marka kimliği - grafik tasarım - web tasarım
Son Yazılar
s

Broşür Tasarımı

Broşür Tasarımı Nedir

Firma, marka, hizmet ve ürünlerin tanıtılması için yapılan basılı materyallere broşür denir. İyi tasarlanmış bir broşür, hedeflenen kitlelerin sayısını ve bu kişilere ulaşım hızını arttırır. Bu nedenle de broşürün tasarımı, tanıtımın en önemli parçasını oluşturmaktadır.
Broşür Tasarımında Nelere Dikkat Edilmelidir?
Hazırlanan broşürlerin, potansiyel müşterileri oluşturacak olan hedef kitleler üzerinde kalıcı bir etkisi olması gerekir. Bu nedenle de, broşürler kalitesi yüksek kağıtlara ve uygun renklendirmeler kullanılarak yapılmalıdır. Broşürler görsellik açısından daha etkili olduğundan, yaygın olarak A3, A4 ve A5 kağıtlara basılmaktadır. Tasarım esnasında, firma ile ilgili tüm bilgiler (logo, amblem ve ürün gibi) tasarımcıda tam olarak bulunmalıdır. Broşürlerde en çok yapılan hata, yazı ve görsellerin simetrik olmasıdır. Bu da broşürleri standart bir yayın haline sokmaktadır. Broşürlerde kullanılan sloganlar, resimler ve sözcükler hedef kitleye verilmek istenen mesajı en etkili şekilde iletebilmelidir. Broşürün son kısmı ise, mutlaka iletişim bilgileri için ayrılmalıdır.
Broşür Tasarım Aşamaları Nelerdir?
Broşür tasarımı fikir, tasarım ve basım olarak üç aşamadan oluşmaktadır. Fikir aşamasında firmanın talep ve ihtiyaçları öğrenilerek, bunların broşüre yansıtılması ile ilgili fikirler oluşturulur. Tasarım aşamasında detaylara geçilerek, verilecek mesajla ilgili kullanılacak slogan ve görsellerin, broşür üzerine en etkili şekilde uygulaması yapılır. Basım aşamasında ise dijital veya ofset baskıya karar verilerek, kaliteli ve uygun ebatlı bir kağıt üzerine baskı yapılır.
İyi Bir Broşür Tasarımının Faydaları Nelerdir?
İyi tasarlanmış broşürler, hedef kitlenin aklında daha uzun süre kalır. Tasarımın düzgün olması, verilecek mesajın daha kolay anlaşılmasını sağlar. Broşürler firmayı temsil etmektedir, bu da tasarımın kalitesine bağlı olmaktadır. Tüm bunlar, firmanın ürün ve hizmetlerini kısa sürede ve etkili bir şekilde kitlelere, uygun reklam maliyetleri ile tanıtımını sağlamaktadır.

Broşür Tasarımı Nedir
Broşür Tasarımı Nasıl Olmalıdır

Broşür Tasarımı Nasıl Olmalıdır

Broşürleri her zaman kullanırız. Çünkü açılmış olan bir işletmenin ya da firmanın müşterilerini bulmak için kullandıkları en etkili yöntemdir diyebiliriz. Tabii bunun için önemli olan güzel bir broşür hazırlamaktır. Amaç müşterinin ilgisini çekmek olmalıdır.
Hedef Belirlemek
En önemli olan aslında budur. İlk önce hedefinizi belirlemeniz gerekir. Yani bir broşür nasıl hazırlanır, cümleleri nasıl olmalıdır, renkleri nasıl olmalıdır bunları belirlemek gerekmektedir. Ayrıca broşürünüzün hangi amaçla yaptığınızı mutlaka yazmanız gerekir ki müşterileriniz amacınızı anlayabilsin. Bunun için de hem rakip firmalarınızı takip etmelisiniz hem de müşterilerinizin isteklerini göz önünde bulundurmalısınız.
Müşteri Tanımak
Müşterinizi tanımanız gerekir çünkü müşterilerinize karşı nasıl bir cümle kurmalısınız bunları bilebilirsiniz. Bunun için empati yolunu da kullanabilirsiniz. Kendinizi müşterilerin yerine koyarak ilgilerini en çok ne çeker diye düşünebilir ve tasarımını da cümleleri de ona göre hazırlayabilirsiniz. Diğer bir husus ise kendi firmanızı tanıtmanız. Neden sizden alışveriş yapılmalı, neden siz seçilmelisiniz bunu da broşürünüze yazmalısınız.
Ebat ve Kırım Seçmek
Broşürünüzün boyutuna ve kırımına da dikkat etmeniz gerekir. Yani hangi alan için broşür hazırlıyorsanız o alana uygun broşür kullanmalısınız. Böylece müşterileriniz için uygun bir broşür hazırlamış olursunuz.
Dikkat Çekici ve Yaratıcı Tasarım
Diğer önemli hususlardan bir tanesi de dikkat çekici ve yaratıcı bir tasarım hazırlamanızdır. Yani kişilerin sürekli görmüş olduğu tasarım şeklinde değil de daha yaratıcı çok sık görülmeyen tasarım olmalıdır. Hem de böylece müşterilerinizin sizin firmanızı hatırlaması daha kolay olabilir. Yani akılda kalabilirsiniz. Böylece işlerinizin daha iyi olmasını sağlayabilirsiniz.
Doğru Font Kullanmak
Burada dikkat etmeniz gereken çok fazla font kullanmamanızdır. Çünkü çok fazla font kullanımı müşterilerinizin dikkatini dağıtabilir.Yapmanız gereken ilk başta vermeniz gereken mesajı vermenizdir. Eğer çok ağır bir font kullanımı olursa ve amacınızdan bahsetmezseniz alıcı broşürü pek dikkate almayabilir.
Yazı Kullanımı
Broşür tasarımında aşırı yazı kullanımı da yapmamalısınız. Yani 2-3 sayfa yazı yazmak müşterilerinizi sıkabilir. Bunun yerine oldukça sade ve açık yazılar kullanılmalıdır. Hem okurken kişiyi sıkmaz hem de emeğiniz boşa gitmemiş olur. Eğer ürün veya eşya satıyorsanız da yazıdan çok resim ön planda olmalıdır. Yani yazı tamamen kısa ve öz olmalıdır.
Görsel Kullanımı
Resim seçimini yaparken sizi tanıtan bir resim seçmelisiniz. Yani yapmış olduğunuz işle ya da tanıtmış olduğunuz ürünle alakalı olması gerekir. Ayrıca resimlerinizin çözünürlüğü de yüksek olmalıdır. Bunun için de ya bir fotoğrafçı ile çalışabilirsiniz ya da siz kendiniz bir fotoğraf makinesi ile güzel bir fon bulabilirsiniz.
Renk Seçimi
Renk seçiminde ise koyu renkler seçmek broşürünüzü ön plana çıkarır. Eğer soluk veya açık renkler tercih ettiyseniz koyu bir arka plan yapabilirsiniz. Bu şekilde de broşürünüz göze çarpar yani ön plana çıkar.
Başlık Kullanımı
Başlık kullanımında ise dikkat çekici bir başlık kullanmanız faydalı olacaktır. Böylece müşterilerinizin dikkatini çekebilirsiniz. Yani etkili bir başlığı gören müşteri broşürünüzün içeriğini de merak edebilir.
Kullanılabilirlik
Broşürünüz kullanışlı olmalı ki kişi yanında broşürünüzü çıkarıp sizin reklamınızı yaptığında broşür dayanaklı olabilsin. Bunun için de tasarımı yapmış olduğunuz konuya göre belirlemelisiniz.
Vektörel program
Böyle bir program kullanırken dikkat etmeniz gereken noktalar broşürünüzün boyutu ve kırımları olmalıdır. Eğer broşürünüz bir baskı için hazırlanıyorsa da yazıya ve resimlere dikkat etmeniz gerekir. Bunun için de CMYK, 300 dpi ayarlamalısınız.
Kelime Kullanımı
Broşürünüzü hazırladınız ve artık sonuna geldiniz. Bunun için de diğer yapmanız gereken etkili bir kelime seçimidir. Aslında burada kelimeleri doğru kullanmak yani kişinin üzerinde kelimelerin nasıl bir etki yaratacağını da dikkate alarak kelime seçilmelidir.
İletişim Bilgileri
Broşürünüzde mutlaka e-mail adresiniz, firma adınız ve telefonunuz olmalıdır. Müşterileriniz sizinle iletişime geçmek istediğinde gerekli olan bilgilere broşürden ulaşmaları gerekir.
Kağıt Kullanımı
Kağıt türü de oldukça önemlidir. Tasarımınız, yazılarınız, görselleriniz güzel olmuş olabilir fakat kağıt kullanımı müşterileriniz için önemli olabilir. Yani hazırlamış olduğunuz konuya göre kağıt türü seçmelisiniz. Bir sunum için hazırlanan broşür ya da farklı bir alan için hazırlanan broşürün kağıtları aynı olamaz.

Broşür Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Etkili bir broşür, işletmenizin ne hakkında olduğunu ve müşterileriniz için neler yapabileceğinizi açık ve net bir şekilde detaylandırır. Öte yandan, kötü tasarlanmış bir broşür potansiyel alıcıları rakiplerinizin kollarına bırakacaktır. Broşür, bir şirket, etkinlik, kampanya, ürün veya hizmet hakkında çeşitli bilgiler içeren ve raflarda yaygın olarak görülen bir broşür türüdür. Broşür genellikle iki katlı veya üç katlı olan tek bir tabakadır. Bazı broşürler c-katlanır, diğerleri z-katlanır.
Broşürün Hedefini Belirleyin
Tasarımınızı etkili hale getirmek için broşürün ne işe yaradığını anlamanız önemlidir. Broşürün amacı sizi doğru yöne yönlendirecektir. Bir fayda konseri için mi? Bir yarışma? Bir reklam aracı mı? Bir etkinlik mi?
Broşürün bir iletişim tasarımı olduğunu belirtmek önemlidir. Broşürün içine koyduğunuz her şey kitlenizle doğrudan iletişim kurar.
Müşterilerinizi Tanıyın
Broşür bir iletişim aracı olduğundan, hedef pazarınızı bilmeniz önemlidir. Bu şekilde, onların ilgi alanlarını yakalayabilirsiniz. Örneğin, yiyecekleri hedefliyorsanız, yemek pişirme veya gastronomik lezzetlerle ilgisi olan bir tasarım seçin. Broşürde hedef pazarını ihtiyaçlarını ve isteklerini ne kadar belirlerseniz, o kadar etkili olacaktır.
Yaratıcı Olun
Yaratıcılık, pazar rekabetinde oldukça önemlidir. Broşürü ortaya çıkarırken özgün ve benzersiz bir tasarım hedefleyin. Broşürün tanınabilmesi de önemlidir. Bir raftaki diğer broşürlerle karıştırılmış olsa bile göze çarpan bir tasarım düşünün. Markanın kimliğini yaratıcılıkla güçlendirmek önemlidir.

Broşür Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Broşür Tasarımının Kurumsal Kimliğe Uyumu Neden Önemlidir

Broşür Tasarımının Kurumsal Kimliğe Uyumu Neden Önemlidir

Broşür, etkin tasarımı sayesinde ürün ve hizmet tanıtımını amacıyla bastırılır. Çoğunlukla tek parça ve üç kırımlı olarak tasarlanan broşürler çeşitli konularda bilgi vermek, davet ve organizasyon haberi vermek, ürün ve olaylarla ilgili tanıtım yapmak acıyla hazırlanırlar. Broşür tasarımı konusunda dikkat edilmesi gereken konular bulunur.
Broşür Sizin Kim Olduğunuzu Belli Eder
Broşür, tanıtımını yaptığı kurum hakkında önemli bilgiler içerir. Bu nedenle broşür tasarımı yapılırken kurumsal kimlik ile uyumlu olması gerekir. Kurum hakkında doğru ve net bilgiler sunan, hitap edilen kitleye olumlu izlenimler sunan ve kaliteli bir tasarıma sahip olan broşürler kurum açısından pek çok fayda sağlar. Broşürü okuyan kitlenin sizi anlayabilmesi ve size güvenmesi açısından broşür tasarımlarının kurumsal kimliğinize uygun düşmesi önemlidir.
Broşür İle Hedef Kitle Belirlenir
Dağıtılan broşürlerin hitap ettiği kitle kurumun potansiyel müşterisini belirler. Bu nedenle broşürlerin kurumsal kimliğinize uygun olarak tasarlanması, sizin asıl hitap ettiğiniz kitlenin size ulaşmasını sağlar. Hakkınızdaki bilgilerin yer aldığı, estetik ve kurumsal kimliğinize uygun olan broşürler sayesinde müşteri sayılarınızda fark edilir derecede artar. Eksik veya hatalı bilgilerle işe başlamanız zaman ve emek kaybına yol açacaktır.
Yanlış Anlaşılmaya Sebebiyet Verebilir
Sağlıklı ve problemsiz bir broşür dağıtımı için tasarımcının elindeki her tür kurumsal bilginin eksiksiz ve net olması gerekir. Ayrıca tasarımcının kurumsal bilgilere ayrıntılı olarak sahip olması broşürün kaliteli ve amacına uygun olması için gereklidir. Gerekli bilgilerin tasarımcıya sağlanması ile tasarımcının broşürde verilecek mesajı net bir şekilde hazırlamasına yardımcı olur.

Hazır Broşür Tasarımı Nasıl Baskıya Hazırlanır.

Broşür tasarımı için farklı programlar mevcuttur. Ancak bu programlarda düzenlenen broşür tasarımlarının baskıya hazır hale getirilmesi için profesyonel çalışma yapılması gerekmektedir. Birçok tasarım yazılımı bulunmasına rağmen baskı aşamasında bu tasarımların orijinal yapısı bozulmadan baskıya hazır hale getirilmesini sağlayan profesyonel yazılımlar kullanılmaktadır. Tasarımların baskıya hazır hale getirilmesi için de bu yazılımları profesyonel bir şekilde kullanan ekiplere ihtiyaç duyulmaktadır.
Baskı Tasarımı Nasıl Yapılır?
Broşür veya benzer bir tasarımın doğrudan basılması istenilen sonucun alınamamasına sebep olabilir. Bir tasarımın baskıya hazır hale gelmesi için öncelikle baskı ebatlarına göre hassas ölçeklendirme ve yerleştirme yapılmalıdır. Sayfa yapısının düzenlenmesi ve kenar boşluklarının istenen kalitede olması için baskı makinesine uyumlu şekilde çalışan tasarım programları kullanılmaktadır. Her türlü tasarım programı ile düzenlenen broşür tarzı tasarımlar bu baskı tasarımlarından düzenlenerek baskıya hazır hale getirilir.
Baskı Tasarımı Neden Önemli?
Bir yazılım kullanılarak yapılan tasarım fiziki olarak ortaya çıktığında beklenilen etkiyi vermesi için öncelikle bu tasarımın baskı tasarımından geçirilmesine bağlıdır. Baskı tasarımı, hazırlanan çalışmanın sonucunda ortaya çıkacak fiziki olan görüntü ile birebir ölçülerde olmaktadır. Tasarımda oluşan en küçük kaydırma veya hatalar baskı tasarımı sayesinde ortadan kaldırılmaktadır. Baskı tasarımı bir çalışmanın artık kullanıma hazır bir çıktı haline gelmesini sağlamaktadır. Bu sebeple yapılan çalışmalardan başaralı bir sonuç almak için baskı tasarımı gereklidir.

Hazır Broşür Tasarımı Nasıl Baskıya Hazırlanır

Bi Çay İçelim

Sizinle bir çay içmek ve pazarlama aktiviteleriniz

üzerine sohbet etmek bizim için büyük keyiftir.

Aşık Veysel Mah. Bahçeşehir – Hadımköy Yolu
Ntepe Blokları D Blok Kat: 4 Daire: 16 Esenkent
Esenyurt / İSTANBUL

Bize Ulaşın : 0212 672 68 64

WhatsApp Hattı : 0 542 527 74 73

info@bahcesehirtasarim.com

    Hemen Yaz
    1
    Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
    Merhaba
    Nasıl yardımcı olabiliriz?