlarda Kullanılır? Afişler 2 kategoriye ayrılarak tasarlanır. İlk olarak reklam ve ticaret afişleri ikinci olarak ise çeşitli bilgileri olay ve düşünceleri yaymak için resmi ve propaganda afişleri olarak ayrılır. Reklam ve ticaret afişlerinde amaç ürün satışını artırmaktır. Her iki afiş türünde de amaç halkı etkilemek ve beğenisini kazanmaktır. Belirli amaçları yerine getirmesi açısında afiş, önemli bir toplumsal harekettir.
Bir Afişte Olması Gereken Özellikler Nelerdir?
Afişte yer alan ya da yer alacak olan fotoğrafın, eğitimini almış bir fotoğrafçı tarafından çekilmiş olması gerekir. Afişte yer alacak yazının da az ve öz bilgiler içeriyor olması gerekir. İyi bir slogan, kampanya ve kampanya detayları ile ilgili satışa ve tanıtıma destek olacak tüm bilgileri barındırıyor olmalıdır. Bir afişin başarılı olması için en önemli şey, iyi bir fotoğraf, özenli seçilmiş renkler, kendisine baktıracak bir tasarım ve albeniye sahip olmalıdır.
Afiş Çeşitleri Nelerdir?
Afişlerin vazgeçilmez baskısı, parlak kuşe kağıtlarıdır. Bu kuşe kağıtlar 250 gram ile 350 gram arasında tercih edilir. Afiş hazırlarken bilgilerin düzgün verilmesi önemlidir çünkü bilgi miktarına göre ebat seçenekleri değişmektedir. Afiş boyutları için en çok tercih edilen boyutlar 35x40cm, 50x70cm ve 70x100cm olarak değişmektedir. Afiş içeriğine göre bu boyutların dışına da çıkılabilmektedir. Afişlerde genellikle tek taraflı baskı uygulanmaktadır fakat iki taraflı baskı da yapılmaktadır. Afişlerin basımının ardından isteğe göre afiş üzerine parlak veya mat selofan uygulaması yapılabilir

Neden Afiş Tasarımı

Bir şirketi, bir derneği veya bir etkinliği tanıtmak için reklam afişi seçmek, geniş bir kitleye ulaşmanın en güzel yoludur. Estetiği ve etkiyi birleştiren bu araç, kontrollü ve başarılı reklamlar ortaya çıkarıyor. Bu yazıda neden afiş tasarımı konusuna odaklanılması gerektiğini açıklayacağız.
Afiş Tasarımının Getirileri
Her şeyden önce, bir afişin kaliteli bir iletişim aracı olduğunu göz önünde tutmak gerekir. Gerçekten de, bir reklam afişinin birçok avantajı olacaktır:
• Geniş kitlelere ulaşılabilecek bir iletişim yöntemi olması,
• Geçiş yerine yerleştirilen afişin birçok insanın dikkatini çekebilmesi,
• Ekonomik bir tanıtım aracı olmasıdır.
Belirtilen unsurlar hedef kitleye ulaşmanın en güzel yollarından birinin afişler olduğunu ortaya çıkarıyor.
Afiş Tasarımında Neler Bulunmalıdır?
Afişin hedefini ve içerecek bilgileri öğrendikten sonra, afiş için bir konsept oluşturma aşamasına geçilir. Bunun için bir iletişim ajansı veya grafik tasarımcıyla irtibata geçebilirsiniz.
Bu adımda aşağıdaki unsurlara önem verilmelidir:
• Afişin verdiği mesaj,
• Afişin genel içeriği(eğlenceli, ilginç, ciddi, orijinal vb.)
• Kullanılan görsellerin türü (tablolar, fotoğraflar, çizimler, montajlar vb.).
Ana fikir, afişin son oluşturulmasından önce genel bir model oluşturabilmektir. Bu adımdan sonra, ideal bir afiş hakkında net bir görüşünüz olmalıdır.
Tabii ki, bir afişin tasarımı belli bir grafik bilgisi gerektirir. Bu nedenle ideal olan şey, bunu profesyonel bir grafik tasarımcıya emanet etmektir, böyle tasarımcı size en iyi tavsiyede bulunabilecek ve size mükemmel bir afiş sunacaktır.

Afiş Tasarımı Sergileme Mecraları

Afişler reklamcılık sektörünün en önemli araçlarından birisi. Afiş tasarımı profesyonel bir firma tarafından yapılırsa firmanın adı çok daha geniş bir kitleye duyurulabilir. Tasarım konusunda dikkat edilmesi gereken pek çok şey vardır. Yaratıcılık reklamcılıktaki en önemli mesele haline geldi. Tüketicilerin doğrudan duygularına ve ilgi alanlarına seslenebilen ve de etkileyici afişler hazırlamak uzmanlık ve deneyim gerektiriyor. Bunun dışında afişlerin nerelerde sergileneceği de önemli bir konu.
Nerelere Afiş Asılır?
Afişler hemen hemen her türlü kapalı mekana asılabilir. Yapmanız gereken tek şey mekanların sahibinden izin almaktır. İnternet cafeler, her türlü kafe, bar, restoran, lokanta ve meyhane afiş asılabilen yerler arasındadır. Sinemalar, duvarlar, reklam panoları, otoyoldaki ya da şehir içindeki her türlü pano, berberler ve kuaförler asabileceğiniz yerlerden sadece bazıları. Önemli olan afişin konseptine göre etkileyici bir yer bulabilmektir. Mesela konuyla ilgili olan bütün fuar, seminer ve konferans alanlarını da takip edip afişlerinizi oralarda da sergileyebilirsiniz.
Afiş Tasarımında Etkileyicilik
Etkileyici ve yaratıcı bir tasarım için tasarımcı ajansın kendine güvenen, yenilikleri takip eden, hikaye oluşturma ve anlatmada usta bir ajans olması gerekiyor. Potansiyel tüketicilere doğrudan hitap edebilmek için hem sektör hakkında hem de pazarlamacılık ve reklam konusunda uzman olmak gerekli. Hatta psikoloji ve insanları motive eden konular hakkında da bilgi sahibi olunmalıdır. Bütün bu alanlarda başarılı olmak için de deneyim ve profesyonel hizmet anlayışı şarttır.

Fuarlarda Afiş Tasarımının Önemi

Fuar tanıtımlarında ve fuar içerisinde pek çok alanda afiş dağıtımı yapılır. Afişler sayesinde fuar tarihleri, katılımcıları ve daha pek çok bilgi fuar tanıtım reklamı olarak kullanılır. Fuara katılmak isteyenleri bilgilendirmek amacıyla kullanılan afişlerin tanıtımı ise oldukça önemlidir. Çarpıcı ve ilgi çekici bir afiş tasarımı ile müşteri kazanmak mümkündür. Bu nedenle fuarlarda tasarlanan afişlerin profesyonel ellerden çıkması gerekir. Gerek fuara katılım gerek stand tanıtımı için önem arz eden afişler uzman kişilerce hazırlanarak en yüksek verim sağlamak amacıyla kullanılırlar.
En Etkileyici Reklam Şeklidir
Fuar için tanıtım yapmanın en etkileyici ve pratik yolu afiş bastırmaktır. Afişler sayesinde fuardan haberdar olan kişiler fuarlara katılım gösterirler. Fuara katılım oranı yükseltmek için kaliteli ve iyi dizayn edilmiş afişler kullanmak reklam yapmak için en doğru yoldur. Uzman ekibimiz sizler için en doğru ve etkili fuar afişlerini hazırlamak için hizmet vermeye devam ediyor.
Stand Tanıtımı İçin Kullanılır
Fuar içinde kurulan standların kendi afişlerinin bulunması stand sahipleri için her zaman avantaj sağlar. Stand önlerinde ve fuar girişlerinde bulunan afişler sayesinde fuara gelen katılımcıların hangi standlara uğraması gerektiği konusunda yön gösteren afişler asyesinde hem katılımcılar daha keyifli bir fuar gezisi yaparlar hem de standlar daha fazla katılımcı elde ederler. Stadların önlerinde bulunan kaliteli afişler sayesinde standların amaçları ve evrdikleri hizmetler fuar içerisinde gezenlere bilgi verir. Bu nedenle afiş tasarımları estetik ve anlamı olmalıdır.
Hedef Kitleye Hitap Eder
Fuara katılım gösteren kişilerin belirli hedefleri bulunur. Bu hedefler doğrultusunda fuar gezmek ve stand dolaşmak katılımcıların temel amacıdır. Hedef kitlenize hitap edecek şekilde tasarlanan anlamlı ve net afişler sayesinde kolayca tercih edilebilirsiniz.

Afiş Tasarımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir

Afiş Tasarımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir.

Afişler, bilgilendirme ya da tanıtım amacıyla yapılmaktadır. Tasarımlarında dikkat çekme gayesi bulunmaktadır. Afiş Tasarımında fayda elde edebilmek için dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır.
Bunlar şu şekilde sıralanabilmektedir;
• Afişe ilk bakıldığı zaman algılanabilir olması gerekmektedir.
Afişte bahsedilen mesajın karşı tarafa hızlı bir şekilde ulaşması gerekmektedir.
• Duygusal ve uyarıcı bir niteliğe sahip olmalıdır.
• Kullanılan sözcükler ilginç, kısa ve anlaşılabilir olmalıdır.
• Afişteki mesaj, harekete geçirici bir özelliğe sahip olmalıdır. Bunun gibi durumlara dikkat edildiği zamanı ortaya başarılı bir afiş çıkarılabilmektedir.
Afiş Tasarımda En Önemli Noktalar Nelerdir?
Başarılı bir afişte olmazsa olmaz nitelikte durumlar vardır. Örneğin bir afişin etkili bir mesaj iletmesinde seçilen yazı tipinin çok büyük önemi bulunmaktadır. Ayrıca bu yazı tipinin rengi de dikkat çekici özelliğe sahip olmalıdır. Aksi takdirde ilgi uyandırmaz ve başarılı olamayabilir. En önemli özelliği şüphesiz, dikkat çekici mesaj ve bahsedilen içeriktir. Bu ikisi bile başarılı olursa afiş istenilen etkiye sahip olabilmektedir.
Afişlerin Kullanım Alanları
Geniş bir kullanım alanına sahip afişler genel olarak, mağazalarda, reklam panolarında kullanılabilmektedir. İsteğe göre ve mesajın önemine göre farklı boyutlarda afişler hazırlatabilmek mümkündür. İnsan zekası, görsele her zaman çok fazla kıymet vermektedir. Bu nedenle hazırlanan afişlerin büyüklüğü, mesajı etkili verebilmeyi sağlamaktadır. Doğru renk ve boyutlara karar verildiği zaman, başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Afiş Tasarım Boyutları Nelerdir?

Reklamcılık sektörüne başvuran firmalar tarafından sıkça tercih edilen afişlerin, dünya genelinde uygulandığı bazı standart boyutlar bulunmaktadır. Reklamcılık sektörünün baskı hızına yetişmek amacı ile belirlenen bu boyutlar, daha hızlı baskı imkanı ve en kullanışlı afiş boyutlarını meydana getirmek amacı ile kullanılır.
35X50 Küçük Boyut
40X60 Orta Boyut
50X70 Büyük Boyut

Afiş Tasarım Boyutları Nelerdir
Afiş Boyutları Neye Göre Seçilmelidir

Afiş Boyutları Neye Göre Seçilmelidir

Organizasyonlar, tanıtımlar, davetler, reklamlar ve daha pek çok etkinlik için hazırlanan afişler her zaman özenli ve işlevine uygun olmalıdır. Afiş tasarımı yapacağınız etkinliğin katılım oranını ve kalitesini belirler Bu nedenle afiş tasarımı oldukça önemlidir. Afiş içerisinde yazılacak olan metin, renk seçimi ve görsellerinin uyumunun önemli olması kadar afişin boyutu da oldukça önemlidir. Doğru boyutlarda yapılmayan afişler işlevlerini istenildiği şekilde yerine getiremezler. Bu nedenle yapılacak olan etkinliğe, afişin kullanılacağı yerlere bağlı olarak afiş boyuna doğru karar vermek gerekir.
Büyük Boyutlu Afiş Seçimi
Afişlerin hazırlanmasında asıl amaç hedef kitlenin dikkatini çekmektir. Bu nedenle genellikle afişler büyük boyutlarda hazırlanırlar. Afişin nerelerde asılacağına bağlı olarak afiş boyutunun ne kadar büyük boyutta olacağına karar vermek gerekir. Özellikle yol kenarlarında, otobanlarda, caddelerde kullanılacak olan afiş boyları dikkat çekici şekilde oldukça büyük ve geniş boyutlarda olmalıdır.
Orta Boyutta Afişler
Afiş boyutlarında büyük afişler kadar orta boyutta afişler de sıklıkla kullanılır. Okul panolarında, duvarlarda veya evlerde kullanılması için hazırlanan afişlerinin gereğinden büyük olması dikkat çekmekten ziyade rahatsız edici gözükürler. Bu nedenle daha küçük alanlarda kullanılacak afişlerin boyutlarının orta boyutta tutulması önemlidir.
Afiş Boyutlandırma İşlemine Dikkat
Doğru seçilen afiş boyutlarını oluştururken afişteki görselin kalitesinin bozulmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Profesyonel kişiler tarafından hazırlanmayan afişlerde görsel kalitesinin bozulması ve beklenmeyen sonuçların elde edilmesi gibi aksilikler yaşanabilir. Bu nedenle afiş hazırlama işini uzman kişilere bırakmak afiş hazırlamada en verimli yöntem olacaktır.

Güncel Afiş Tasarımı Fiyatları

Gelişen teknolojiye rağmen afişler popülerliğini hiç yitirmedi. Birçok firma afiş tasarımlarını sıklıkla kullanır. Afişleri diğer örneklerden daha ilgi çekici hale getirecek olan ise başarılı bir tasarımdır.
Afiş Tasarımı Nasıl Yapılır?
Afiş tasarımı oluşturmak oldukça eğlenceli bir iştir. Bu sebeple yaratıcılık konusunda başarılı her grafiker bu işi severek yapar. Birçok duyguyu aynı anda yansıtan afiş tasarımları, tasarım açısından oldukça başarılı olmuş demektir. Başarılı bir tasarım oluşturduktan sonra yapılması gereken baskı kalitesinin yüksek bir afiş ortaya koymaktır.
Afiş Tasarımı Çeşitleri
Afiş tasarımları iki şekilde ele alınabilir. Bunlardan birisi görsel odaklı diğeri ise bilgi odaklı afişlerdir. Hatta bu iki temel kategori sınırsızdır. Yani görsel hem de bilgi odaklı olabilir. Görsel odaklı ve bilgi odaklı afişlerin arasında belirli farklar vardır. Bilgi odaklı afişler genellikle bir haberi ya da bir bilgiyi aktarmayı amaçlar. Görsel odaklı afişler ise dikkat çekici olmayı hedefler.
Güncel Afiş Tasarımı
Güncel afiş tasarımı fiyatları birçok firmaya göre farklılık gösterebilir. Bu durum tamamen oluşturulacak afişin kalitesine bağlıdır. Güncel olarak piyasada afiş tasarımı fiyatları değişkendir.

Güncel Afiş Tasarımı Fiyatları

Bi Çay İçelim

Sizinle bir çay içmek ve pazarlama aktiviteleriniz

üzerine sohbet etmek bizim için büyük keyiftir.

Aşık Veysel Mah. Bahçeşehir – Hadımköy Yolu
Ntepe Blokları D Blok Kat: 4 Daire: 16 Esenkent
Esenyurt / İSTANBUL

Bize Ulaşın : 0212 672 68 64

WhatsApp Hattı : 0 542 527 74 73

info@bahcesehirtasarim.com

    Hemen Yaz
    1
    Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
    Merhaba
    Nasıl yardımcı olabiliriz?