Son Yazılar
s

Ambalaj Tasarımı

Ambalaj Nedir?

Ambalaj yapısı ve şekli gereği bir ürünü korumak, tanıtımını yapmak ve bir yerden bir yere taşınmasını kolaylaştırmak için firmalar tarafından tercih edilen bir dış kaplamadır. Kısacası ambalaj nedir sorusunun tanımı, içerisinde bulunan ürünü kolayca korumak ve ürün için pratik taşıma imkanı sağlayan kaplama görevi üstlenmektir.
Ambalajlar, günümüzde plastik, cam ve genellikle karton malzemelerden oluşur. Bunun dışında çeşitli seçenekleri olan ambalajlar günümüzde ürünün tanıtımı ve reklamı için de kullanılır. Ürünün dış etkilerden korunmasını sağlar.
Ambalajın Yaraları
Ambalaj içindeki ürünün koruyucu olma rolüyle ürüne ve firmaya en çok faydayı sağlar. Ürünü çarpma, ıslanma ve kırılma gibi etkilerden oldukça korur. Ambalajın kaliteli olması da sağlayacağı yarar açısından önemlidir. Üzerinde taşıdığı tüm bilgiler ile tüketiciye de bilgi vermek konusunda da fayda sağlar.
Ambalajın Özellikleri
Ambalaj ürünü ekonomik açıdan korumakla firmaya karşı önemli bir görev üstlenir. Koruyucu tedbiri ile ürününün başına gelebilecek herhangi bir etkiye karşı önlem niteliği taşır. Ürünün kurcalanmasını, zarar görmesini engelleyerek tüketiciye bilgi verir. Ürünün içerisinde olması nedeniyle ürünü dış etkilerden korumasıyla birlikte üst düzey hijyen imkanı da sağlar. Genellikle firmaların veya devletinde bireylere ambalajı olamayan ürünleri satın alması tavsiye edilmez. Kısacası ambalajlar, hayatı birçok açıdan kolaylaştıran hem tüketiciye hem de üreticiye fayda sağlayan ve işlerini kolaylaştıran bir sistemdir.

Ambalaj Hangi Alanlarda Kullanılır

Dünya değiştikçe kullanılan teknolojik aletler de değişmektedir. Bu değişimlerle beraber biz insanların da hayatı değişmektedir. Diğer değişen durum ise ambalaj sektörüdür. Dünya düzeninin değişmesi, yeni şeyler üretilmesi ambalaj sektörünü de bir o kadar değiştirmiştir. Artık aldıklarımızın daha güvenilir, daha dayanıklı olmasını istiyoruz. Bundan dolayı ambalajlar da kullanıldıkları duruma göre değişmektedirler. Daha doğrusu tükettiğimiz her şeyin dayanıklılık süresi değiştiğinden ambalajlarda değişmektedir.
Gıdalar İçin Ambalaj
En önemli alan elbette ki gıda sektöründeki ambalajlardır. Çünkü en çok tüketimi gıda sektöründe yapmaktayız ve değişen dünyada da kıyaslanmalar artmaktadır. Bundan dolayı ambalajlar bu sektörde oldukça kullanılmaktadır. Bir diğer önemli konu ise devreye iletişimin girmiş olmasıdır. Marketler artık müşterileriyle iletişimi sağladıklarından dolayı getir götür hizmetleri de bulunmaktadır. Bunun için ambalajlama konusu büyük önem arz eder.
Kimya Sektörü İçin Ambalaj
Bu alan da oldukça önemli bir alandır. Bu alanın içine ilaç, kozmetik, deterjan ve bunlara benzer türler girmektedir. Ve bu ürünlerin de çeşitlerine göre ambalajlanmaları gerekir. Ayrıca bu ürünlerin satımında ve müşteri tarafından ilgilerini çekmeleri açısından ambalajlama oldukça önemlidir.
Giyim-Tekstil-Deri Sektörü İçin Ambalaj
Ambalaj konusu bu sektörde de önemlidir çünkü artık değişen toplum düzeninde, ekonomik düzende insanların giyimleri değiştikçe bu kıyafetlerin ambalajları da değişmiştir. Özellikle marka bazlı düşünürsek bu tür ambalajların daha ilgi çekici bir şekilde yapıldığını görürüz.
Elektrik ve Elektronik Araç Sektörü Ambalaj
Bu alanın içinde beyaz eşyalar ve elektrikle çalışan eşyalar girmektedir. Büyük beyaz eşyalarda ise daha korunaklı ve taşınması bakımından daha kolaylık sağlayan ambalajlar kullanılmaktadır. Fakat küçük boyutlu eşyalarda tam tersidir. Bu tür ambalajlamalar değil de o ürünü tanıtan ambalajlar yapılmaktadır. Mesela mutfak robotu, fon makinesi ve bu tür eşyalara benzeyen eşyalar için tanıtıcı ambalajlar hazırlanmaktadır. Ama bu sektördeki ambalajlamalar genel olarak eşyaları korumak için yapılmaktadır. Mesela bu eşyaların kartonlara ya da plastik ve bu türlere konulması gibi.
Diğer Sektörlerde Ambalaj
Yukarıda ambalaj konusunda belirtmiş olduğumuz alanlar en önemlileri ve en çok kullanılan sektörlerdi. Fakat bu açıklamış olduğumuz sektörler dışında diğer sektörlerde de ambalajlamalar vardır.
Bunlar ise şu sektörlerdir:
• Enerji
• Metalik Ürünler
• Taşıma alanındaki araçlar
• Ağaç ve mobilya alanlarında araçlar
• Cam ve kapı için kullanılan araç gereçlerdeki araçlar için ambalajlar kullanılmaktadır.

Ambalaj Tasarımı Neden Önemlidir

Ambalaj tasarımı, müşterilerin şirketinizi ve markanızı nasıl görecekleri konusunda önemli bir rol oynar. Birincisi, büyük ambalajlara yatırım yapmak müşteri çekiciliğine yol açacaktır.
Cazip ambalaj tasarımı satışların artmasına neden olabilir. Daha sonra ambalaj tasarımı markanıza katkıda bulunur. Müşterilerinizin dikkatini çeken bir ambalaj tasarımınız varsa, kolayca ve anında fark edilir ve tanınırsınız.
Bu yazıda, satışların desteklenmesinde ve ürünlerin görünürlüğünün artırılmasında ambalaj tasarımının önemi tartışılmaktadır.
Müşterilerin Dikkatini Çekmede Ambalaj Tasarımının Rolü
Hangi sektörde olursanız olun, rakipleriniz olacaktır. Ürününüzü rakiplerinizden nasıl ayırıyorsunuz? Etkili ambalajlama, rakiplerinizden sıyrılmanın ve müşteri çekmenin yollarından biridir. Dolayısıyla, bir market veya pazar ortamında satış yapıyorsanız, potansiyel bir müşterinin rafta göreceği ilk şey ambalaj tasarımıdır. Müşteriniz, ürününüz ve şirketiniz hakkında ilk izlenimlerini, ambalajın görünüşüne göre yapacaktır.
Marka Kimliği Yaratmada Ambalaj Tasarımının Rolü
Marka kimliği iki açıdan tüketicilerle bağlantı kurar:
• Yeni bir müşteriye bir şirket ve ürün hakkında net bir izlenim yaratmak,
• Tüketicilere markayı ve sunulan ürünleri hatırlatmak.
Ambalaj, marka kimliğini tanımlamak ve paylaşmak için anahtar araçlardan biridir. Şirketiniz ve ürününüz için yarattığınız tutarlı izlenim, tüketicilerin ürününüzü tanımasını ve hatırlamasını sağlar.
Paketiniz şirket logonuzu açıkça gösteriyor mu? Şirketinizin renklerini, yazı tiplerini ve ticari markalarını kullanıyor mu? Değilse, ambalaj tasarımı için uzman bir ekipten faydalanmanın zamanıdır. Uzman ekipler, tasarımın her aşamasında markanın müşteriyle buluşması için etkili yöntemleri bilirler.

Ambalaj Tasarımında Ajansın Rolü

Yeni kurulan birçok firmanın üretim aşamasına geçmesinden sonra ihtiyacı olan ambalaj tasarımı, günümüzde birçok ajans tarafından gerçekleştirilmektedir. Firma sahiplerinin bu ajanslar ile ortaklaşa çalışarak ortak bir ambalaj tasarımında karar vermesi oldukça yaygınlaşırken, birçok firma tarafından ''Ambalaj tasarımında ajansın rolü'' merak edilmektedir.
Kalite ve Tecrübe
Ambalaj tasarımı yaptırmak isteyen kişilerin ilk başvurduğu adreslerden olan tasarım ajanslarında, birçok ambalaj, etiket, ürün kıyafeti, barkod gibi sistemler tasarlanarak müşterilere teslim edilmektedir. Tasarım aşamasında ajanslar ile ortaklaşa çalışmanın firma tarafında birçok avantajı bulunmaktadır. Tasarım aşamasında çalışılan ajanslarda eğitim almış tasarımcılar ile birlikte çalışmak ambalaj tasarımınızın sorunsuz ve mükemmel olmasını sağlar. Ajanslar yıllardır tasarım işlerini devam ettirdiğinden büyük bir kalite ve tecrübe ile işleri tamamlayıp teslim etmektedirler.
En Az Maliyet Hesaplaması
Bilinen üzere ürün ambalajları, ürünlerin son kullanıcı kişisine en korunaklı ve en hesaplı şekilde ulaşmasının sağlanmasıdır. Ürün ambalajı için ayrılan ücret ne kadar fazla olursa, ürünün son kullanıcıya ulaştığı anda ki etiket fiyatı da bir o kadar fazla olacaktır. Ajanslar, bu fiyat ve kalite denklemini hızlıca çözerek firma için en hesaplı yol projesini çıkartmaktadırlar.
Tanıtım ve Reklam
Günümüzde ürün ambalajları yalnızca ürünün korunaklı bir şekilde müşteri kesimine ulaşmasından daha çok, bir iletişim reklamı haline gelmiştir. Bu nedenle bir firmanın ilk olarak ürün ambalajlamasını başarılı bir şekilde yapması, ürünün uzun vadede göstereceği başarıyı direkt olarak etkilemektedir. Ajanslarda yapılan ambalaj tasarımının ise en önemli dikkat edilmesi gereken noktası reklamken, birçok ajans müşteriye hitap edecek birçok ambalaj tasarımını firmalara sunmaktadır.

Ambalaj Tasarımında Renklerin Önemi

Ambalaj söz konusu olduğunda, renk alışveriş yapanları çekmek için en önemli bileşenlerden biridir. Renkler, çizimler veya grafikler gibi diğer unsurlardan daha uzak bir mesafeden görülebilen, genellikle insanların fark ettiği ilk şeylerden biridir. Alışveriş yapan kişinin görmesini istediğiniz şeyi görmesini, hissetmelerini istediğinizi hissetmesini ve yapmasını istediğiniz şeyi yapmasını sağlamak ticaret hayatı için çok önemlidir. Renk psikolojisini anlamak, ambalajınızın başarısı için elzemdir. Bununla birlikte, zayıf renk seçimi mesajınızın etkisini de olumsuz yönde değiştirebilir.
Başarı İçin Ambalaj İlkeleri
Paketinizin rengi rafta öne çıkmalı ve her zaman dikkat çekmelidir. Bu sebeple. Rafta en belirgin olan ve etkileşimi ortaya çıkaracak bir renk seçin. Hem markaya uygun hem de kategoride alışılmadık olan benzersiz bir renk kullanıp kullanamayacağınızı düşünün. Markanızın sahip olduğu raf alanı miktarının güçlü renk blokları oluşturabileceğini veya etkileyemeyeceğini unutmayın.
Ambalaj İçin Renk Seçimlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Ambalaj için yalnızca iki ya da üç renk kullanmaya çalışın. İnsanlar basitliği sever ve paketinizin daha kolay anlaşılmasını sağlar. Her rengin anlamı olduğundan ve yanlış kullanıldığında mesajınızı etkilediği için ambalajlarda çok fazla renk kullanımı doğru değildir.
Ayrıca, paketinizdeki unsurların öne çıkmasını sağlamak için zıtlıkları kullanmaya çalışın. Tamamen farklı ancak zıt olmayan iki renk seçimi olabilir. Renk zıtlığını test etmek için renkleri gri tonlamaya dönüştürün ve kontrastlarını gözden geçirin. Ayrıca renk seçiminde hedef pazarınızı unutmayın.
Örneğin, mavi renk erkekler ve kadınlar tarafından sevilmektedir. Erkekler koyu renk ve tonları (siyah eklenmiş renkler) tercih ederken, kadınlar beyaz eklenmiş renkleri daha çok severler. Ayrıca, kültürel algının renk uygunluğunda güçlü bir rol oynadığını ve bunun da seçimleri etkileyebileceğini unutmayın.

Etkileyici Ambalaj Tasarımı Nasıl Olmalıdır

Günümüzde piyasada çoğu firma aynı ürün ile hizmet vermektedir. Genellikle aynı kalitede üretilen bu ürünlerin pazarlama şekilleri de oldukça benzerdir. Önemli olan ise bu konuda ürünün pazarlama şekline katkı sağlamaktır. Pazardaki rekabete böyle bir fark oluşturarak girilirse satışlarda ciddi bir olumlu etki görülecektir.
Etkileyici Ambalajın Özellikleri
Bir ürünün piyasada uzun soluklu olabilmesi için doğru ve etkili bir ambalaja sahip olması gerekmektedir.
Etkileyici ambalaj özellikleri ise şu şekildedir;
• Ürüne uygun renkler
• Uyumlu ve etkin bir yazı
• Kaliteli tasarım biçimi
• Etkileyici ve güzel görünen ambalaj
Dış görünüşü itibariyle ilgi çekici olan bir ambalaj tüketiciyi de olumlu yönde etkilemektedir.
Grafik Tasarımı
Bir ürünün ambalajının grafik tasarımı oldukça önemli bir noktadır. Çünkü grafik tasarımı ile ürünün tüm özelliklerinin tüketiciye etkin bir şekilde yansıtılması gerekmektedir. Grafik tasarımı bir ürünün dilidir. Konuşmayan ve kendini gösterişiyle aldırmayan bir ürünün içeriği de önemini yitirir. Ürünün tanıtımının iyi olabilmesi her şeyi olumlu etkiler.
Ürün Tanıtımı
Ambalaj üzerinde estetik kaygılardan çok ürünün tanıtımı yapılmalıdır. Çünkü ambalaj kabın içerisindeki ürünün ne olduğu hakkında bilgi verir. Satıcılar ürünleri rafa dizerken her zaman geniş yüzeyi ön planda koymayabilir. Bu sebeple ambalajın her kısmı ayrı bir özenle tasarlanmış olmalı. Hangi kısmı rafa dönük olursa olsun kendini tanıtan ve gösteren bir ürün olmalıdır.

Ambalaj Tasarımı Örnekleri

``Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.``
M.Ö. 45 tarihinde Çiçero tarafından yazılan ``de Finibus Bonorum et Malorum``un 1.10.32 sayılı bölümü ``Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem aperiam, eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis et quasi architecto beatae vitae dicta sunt explicabo. Nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit aspernatur aut odit aut fugit, sed quia consequuntur magni dolores eos qui ratione voluptatem sequi nesciunt. Neque porro quisquam est, qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci velit, sed quia non numquam eius modi tempora incidunt ut labore et dolore magnam aliquam quaerat voluptatem. Ut enim ad minima veniam, quis nostrum exercitationem ullam corporis suscipit laboriosam, nisi ut aliquid ex ea commodi consequatur? Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem eum fugiat quo voluptas nulla pariatur?``

Bi Çay İçelim

Sizinle bir çay içmek ve pazarlama aktiviteleriniz

üzerine sohbet etmek bizim için büyük keyiftir.

Aşık Veysel Mah. Bahçeşehir – Hadımköy Yolu
Ntepe Blokları D Blok Kat: 4 Daire: 16 Esenkent
Esenyurt / İSTANBUL

Bize Ulaşın : 0212 672 68 64

WhatsApp Hattı : 0 542 527 74 73

info@bahcesehirtasarim.com

Hemen Yaz
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by