Son Yazılar
s

Bilboard Tasarımı

Billboard Tasarımı Nedir

Reklamcılık sektörünün gelişmesi ile birlikte firmalar tarafından en fazla tercih edilen reklam stratejileri arasında bulunan billboard ilanları, açık havada sergilenen afişlerin müşteri kesimine hitap etmesi ile birlikte işler. İşlek bir sokak veya herkesin görebileceği bir yüksekliğe yerleştirilen billboardlar, nasıl daha fazla kişiye ulaşırsa o kadar başarı sağlanır.
Çizim veya Baskı Seçeneği
El broşürü, basın ilanı veya tabelalar gibi billboard tasarımlarında da uygulanabilecek ve müşteri kitlesinin en çok dikkatini çeken çizim ya da baskı seçenekleri uygulanabilmektedir. Bu nedenle ilk olarak bu kategoriler arasında firmaya en uygun olan baskı ya da çizim seçenekleri seçilmeli ve billboarda bu seçimin sonunda tasarımı yapılmalıdır.
Dikkat Çekici Renkler
Billboardlar genellikle yol kenarlarında veya bina yüzeylerine uygulandığından müşteri kesimi ile göz iletişimi yaklaşık olarak bir aracın yada kişinin yürüme hızına bağlı olarak birkaç saniye içerisinde değişmektedir. Bu nedenle oldukça kısa süre içerisinde marka bilinirliğini arttırmak amacı ile en dikkat çekici renkler ve büyük font içeren yazılar tercih edilmelidir.
Reklam Alanı Boyutu
Billboard tasarımı aşamasında en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biri olan billboard boyutlarının doğru bir şekilde hesaplanması, bu reklam stratejisinin başarıya ulaşmasındaki en büyük etkenlerdir. Günümüzde belediyeler veya özel mülkler tarafından kiraya verilen reklam alanları bulunabileceği gibi, bir binanın yüzünü komple kaplayan billboard ilanları da bulunmaktadır. Bu nedenle reklam alanının büyüklüğüne doğru karar verilmeli ve billboard tasarımı bu seçeneğe göre yönlendirilmelidir.

Billboard Tasarımı Nasıl Yapılır

Teknoloji ve online pazarlamanın büyümesiyle birlikte, billboard bir pazarlama aracı olarak şirketler için önemli bir rol oynamaya devam ediyor. Billboard, binlerce insanın her gün görebileceği fiziksel bir reklam aracı olarak, şirketinizi ve ürününüzü hedef kitlenize gösterme konusunda büyük bir potansiyele sahiptir. Etkili bir billboard tasarımının nasıl yapılacağı konusunda bu yazıda detaylı bilgiler sunacağız.
Sade Bir Billboard Tasarlayın
Özellikle reklam panoları söz konusu olduğunda az kelimeyle çok şey anlatılabilir. Yoldan geçen biri, muhakkak reklam panolarına bir göz atar. Etkili görsellere, renklere veya kelimelere odaklanarak cümleleri basit ve anlaşılır tutun.
Çoğu reklam panosu görsel etki için tek bir fotoğraflanmış öğe kullanırken, kendi başına bir metin de akıllı bir tasarım aracı olabilir. Birkaç kelimeyle, tipografinin ve dilin tasarımınızda anahtar bir öğe olmasına izin verebilirsiniz. Örneğin; “Süt Alır Mısınız?” gibi ünlü kampanyaları düşünün; reklam basitçe siyah bir arka plan üzerinde beyaz yazı tipi ve basit ama ilgi çekici bir soru soran üç kelime ile bilinir. Konuşma ve eylemden oluşan, sadece üç basit kelimeden oluşuyor. Bu tür tasarım panolarda etkilidir: açık, yakın ve uzaklardan okunması kolay ve en önemlisi hatırlanması kolaydır.
Görsellik Akılda Kalıcı Olmalı
Dikkat çekici billboard tasarımları farklı özellikleri ile bilinir çünkü farklı billboard tasarımları insanlar üzerinde izlenim bırakan ve şaşırtıcı bir görsel unsur içerir. Genellikle sürpriz, sıradan olanı olağanüstü hale getirmekten gelir. Her reklam panosu basit bir unsuru alır ve onu akıllı optik yanılsamalar, sıra dışı tasarım öğeleri ve mizahi konumlarla geliştirir. Ürün daha sonra fotoğraf olarak tek başına durmaktan değil, bir tasarımda destek olarak nasıl kullanıldığından dolayı unutulmaz hale gelir.
Bu akıllı tasarım fikirlerini yeniden oluşturmak için, reklam panosu için farklı şekillerle veya 3D sahne malzemelerini ekleyerek deneme yapın. Birçok yaratıcı billboard tasarımı, geleneksel billboard tuvalinin dışındaki alanı ve yapıyı birleştirir.
Etkili Bir Mesaj Verin
İyi reklamlar dönüşüm ve etkileşime yol açar. Şirketiniz veya ürününüz belirli bir hedefe özelse, reklam panolarını fiziksel konumunuz için bir yol haritası olarak kullanmayı düşünün. Bu tür hedef panoları tasarlamak, özellikle de yolunuza çıkan gezginler için belirli bir fikir oluşturabilir.

Billboard Ölçüsü Nasıl Belirlenir

Günümüzün en yaygın kullanılan reklam stratejileri arasında bulunan outdoor reklamlar, bünyesinde birçok reklam yöntemini barındırmaktadır. Billboard ve afiş olmak üzere birçok reklam aracının uygulanabildiği reklam türünde, başarı oranının en yüksek olması nedeni ile yaygın bir şekilde tercih edilen yöntem ise billboardlardır. Billboard ölçülerinin kullanılacak mecralara göre entegre edilmesi de reklam kampanyasını başarıya götüren aşamalar arasında yer alır.
Miniboard Ölçüleri ve Kullanılan Mecralar
Billboard tasarımlarının en küçük boyutlusu olarak bilinen miniboardlar, genellikle 70x110 santimetre ve 90x140 santimetre boyutları arasında tercih edilmektedir. Sokak, duvar ve cam çerçevesi içerisine yerleştirilebilen farklı mecralarda kullanılan miniboardlar; bu tür mecralarda reklam kampanyası planlayan kişiler tarafından tercih edilmelidir.
Mekan Billboard Ölçüleri ve Kullanılan Mecralar
Mekan billboardları, genel olarak yeni açılan işletme ve firmalar için sıkça tercih edilen reklam yöntemlerinden biri olarak karşımıza çıkar. Bir duvar yüzeyine yerleştirilen ve genel olarak 100X220 santimetre ölçülerinde olan billboardlar, en az tercih edilen billboard türleri arasında yer alır.
Şehir İçi Billboard Ölçüleri ve Kullanılan Mecralar
Billboard reklam stratejisinin en sık kullanılan yayın araçlarından biri olan şehir içi reklamları, hem ülkemizde hem de dünya üzerinde oldukça yaygın bir şekilde tercih edilmektedir. 346 santimetre en, 196 santimetre boy ölçüleri ile sıkça kullanılan şehir içi billboardları; en fazla başarıya ulaşma ihtimaline sahip reklam kampanyaları arasında yer alır. Genel olarak en işlek cadde ve sokaklara, bina yüzeylerine veya şehirler arası yollara uygulanır.

Billboard Kiralaması Nerelerden Yapılır

``Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.``
M.Ö. 45 tarihinde Çiçero tarafından yazılan ``de Finibus Bonorum et Malorum``un 1.10.32 sayılı bölümü ``Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem aperiam, eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis et quasi architecto beatae vitae dicta sunt explicabo. Nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit aspernatur aut odit aut fugit, sed quia consequuntur magni dolores eos qui ratione voluptatem sequi nesciunt. Neque porro quisquam est, qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci velit, sed quia non numquam eius modi tempora incidunt ut labore et dolore magnam aliquam quaerat voluptatem. Ut enim ad minima veniam, quis nostrum exercitationem ullam corporis suscipit laboriosam, nisi ut aliquid ex ea commodi consequatur? Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem eum fugiat quo voluptas nulla pariatur?``

Billboard Tasarımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir

Reklam panoları bir asırdan fazla süredir var. Billboard reklamları hala milyonlarca sürücüye ulaşmanın önemli ve verimli bir yoludur. Ancak, zor kazanılan paranızı muazzam, masraflı bir reklama yatırım yapacaksanız, bunun başarılı olacağından emin olmak istersiniz. Billboardunuzun hem göz alıcı hem de etkili olmasını nasıl sağlarsanız? Etkili billboard tasarımının kurallarını bu yazımızda okuyabilirsiniz.
Renkleri Kullanın
Gözünüzün reklam panosuna çekilmesi için tasarımınızda parlak renkler veya büyük bir resim kullanın. Tasarımdaki zıt renkler, mesajınızın daha iyi aktarılmasına yardımcı olacak ve daha büyük bir etki yaratacaktır.
Gerekli Olan Bilgileri Panoda Kullanın
Neden gerekli olmayan şeylerle reklam panoda yer kaplasın? Çoğu insan panoda neyin ne kadar olması gerektiğini yanlış hesaplar. Telefon numaraları bu yanlış kullanımlardan biridir. Bir izleyicinin otoyolda hızlıca giderken telefon numaranızı hatırlama şansı hiç yoktur. Reklam panosunda dikkat çekici bir başlık, net harekete geçirici mesaj ve şirketinizin adı varsa yeterlidir. Zaten herkes şirketinizin iletişim bilgisini internet üzerinden bulabilir.
Billboard'un Yeri
Reklam panolarında ``10 km ileride`` veya ``sonraki sağda`` gibi ibareler kullanmak gayet doğrudur. Basit talimatlar izleyicilere tam adrese ihtiyaç duymadan işletmenizin veya ürününüzün nerede bulunduğuna dair bir fikir verir. Bunu bir harekete geçirici mesaj olarak düşünün. Çok basit bir kullanımı var, pano dikkat çekiyor ve izleyiciye ne yapacağını ve nasıl yapılacağını anlatıyor.

Billboard Tasarımında Önemli Kurallar Nelerdir

Büyük bir kitle için bir billboard tasarlamak zor bir iş gibi görünüyor, ancak biraz zihinsel haritalama ve yaratıcı bir dokunuş ile bu iş çok kolay bir hale geliyor. Billboard’ un, kartpostallar ve broşürler gibi diğer açık hava reklamlarından farkı boyutudur. Bunun için tasarım unsurlarının (logo, resimler, kopya vb.) ölçeklendirilmesi gerekir. Bu yazıda, büyük bir potansiyel müşteri oluşturan ve markanızı tanıtan bir pano tasarlamak için göz önünde bulundurmanız gereken her şeyi anlatacağız.
Billboard İçin Kullanılan Grafik ve Renkler
Grafiklerin ve renklerin kullanımı billboard tasarımında çok önemlidir. Çok karmaşık bir görüntü, insanları şirketinizin mesajından alıkoyacak ve dikkatini dağıtacaktır. Görüntü ve renk seçimi de konuma bağlıdır. Örneğin, reklam panosu bir grup gür yeşil alanın ortasına yerleştirilirse, görünürlüğü artırmak için yeşilin hangi renkle kontrast oluşturması gerektiğini dikkate alın. Reklam panolarınızın fiziksel ortamına bağlı olarak renk ve grafik seçiminizi göz önünde bulundurun. Asla mavi bir arka plan kullanmayın. Mavi gökyüzüne karışır ve yazıları görünmez hale getirir.
Dikkat Çeken Bir Slogan Belirleyin
Slogan için karmaşık bir şey kullanılmamalıdır. Kitlenizi cezbetmek için sadece birkaç saniyeniz var, bunu unutmayın. Reklam panosunun ilgi görmesi marka bilinirliği açısından önemlidir. Ustaca basit bir şey yaratmalısınız. Akılda kalıcı bir söz, esprili bir görüntü, sizi güldüren veya merak uyandıran her şey kullanılabilir.

Güncel Billboard Tasarım Fiyatlar

``Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.``
M.Ö. 45 tarihinde Çiçero tarafından yazılan ``de Finibus Bonorum et Malorum``un 1.10.32 sayılı bölümü ``Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem aperiam, eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis et quasi architecto beatae vitae dicta sunt explicabo. Nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit aspernatur aut odit aut fugit, sed quia consequuntur magni dolores eos qui ratione voluptatem sequi nesciunt. Neque porro quisquam est, qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci velit, sed quia non numquam eius modi tempora incidunt ut labore et dolore magnam aliquam quaerat voluptatem. Ut enim ad minima veniam, quis nostrum exercitationem ullam corporis suscipit laboriosam, nisi ut aliquid ex ea commodi consequatur? Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem eum fugiat quo voluptas nulla pariatur?``

Bi Çay İçelim

Sizinle bir çay içmek ve pazarlama aktiviteleriniz

üzerine sohbet etmek bizim için büyük keyiftir.

Aşık Veysel Mah. Bahçeşehir – Hadımköy Yolu
Ntepe Blokları D Blok Kat: 4 Daire: 16 Esenkent
Esenyurt / İSTANBUL

Bize Ulaşın : 0212 672 68 64

WhatsApp Hattı : 0 542 527 74 73

info@bahcesehirtasarim.com

Hemen Yaz
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by