marka kimliği - grafik tasarım - web tasarım
Son Yazılar
s

Banner Tasarımı

Banner Tasarımı Nedir ?

Banner, Türkçe anlamı ``manşet`` anlamına gelir. Web sitelerinin en üst kısmında yer alan, reklam, slogan ve logo gibi görsel içerikler banner olarak bilinir. Banner, genelde dikdörtgen şekilli olmakla beraber farklı şekillerde de ilgi çekmesi açısından tasarlanabiliyor. Peki banner tasarımı nedir? Web sitesinde farklı olarak tasarımı yapılır. Sonradan belli bir ücret karşılığında siteye reklam panonuz eklenmiş olur.
Banner Tasarımının Amacı Nedir?
Banner tasarımları, sitenin ilk izlenimi için oldukça önemlidir. Sitenin görsel zenginliğini sağlayan banner tasarımı, site ziyaretçileri içinde yol gösterici olmaktadır. Banner tasarımı nedir? Siteye giren ziyaretçilere püf noktaları ve ek bilgileri gösterme açısından ve tanıtımı yapılmak istenen konu hakkında bilgi vermek ve ziyaretçilerin dikkatini çekmek açısından banner tasarımı önemlidir. Günümüzde yaşlı ya da genç fark etmeksizin internetin televizyondan daha çok kullanılıyor olması, banner tasarımlarını yaygınlaştırmıştır.
Banner Tasarımı Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Tasarımları yaparken en çok dikkat edilmesi gereken husus, abartıdan kaçılmasıdır. Ziyaretçiyi çekmenin en temel püf noktası, sade ama dikkat çekici hazırlanan banner tasarımlardır. Banner tasarımı nedir? Anlatılmak istenen konudan sapmadan hazırlanan bannerler, daha çok tıklandığı görülmektedir. Bir diğer dikkat edilmesi konu ise, kullanılan renklerdir. Kullanılan renklerin, marka ve logoyla uygun olması gerekirken aynı zamanda siteyle de uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Hem sade hem de uyumlu olarak hazırlanan ve net mesaj veren banner tasarımları daha başarılı olacaktır.
Banner Tasarımı Ölçüleri Ne Olmalıdır?
Banner tasarım ölçüleri bir diğer önemli konudur. Banner tasarımı nedir? Siteden siteye farklılık gösterse de ideal banner tasarım ölçüleri şu şekildedir. Bilboard Banner Ölçüleri 416x128 iken Jenerik Banner ölçüleri ise 468x60, 125x125 ve 120x60 şeklinde hazırlanabilir.

Banner Tasarımı Nedir
Banner Tasarımlarında nelere dikkat edilmeli

Banner Tasarımlarında Nelere Dikkat Edilmeli?

Sitenizin tanıtımını yapmak, ürün ve hizmetlerinizin reklamını yapmak için banner reklamları kullanılmaktadır. Banner tasarımlarında Nelere Dikkat Edilmeli? Banner tasarımlarını yaparken dikkat edilmesi gereken unsurlardan bir tanesinin bile eksik olmasının durumunda beklediğiniz geri dönüşümü alamayabilirsiniz. Kendiniz banner tasarımını bilmiyorsanız internet üzerinde yer alan yazılım ve uygulamalardan yararlanarak kolaylıkla banner tasarımı yaptırabilirsiniz.
Banner Tasarımlarında Standart Boyutları Kullanın
Banner reklamları farklı boyutlarda olmaktadır. Bu boyutlarında belli standartları bulunmaktadır.
Standartlar ise şu şekildedir:
• 320 x 100
• 300 x 600
• 300 x 250
• 728 x 90 piksel şeklindedir.
Kendi banner reklamlarınızı bu şekilde hazırlamanız, reklamlarınızın site üzerinde düzgün görünmesini sağlayacaktır.
Banner Tasarımlarında Öncelikli Unsurların Sıralaması Önemlidir
Her tasarımda bazı unsurların diğerlerinden daha önemli olmaktadır. Bu unsurlar arasında bir hiyerarşi bulunmaktadır. Banner tasarımlarında mutlaka olması gereken üç ana unsur; marka, mesaj ve eyleme çağrıdır. Banner tasarımlarında nelere dikkat edilmeli?
Banner reklamlarında yer alacak mesaj en fazla 10 kelime olmalıdır. Kelime sayısı ne kadar az olursa, reklamı görenleri daha etkilemiş olursunuz. Mesaj tüketicilere ulaşmalı ve reklama tıklamalarını sağlamalısınız. Bir sonraki unsur ise marka olacaktır. Logo ve slogan, banner reklamının en dikkat çekici yerine eklemelisiniz.
Böylelikle tüketiciler reklamın kimin tarafından yayımlandığını görmüş olacaktır. Son unsur olan eyleme çağrı yani call to action ise ifadenizi kullanmanız için önemli bir unsurdur. Tüketicileri reklama çekecek bir ifade belirleyerek, onların reklama tıklamaları için bir sebep vermiş olursunuz.
Banner Reklamlarında Tek Bir Mesaj Verilmeli
Banner tasarımlarının en önemli hususlarından biri verilecek olan mesajdır. Banner tasarımlarında nelere dikkat edilmeli? Her banner farklı bir mesaj taşıyacağı için, birden fazla mesaj vermek istiyorsanız her mesaj için farklı banner hazırlamak gerekir. Bir banner reklamında birden fazla mesaj aleyhinize olacaktır.

Banner Tasarımında Neler Önemlidir ?

E-ticaret siteniz yani sanal mağazanız için banker tasarlar dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır.
•Boyut
•Font veya yazı tipi
•Hiyerarşi
•Tek mesaj içeriği
•CTA yani eyleme çağrı butonu
•Flash banner kullanmamak
•Dosya Boyutu
•Sadelik
•Doğru linkleme
•İlgi çekici görsel kullanımı
Temelde basit, sade ve hedef kitlenizin ilgisini çekebilecek bir banker tasarımı yapılırken yukarıdaki maddelerden her birine azami ölçüde özen gösterilmelidir. Banner kullanımı reklam veya bilgi verme amaçlı olabilir. Bunu yaparken bu öğelerden hiç birini gözden kaçırmadığınızdan emin olmalısınız.
Banner Tasarımında Boyut
Kendinize ait e-ticaret sitenizde veya farklı sitelerde kullanacağınız bannerlarda mutlaka standart boyutlara sadık kalmalısınız. Çünkü site tasarımları yapılırken banner alanları standart ölçülerde belirlenerek gerektiğinde bu faaliyetler için ayrılır.
Bazı sık kullanılan banner ölçülerini şu şekilde sayabiliriz;
•728×90 piksel (sayfanın en üstünde ya da en altında yer alır)
•300×250 piksel (sağ ya da sol sütunlarda kullanılır)
•300×600 piksel (sayfanın yarısını kaplar)
•320×100 piksel (mobilde kullanılır)
Bu alanları istediğiniz zaman kullanabilmek için banner tasarımınızın bu standart ölçülerin dışında olmadığından emin olmalısınız.
Banner Tasarımında Hiyerarşi ve CTA
Tasarladığınız banner mutlaka marka, mesaj ve eyleme çağrı içermelidir. Her bannerda 1-10 arasında kelime içeren bir mesaj olmalıdır. Sonrasında ise logonuzu veya marka isminize yer vermeli ve sizi tanımalarını sağlamalısınız. Son olarak da potansiyel müşterinize tıklamaları için bir sebep vermek ve buna olanak sağlamanız gerekiyor.
Banner Tasarımında Yer alan Görsel İçerikler
Banner tasarlarken sadeliğe mutlaka önem vermelisiniz. site açılma hızını düşüreceği için flash banner tercih etmemelisiniz. Dosya boyutunu olabilecek en küçük boyutlarda tutmalısınız. Çarpıcı bir görsel kullanımı ile birlikte seçtiğiniz fontlarında okunabilir olması aynı şekilde çok önemlidir.

Banner tasarımında neler önemlidir
Banner tasarımı neleri kapsar

Banner Tasarımı Neleri Kapsar ?

Banner ile ilgili tasarım uygulamalarının içeriğinde nelerin olduğuna geçiş yapmadan önce banner tanımının yapılmasında fayda olacaktır.
Banner Nedir?
Tanıtım ya da reklam maksadıyla hazırlanarak web sitelerinin içerisine konulan reklam öğesidir. Kişilerin ve kurumların kendi web sitelerinin haricinde ilgi duydukları bir müşteri kitlesi ya da izleyici bulunan bir başkasının web sitesine ücret ödeme karşılığında kullanıcıların reklam panosuna yerleştirilmesidir.
Böylelikle söz konusu siteye erişim sağlayan kullanıcılar kişi ya da kurumun reklamlarını görmüş olacaklardır. Müşteri, reklam panosuna tıkladığında ekranda reklamı verilen kişi ya da kurumun web sitesi açılacaktır. Ödenecek ücret tutarı o sitenin ziyaretçi sayısı ile ilgili olmaktadır. Google görsel ile iç içe kullanılmaktadır. Web sitesinin görsel açıdan daha çok zenginleştirilerek ziyaretçileri artı yönde yönlendirmek amacıyla kullanılmaktadır.
Banner Yapmak İçin Kullanılabilecek Lokal Uygulamalar
•Google Web Desinger: Görsel temalar ya da kod şeklindeki ara yüzlerine kullanılarak HTMLS reklamları ile web ve içeriklerin oluşturulmasına yardımcı olan bir web sitesi uygulamasıdır.
•Banner Maker Pro: Kullanışlı ara yüz sistemi ile çok kısa süre içerisinde web sayfaları açısından profesyonel görünümlü buton, reklam ve grafikler hazırlamaya yardımcı olur.
• Pixia: Dosya ölçüsü ufak olan programlar ya da görseller açısından son derece kullanışlı bir şekilde uygulanılan bu programda fotoğraflar ile ilgili her türlü düzenleme yapılabilir.
•Photoshop: Genel itibari ile fotoğraf düzenleme ve İşleme programının adıdır.
•Illustrator: Video, mobile, web, baskı için logo tipografi, çizim, simge ve illüstrasyonlar oluşturulmasına yardımcı olur.

Güncel Banner Tasarımı Fiyatları

Web siteleri görsel olarak göze hitap ettikleri sürece güzel ürünler ortaya konabilmektedir. Gerek kurumsal gerekse bireysel web siteleri için görünüm çok önemli bir konudur. Bu nedenle profesyonel bir destek alınması önemlidir. Tasarım konusunda kaliteli bir hizmet veren firmalar tercih edilmelidir. Müşteri odaklı çalışan firmalar web sitesinin hem görünüş hem de işlev açısından değer kazanmasını sağlamaktadır. İnternet sitesine giren bir kişi anında izlenimlerini sunabilmektedir. İlk intibayı bu nedenle iyi bir şekilde bırakmak önemli bir konudur.
Web Sitesi Nedir?
Web sitesi 3 komponent üzerinde kurulu bir sistemdir. Bunlar şu şekilde sayılabilir:
• Tasarım
• Logo ve Banner
• İçerik
Bu bağlamda değerlendirildiğinde özellikle tasarım ön plandadır. Tasarım dahilinde düşünülebilecek olan logo ve banner başlığı da önemli bir konudur.
Banner Nedir?
Banner gerek kendi sitenizde gerekse farklı sitelerde reklam amaçlı sunulan genellikle yatay hazırlanmış reklam içerikleridir. Bunlar genel itibariyle ürünlerin, kampanyaların içeriklerini barındırırlar. Kullanıcılar farklı sitede bunları görür ve tıklarlar. Bu sayede satılan ürün ya da benzeri şeylerin bulunduğu siteye ulaşırlar.
Reklam Nasıl Verilir?
Reklam vermek önemli bir konudur. Bunun için bir bütçe ayrılması bu konudaki en önemli husustur. Bütçenin değerine göre reklamlar sabit sitelere ya da değişken kitleli sitelere verilebilir. Kişiler reklam vererek internet adresinde kendi ürünlerinin ya da kampanyalarının yer aldığı banner'leri yayınlatabilmektedir. Burada kullanıcıya ulaşması için banner hazırlanmasının profesyonel ellere bırakılması avantajları beraberinde getirecektir.

Güncel Banner Tasarımı Fiyatları

Bi Çay İçelim

Sizinle bir çay içmek ve pazarlama aktiviteleriniz

üzerine sohbet etmek bizim için büyük keyiftir.

Aşık Veysel Mah. Bahçeşehir – Hadımköy Yolu
Ntepe Blokları D Blok Kat: 4 Daire: 16 Esenkent
Esenyurt / İSTANBUL

Bize Ulaşın : 0212 672 68 64

WhatsApp Hattı : 0 542 527 74 73

info@bahcesehirtasarim.com

    Hemen Yaz
    1
    Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
    Merhaba
    Nasıl yardımcı olabiliriz?