marka kimliği - grafik tasarım - web tasarım
Son Yazılar
s

E-Ticaret Web Sitesi

E-Ticaret Sitesi Nedir?

E-Ticaret, internet ortamı üzerinde bir mal veya hizmetin satın alınmasıdır. Bir diğer deyişle ticaretin elektronik ortamda yapılmasıdır. E-ticaret özellikle son yıllar da oldukça yaygınlaşmıştır.
Yerel bir işletmesi olanların da olmayanların ve sanal ticarete geçmek isteyenlerin yöneldiği bir sistemdir. Hem kullanıcı adına hem de satıcı adına birçok yararı bulunmaktadır. Gerçek bir mağaza gibi değil, sürekli açık olan bir mağaza sistemidir.
E-ticaret yapmak için de belirli şartlar olması gerekmektedir. Eğer sanal ticaret düşünüyor iseniz dikkat etmeniz gereken durumları bilmelisiniz. Yapacağınız e-ticaretin türünü belirlemeniz ilk adımınız olmalıdır.
E-Ticaretin Türleri Nelerdir?
•Şirketler arası e-ticarettir. Bunun teknik olan ismi de B2B'dir.
•Satıcı ve tüketici arasında olan e-ticaret.
•Şirket ve Kamu idaresi arasında yapılacak e-ticarettir. Bunun teknik adı da B2C'dir.
E-Ticaret Yapmak için Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?
•Öncelikle bir e-ticaret mağazasına sahip olmak istiyor iseniz şirket olmak durumundasınız. Sonuçta ticaret yapıp fatura keseceğiniz için vergi kaydınızın olması ilk şarttır.
•Ürün ve e-ticaret türünün belirlenmesi gerekmektedir.
•Kullanıcıların bir e-ticaret sitesinden beklediği güvendir. Bu güveni tüketiciye vermek için de yapmanız gereken güvenli ve hızlı bir e-ticaret alt yapısı edinmeniz gerekmektedir.
•Akılda kalıcı ve marka yapabileceğiniz bir alan adı edinmelisiniz. Yapacağınız ticaretin hacmine göre sunucu seçimini yapmalısınız. Nasıl olacağını bilmiyor iseniz alt yapı alacağınız firmadan destek almalısınız.

E-ticaret sitesi nedir

E-Ticaret Sitesinde Neler Önemlidir?

E-ticaret yapmak istiyorsanız siteniz yani sanal mağazanız çok önemlidir. Çok büyük bir pazar olmasına rağmen ürünlerinizin bulunduğu kategoride bu pastadan pay kapmak biraz zorlu bir süreç gibi gözükse de başardığınızda fiziki bir mağazadan sağlayacağınız kazancın çok daha fazlasını daha düşük maliyetlerle elde etmeniz mümkün olacaktır.
İlk defa faaliyete girecek bir e-ticaret sitesiyseniz yapacağınız ilk şey marka bilinirliği yaratmak olmalıdır. Bunu bir takım dijital pazarlama ve reklam araçları ve SEO çalışmaları ile destekleyerek kısa sürede sonuca ulaşabilirsiniz.
Başarılı bir e-ticaret sitesinde tasarım çok önemlidir. Markanızın karakterini yansıtan sade ve şık bir tasarım ile kullanıcı dostu bir arayüzü birleştirmelisiniz. Müşterileriniz istedikleri ürüne ait açıklamalara, görsellere ve diğer ayrıntılara kolaylıkla ulaşabiliyor olmalıdır.
Başarılı Bir E-Ticaret Sitesinde Olması Gereken Özellikler
• Yalın tasarım
• Sade ve anlaşılır menü dizaynı
• Arama butonu
• Kaliteli hosting ve ulaşılabilir linkler
• Kısa ödeme süreçleri
• Üyeliksiz alışveriş kolaylığı
• Profesyonel SEO çalışması
• İletişim, hakkımızda ve blog sayfaları
• E-mail listeleri
• Birden fazla ödeme yöntemi
• Sepette unutulan ürünleri hatırlatma
• İndirim kuponu, çekler veya promosyon düzenleme
• Yeterli ürün açıklamaları ve kaliteli görseller
• Site içinde gereksiz reklamlara yer vermeme
• Kaliteli müşteri hizmetleri servisi
• Mobil cihazlara uyumluluk
• Ücretsiz kargo veya aynı gün teslim kargo seçenekleri
• Stoklarınız için yeterli depolama çözümleri
• Sürdürülebilir tedarik zinciri
• Herkese açık müşteri yorumları

E-Ticaret Sitesinde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte; farklı iş sektörleri de karşımıza çıkmaya başladı. Fotoğraf satmak, makale yazarlığı, blog yazarlığı, web sitesi tasarımı ve online satış yani e-ticaret bu sektörlerden sadece birkaçı. Bu sektörler arasında; son yıllarda popülerliği giderek artan ise e-ticaret. İnsanlar artık hem zamandan tasarruf sağlamak, hem de ürün ya da hizmetlerini çok daha fazla kişiye ulaştırabilmek istedikleri için bu yöntemi tercih ediyor. Bilinçli ve doğru bir şekilde yapıldığında gerçekten de hem kazancı yüksek, hem de karlı bir iş e-ticaret. Peki, e-ticaret sitesinde nelere dikkat etmeli?
1) Ürünler hakkında yeterli bilgilendirme yapılmalı
E-ticaret sitenizde ki ürün ne olursa olsun; müşterilerinize yeterli bilgi vermeniz çok önemli. Ürün hakkında detaylı bilgi verilmesi, ürünün faydaları, nerelerde kullanılabileceği, benzer ürünlere göre avantajları, üründen en iyi şekilde nasıl verim alınabilir gibi bilgilendirmeler müşterilerin tercihinin size yönelmesi açısından önemlidir.
2) Satışta olan ürünler hakkında stok bilgisi verilmesi
İnterneti kullanan, her gün farklı sitelere girip alışveriş yapan, sipariş veren milyonlarca insan olduğunu düşünürsek, e-ticaret sitesi için en önemli konulardan bir diğeri de ürün stokları hakkında bilgilendirme yapılması. Satışta olan ürünün stok durumu hakkında bilgi verilmesi, müşterinin o ürün hakkında karar vermesi açısından önemlidir. Ayrıca stok bilgisinin verilmesi; müşterinin o ürün hakkında boşuna ödeme yapmasının da önüne geçmiş olur.
3) Teslimat süresi hakkında bilgi verilmesi
Satışta ki bir ürünün; sipariş verildikten sonra ki teslimat süresi hakkında bilgi verilmesi de önemli konulardan bir başkası. Çünkü artık herkes için zaman kavramı çok önemli. Ürünün teslimat süresi hakkında bilgi verilmemesi, müşterinin o ürünü tercih etmemesi anlamına gelir. Bu da size müşteri kaybı olarak geri döner. Bu nedenle teslimat süresi hakkında mutlaka bilgilendirme yapın.
4) Ödeme detayları ile ilgili bilgi verilmesi
Bir müşterinin, online satış sitesinde en çok dikkat ettiği konulardan birisi de ödeme konusu. Çünkü müşteriye ödeme konusunda ne kadar fazla seçenek sunulursa, ödemeler hakkında detaylı bilgi verilirse o müşterinin tercihi de önemli oranda size doğru olur. Kısacası ödeme detayları hakkında bilgilendirme yapılması şart.
5) Satıcı firma hakkında bilgi verilmesi
Müşteriler için; güven konusu hayati öneme sahip bir konu. Bir müşteri hangi site olursa olsun oradan her yönüyle o siteden güvenli bir şekilde alışveriş yapmak ister. Bunun en temel koşulu da firma hakkında bilgi sahibi olmasıdır. E-ticaret sitesine sahip firmaların yada kişilerin kendileri hakkında bilgi vermesi mutlaka gerekli olan bir durumdur.

E-ticaret sitesinde nelere dikkat etmeli
E-ticaret sitesinin önemi

E-Ticaret Sitesinin Önemi

Sanal ortamda ticaret yapılması için buna uygun alt yapı ile oluşturulan sisteme verilen isimdir. E-ticaret özellikle son yıllarda oldukça yaygınlaşmaktadır. Fiziki mağazası olanların da sanal mağaza sistemine geçtiğini görmekteyiz. Hal böyle olunca ``Peki neden e-ticaret? E-ticaret yapmak için bilmeniz gerekenler neler? `` gibi bir sürü soru ile karşı karşıya gelmektesiniz.
7/24 Açık Bir Mağazaya Sahip Olursunuz!
Fiziki bir mağazanız var ise mağazanızı belirli saatler arasında açık tutabilirsiniz. E-ticaretin önemi ise burada kendisini oldukça belli etmektedir. Normal bir mağaza gibi değil sürekli açık olan ve istenilen zaman da alışveriş yapılabilen bir sistemdir. Bunun da satıcı açısından oldukça önemli ve faydalı olduğu aşikardır. Kullanıcı adına da evinin rahatlığın da ve dilediği zamanda alışveriş yapabilme kolaylığı sağlamaktadır.
Geniş Bir Kullanıcı Kitlesine Ulaşma İmkanı Sağlar!
E-ticaret sisteminin yaygınlaşması ve insanların buna alışması sonucunda, en ufak ihtiyaçları bile internet üzerinden alır hale geldik. Bunun yanın da internet mağazanızı belirli bir konumdaki insanlar görmez. Bütün Dünya üzerinden görülebilen bir mağazaya sahip olursunuz. Satış yapabileceğiniz bölgeleri belirleyerek o kadar fazla kullanıcıya hitap edersiniz.
Yer Kiralama Derdiniz Olmaz!
E-ticaretin en güzel yanından birisi de yer kiralama derdinizin olmamasıdır. Sanal sunucuya ödediğiniz masraf yıllık olarak ve büyük miktarda olmamaktadır. Bu nedenle masrafınızı da oldukça azaltmaktadır. Evinizin konforunda çalışabilir ve işinizi büyütebilirsiniz.

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler?

Öncelikle bilmemiz gereken e-ticaret nedir olmalıdır. E-ticaret, kullanıcıların farklı bölgelerden ve istedikleri zaman alışveriş yapabilecekleri dijital ödeme sağlayabilen platformdur. Normal mağazaya göre farklı avantajları bulunmaktadır. Bu sanal mağazalar için de gerekli olan şartlar bulunmaktadır. Peki, nereden başlamalısınız?
Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?
•Öncelikle yasal bir şirket olması gerekmektedir. Şirket olmadan maalesef bir e-ticaret mağazasına sahip olamazsınız. Çünkü her satış yapılan ürün için fatura kesmeniz gerekmektedir.
•Site içerisinde bulunan sözleşmeleri hazırlamanız gerekmektedir. Üye sözleşmesi, kullanıcı sözleşmesi, gizlilik sözleşmesi ve iptal-iade sözleşmesi bunlardan bazılarıdır. Yapacağınız işe ve kapsamına göre değişiklikler göstermektedir.
•Firmanız için adres ve iletişim bilgileri mutlaka olmalıdır. Kullanıcılar muhatap firmaya ait bilgileri görmek isterler. Bu nedenle siteniz de mutlaka iletişim bilgileriniz olmalıdır.
•Doğru ürün seçimi yapmak en önemli kısımlar arasında olmaktadır. Ürün seçimi yapıldıktan sonra ürüne ait kaliteli fotoğraflar ve açıklamalar çok önemlidir. Müşterinin güvenini kazanmak adına bu ayrıntılar en önemli olanlarıdır.
•Satış yapacağınız sanal mağazanız için doğru bir e-ticaret alt yapısı edinmeniz gerekmektedir. Özellik anlamında sizin ihtiyacınızı net karşılayacak bir alt yapı seçmeniz doğru bir tercih olacaktır.
•Ne kadar sade ve anlaşılır bir siteniz olursa kullanıcı anlamında o kadar kolaylık olacaktır. Kullanıcıyı yormadan alış verişini kolaylıkla yapabileceği bir tasarım seçmeniz gerekmektedir.
•Sanal pos seçiminizi size en uyan modele göre tercih etmelisiniz. E-ticaret alt yapısını alacağınız firmadan bu konuda bilgi istemeniz daha doğru karar vermenizi sağlayacaktır.

Bi Çay İçelim

Sizinle bir çay içmek ve pazarlama aktiviteleriniz

üzerine sohbet etmek bizim için büyük keyiftir.

Aşık Veysel Mah. Bahçeşehir – Hadımköy Yolu
Ntepe Blokları D Blok Kat: 4 Daire: 16 Esenkent
Esenyurt / İSTANBUL

Bize Ulaşın : 0212 672 68 64

WhatsApp Hattı : 0 542 527 74 73

info@bahcesehirtasarim.com

    Hemen Yaz
    1
    Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
    Merhaba
    Nasıl yardımcı olabiliriz?