marka kimliği - grafik tasarım - web tasarım
Son Yazılar
s

Dron Çekimi

Dron Nedir ?

Dron, insansız hava aracı olarak bilinen pek çok işte kullanılan ve popülaritesi daha da artan bir cihazdır.
Dronun Sağladığı Kolaylıklar
Dron, pek çok işte kolaylık sağlayan gökyüzünde gezebilen bir cihazdır. Cihazın sağladığı en büyük kolaylık askeri yönüdür. Savaş uçaklarını zor durumda bırakan dronlar, savaşlarda kolaylık sağlamaktadır.
Dronun sağladığı diğer bir kolaylık ise yangın söndürmesidir. Dronlar özellikleriyle çıkabilecek büyük yangınları rahatlıkla söndürebilir. Bunların dışında da pek çok noktada kolaylık sağlamaktadır.
Dron Kullanımı ve Özellikleri
Dron kullanımı gerçekten kontrol kabiliyetine sahip herkesin rahatlıkla yapabileceği bir iştir. Dronu kullanmak için uzaktan yönetebilen bir kumandaya ihtiyaç vardır. Bu kumanda sayesinde Dron hareket eder.
Pek çok özelliği ile önemi gittikçe artan dronların özellikleri gün geçtikçe arttırılmakta ve daha da gelişmiş bir araç haline gelmektedir.
Dronun Sağladığı Katkılar
Dron, ülkemizde ve tüm dünyada pek çok katkı sağlamaktadır. Bu katkılardan biri ülkelerin harcayacağı para miktarını düşürmek ve maddi anlamda avantaj sağlamasıdır.
Dronun sağladığı katkılar bununla sınırlı değildir. Bunun dışında mekanizmaları da kolaylaştıran da dronlar, daha pek çok katkı sağlamaktadır.
Dronların Kullanıldığı İlk Alan ve Günümüz
Dronlar, ilk olarak Vietnam Savaşı sırasında kullanılmıştır. Vietnam Savaşı'nda oldukça etkili rol oynayan dronlar, çekimler gerçekleştirip katkı sağlamıştır.
Günümüzde dronlar, pilotlar kadar kapasiteye sahip olmuştur. Oldukça gelişmiştir ve kullanım alanı artmıştır.

Dron nedir
Dron çekimi nedir

Dron Çekimi Nedir ?

Dronlar, son zamanların hem en popüler oyuncaklarından hem de en gözde video çekme cihazlarından biri haline geldi. Bu özelliklerinden dolayı hem çocukların hem gençlerin hem de yetişkinlerin ilgisini çekmeyi başarıyor.
Dron nedir?
Yerden belli bir yüksekliğe kadar pervaneleri ile uçarak çekim yapabilen kameralara “dron” denir. Farklı şekil ve boyuttadırlar. Pille çalışırlar ve uzaktan kumanda veya cep telefonu ile kontrol edilirler. Belli bir süre ek enerji gerektirmeden havada kalabilirler. Bu süre ve çıkabilecekleri yükseklik modele göre farklılık gösterir. Ev ortamında kullanımı çeşitli kazalara sebebiyet verebileceği veya drona zarar verebileceği için pek tavsiye edilmemektedir.
Dron Fiyatları Nedir?
Mini dronlar 50 TL-100 TL arası fiyatlara sahiptirler. Daha büyük dronlar özelliklerine göre 119 TL ile 13.000 TL arasında değişen fiyatlara sahiptir.
Dron Çekimi Nedir?
Hareket halinde veya seyir halindeki her hangi bir nesne havaya uçan dron ile videoya kaydedilebilir. Aynı şekilde resim de çekilebilir. Buna “dron çekimi” denir. Örneğin İstanbul Boğazı’nın manzarasını ve köprüden geçen araçlar dron ile kolayca metrelerce yüksekten çekilebilir.
Dron havada belli süre (ortalama 14 dakika) kalabilir ve bu esnada cep telefonundan çekilen görüntüler izlenir. Son zamanlarda dronların gözde bir kullanım alanlarından birisi de gelin alma törenleridir. Gelin baba evinden çıkarken attığı her adım dron çekimi ile kaydedilir.

Dron Çekiminin Önemi Nedir ?

Dron uzaktan kumanda yardımıyla yönetilen insansız hava aracı olmaktadır. Dron birçok iş alanında kullanılan bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır. Askeri kontrol mekanizmalarında kolaylık sağladığından dolayı önemli bir araçtır. Dron havadan görüntüleme konusunda helikopter ile aynı işlevi görmektedir. Maliyet açısından da daha faydalı olmaktadır. Helikopter giderinden ve pilot maliyetinden kurtulmayı sağlamaktadır.
Dron tipleri
Günümüzde iki tip dron çeşiti bulunmaktadır. Bunlardan biri wifi teknolojisi ile çalıştırılmaktadır. Bununla birlikte uzaktan kumanda kullanılarak kontrol edilmektedir. Bu tip dronlar belli bir mesafeye çıkıyor ve şarjı yettiği kadar havada çekim yapabiliyor. ARDrone gibi ürünler bu tip ürünlere örnektir.
Diğer dron tipi ise gelecek zamanlarda internetin olmadığı alanlarda erişimi sağlayacağı düşünülen ve devamlı havada olacak olan dron tipidir.
Dron kullanım alanları
Günümüzde dron birçok alanda kullanılmaktadır.
Bu alanlardan bazıları şunlardır:
• Tarım
• Pazarlama
• Spor
• Gazetecilik ve show dünyası
• Güney kore kış olimpiyatları
• Seyehat
• Kargo
Bu ve benzeri birçok alanda dron kullanılmaya başlanmıştır.
Dronlar kaç dakika uçar?
Dronların havada kalma süresi değişiklik göstermektedir. Profesyonel olan dronlar ortalama baktığımızda 15 dakika ile 30 dakika arasında bir uçuş süresine sahiptir. Daha uzun süre uçuş yapmak için kamerayı kapatmak gerekmektedir. Bununla birlikte daha minimum hızda alçak mesafede uçuş yaparsanız daha uzun havada kalabilirsiniz.

Dron çekiminin önemi nedir
Dron çekimi nasıl yapılır

Dron Çekimi Nasıl Yapılır ?

Günümüz çekim teknikleri arasına yeni katılan ve teknolojik bir çekim ekipmanı olan drone kameralar, uçabilmeleri nedeni ile yaratıcı çekim açılarına ve perpektiflerine imkan sunmaları ile birlikte ün salmıştır. Farklı çekim teknikleri bulunan drone kamera çekimleri, birçok farklı etken ve amaca göre değişiklik gösterebilmektedir.
İrtifa ve Açı Hesaplaması
Drone kamera çekimlerinin en çok dikkat edilmesi gereken noktalarından biri de, irtifa ve açı ayarıdır. Sabit bir açıda uçarak farklı perpektiflerden görüntü alınabilmesine imkan sunan drone kameralarda, ilk olarak bu ayarların yapılması geri kalan çekimler sırasında oldukça avantaj sağlayacaktır. Drone çekimlerinde uygulanan ilk teknik hesaplaması, yükseklik ve açıdır.
Takip Modu
Drone kameraların en çok kullanılan ve en önemli özelliklerinden biri ise sunduğu takip modudur. Cihaz kontrol ekipmanı sayesinde seçilen ve hareket eden bir obje, hareket ettiği sürece hava uçmaya devam eden drone kamera bu hareketli objeyi takip etmeye devam etmektedir. Enfes çekim sahnelerine ve kaliteli açı tekniklerine imkan sunan bu özellik, drone kamera çekimlerinde sıkça kullanılmaktadır.
Drone Pilotu
Drone kamera çekimleri sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi ise, drone çekimini gerçekleştiren bir insanın bulunmasıdır. Oldukça dikkatli ve konsantrasyon isteyen bir çekim imkanı sunan drone kameralar, çekimlerin yapıldığı esnada yalnızca drone ile ilgilenen bir pilot kullanıcıya ihtiyaç duymaktadır.

Dron Çekimi Neden Yapılır ?

Günümüz sanat dünyasında her geçen gün gelişen teknoloji aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Henüz yeni bir teknoloji olarak karşımıza çıkan drone ise, birçok çekim türü için oldukça stabilize ve avantajlı çekim imkanları sunmaktadır. Uçan bir kamera olarak da özetleyebileceğimiz drone kameralar, oldukça yüksek irtifalarda çekim yapılması imkanına izin vermektedir. Zorlu ve Yaratıcı Çekim Açıları Çekimler esnasında yüzyıllardır akıllara gelen ancak teknolojinin yetmemesi nedeni ile uygulanamayan birçok çekim açısı, günümüzde drone kameralar sayesinde uygulanabilmektedir. Özellikle yüksek irtifalara çıkabilmesi nedeni ile arklı açılar ve farklı çekim tekniklerinin gelişmesini sağlayan drone, günümüzde birçok film ve dizi çekimi sırasında tercih edilmektedir. Drone kameralarının yer aldığı çekimleri tercih ederek, birçok yaratıcı çekim açısına sahip olabilirsiniz. Kuş Bakışı Çekim İmkanı Uçabilen kamera olarak da bilinen drone kameralar, çıktığı yüksek irtifalarda çekim özelliğine sahip olmasının yanı sıra, kullanıcılarına yüksek irtifa seviyesindeyken kuş bakışı çekim imkanını da sunabilmektedir. Bu sayede birçok çekim türünde kullanılabilen drone kameralar, günümüzde en çok tercih edilen görüntü ekipmanları arasında yer alıyor. Stabilize ve Kaliteli Çekim Sanat ve görüntü dünyasına yeni katılan bir teknoloji olan dronelar, sarsıntı önleyici özellikleri nedeni ile kaliteli ve oldukça stabilize bir çekim imkanını kullanıcılarına sunmaktadır. Bu nedenle birçok çekim esnasında tercih edilen drone kameralar, bu özelliği nedeni ile de farklı çekim türünde de kullanılabilmektedir.

Dron çekimi neden yapılır

Bi Çay İçelim

Sizinle bir çay içmek ve pazarlama aktiviteleriniz

üzerine sohbet etmek bizim için büyük keyiftir.

Aşık Veysel Mah. Bahçeşehir – Hadımköy Yolu
Ntepe Blokları D Blok Kat: 4 Daire: 16 Esenkent
Esenyurt / İSTANBUL

Bize Ulaşın : 0212 672 68 64

WhatsApp Hattı : 0 542 527 74 73

info@bahcesehirtasarim.com

    Hemen Yaz
    1
    Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
    Merhaba
    Nasıl yardımcı olabiliriz?