Son Yazılar
Image Alt

Ambalaj Tasarımı Nedir ?

Ambalaj Tasarımı Nedir ?

Ambalajlar tüketici ve içerisinde bulunan ürün açısından çok büyük önem taşır. Bir ürün için ambalajlama işlemi yapılırken içerisindeki ürünün yapısına göre ambalajlama yapılmalıdır. Yani bu ürün kırılacak bir ürün ise sert malzeme, bozulacak bir ürün ise hava ile teması kesecek bir madde ile kaplama yapılmalıdır. Ambalaj sadece ürünü korumak için yapılmaz.. Ambalaj aynı zamanda içerisinde ürün hakkındaki özellikleri ve tüm bilgileri de vermelidir.

 

Bu bilgiler verilirken tüketicinin aklında hiçbir soru işareti kalmaması açısından basit ve açıklayıcı olması gerekmektedir. Bahçeşehir Tasarım Ofisi olarak ; ambalajın koruyuculuğu, bilgi vermesi gibi temel özelliklerin yanı sıra ambalaj tasarımının tüketici ile ürün arasında ki tek duygusal bağ olduğunu savunmaktadır. Eğer bu işi Bahçeşehir Tasarım Ofisi tarafından yapılırsa tüketici açısından mutlaka olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

 

Bu bilgileri düzenleyecek ya da sıralandıracak olursak, ambalaj tasarlarken tasarımcı ürün detaylarını bilmeli ve iyice anlamalıdır. Böylece ürüne en uygun tasarımı yapacaktır. Bahçeşehir Tasarım Ofisi ambalaj üzerine ağırlığı, üretim tarihi, fiyatı, son tüketim tarihi, markası, ürün içeriği, kullanım talimatı ve kalite belgeleri gibi tüketicinin aklına gelebilecek önemli bilgiler yerleştirilmektedir. Ambalaj boyutu, rengi, şekli, maddesi, tüketici gözü üzerinde büyük etki yaratacaktır.. Bahçeşehir Tasarım Ofisi ambalajda ki renk seçimi çok önemli olduğunu vurgularken, renklerin duyguları tetiklediğini, aynı zamanda dikkatini de büyük ölçüde ürüne çekmesini sağlayacağını belirtmektedir.

 

Bahçeşehir Tasarım Ofisi ambalaj tasarımı yaparken sadece ürünü vitrindeki görünümü ile değerlendirilmemesi gerektiğini düşünüyor. Yani bu da başka bir vizyondan işe bakılması gerektiğini düşündürmektedir.

Yorum Gönder

Hemen Yaz
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by