marka kimliği - grafik tasarım - web tasarım
Son Yazılar
s

Etiket Tasarımı

Etiket Tasarımı Nedir

Etiket, bir ürüne ait olan üretildiği tarihten itibaren, satış yapan firma, adres, iletişim bilgileri ve fiyat bilgilerinin olduğu yapışkanlı basılı bir materyaldir. Etiket tasarımı nedir, nasıl yapılır? her sektörün kendine ait etiket ve tasarımı mevcuttur. Bu farklılıkları ayırt etmek için ise etiket tasarım programları kullanılmalıdır. Etiket tasarım çeşitleri de buna bağlı olarak oldukça fazladır.
Etiket Tasarımın Nelere Dikkat Etmeli?
Yapılacak etiket ilk olarak ürünün temel bilgilerini, özelliklerini yansıtma özelliğinden dolayı tasarımı konusunda da hassas olunmalıdır. Görsel düzene özen verilmeli ilk izlenimde dikkat çekici ve bilgilendirici olmalıdır. Üzerinde kullanılacak renk tasarımı ile de dikkatleri çekmelidir. Ürün hakkında verilecek en önemli bilgiyi en üste büyük puntolarla yazmalı diğer bilgileri ise uygun puntolarla sıralamalısınız. Etiket basımında firmaya ait iletişim bilgileri de en açıklayıcı biçimde yazılmalıdır.
Etiket Basımı
Ürüne ait olan bilgiler sıralanır daha sonra en uygun şekilde dizayn edilerek basıma hazır hale gelir. Daha sonra da firmaya ait ürün hakkında tüm bilgiler uygun bir şekilde tanıtım yapılma imkanı bulur.
Etiketler basıldığı firmaya uygun olarak; barkodlu, kapatıcı, şeffaf, fiyat etiketi ve içten yapışmalı olarak çeşitlendirilir.
Etiket Fiyatları
Etiket fiyatları firmaların etiket içeriği ile ilgili olarak değişir. Firmaların bu durumda yapması gereken en önemli şey onlara en uygun fiyatı veren matbaayı araştırmaları olacaktır. Baskı kalitesi yüksek ve avantajlı fiyatlara sahip matbaalar ile işbirliği yapılmalıdır.

Etiket Tasarımı Nedir
Etiket Tasarımı Hangi Alanlarda Kullanılır

Etiket Tasarımı Hangi Alanlarda Kullanılır

Bir ürünün özelliklerinin yer alması gereken etiketlerin tasarımı içerisinde; ürünün fiyatı, miktarı, türü ve ürünün üreticisi gibi temel bilgilerin bulunması gerekir. Müşterilere ürünün bütün niteliklerini açıklamak amacıyla için kullanılan etiketler, çoğunlukla ürünün üzerine basılarak veya çeşitli maddelerden üretilen yapışkan kağıtlar üzerinde tasarlanırlar.
Etiket Tasarımına Kullanım Alanlarının Etkisi
Etiketler tasarımlarının ucu bucağı olmayan çeşitlilikte farklı türleri bulunur. Bu türler arasında ürüne bağlı olarak karar verilen etiket tasarımının nerelerde kullanılacağı da oldukça önemlidir. Etiketlerinin ürünün neresinde bulunacağı, ürünün nerelerde ve nasıl kullanacağı doğrultusunda etiket tasarımına karar verilir.
Etiket Tasarımının Kullanım Alanları
Etiket tasarımları pek çok farklı alanda kullanılırlar. Özellikle barkod etiketleri, yıkama talimat etiketleri, fiyat gösteren etiketler, uyarı etiketleri, ürünün bilgilerinin yer alığı etiketler, ürünün marka veya logo etiketleri, demirbaş etiketleri gibi kullanım alanları bulunur. Bunların dışında etiketlerin farklı alanlarda da kullanıldığı da görülür. Unutulmaması gereken konu etiketlerin etkili bir reklam yolu olduğudur. Bu nedenle kullanım alanları amaçlarına uygun olarak kullanılmalıdır.
Etiket Tasarımını Belirleyen Kullanım Alanları
Etiketlerin tasarımları kullanım alanlarına göre şekillenir. Kullanım alanının sürekli olarak gözle görülür bir yerde bulunması tasarımın önemini oldukça arttırır. Yıkama talimatlarının bulunduğu etiket tasarımlarının olabildiğince minimal olması, markayı temsil eden etiket tasarımlarının ise göze çarpan hoş bir tasarıma sahip olması beklenir.

Etiket Türleri Nelerdir.

Günümüzde etiket birçok alanda ve birçok firma tarafından kullanılır. Etiket ürünleri birbirinden kolay ayırt edebilmek için kullanılan bir araçtır. Ürün özelliklerine kolayca ulaşabildiğimiz etiketler tüketiciye kolaylık sağlar. Etiketler kullanım alanlarına göre farklılık gösterir bu durumda peki etiketlerin hepsi aynı mıdır? Etiket türleri nelerdir birlikte inceleyelim Etiketler kullanım alanlarına göre farklılık gösterir.
Genel Etiket Çeşitleri
Etiketler kullanım alanlarına göre yaygın çeşit ve türlere sahiptir. Her sektörün veya firmaların kullandıkları etiketler birbirlerinden farklılık gösterebilir.
Bu tür etiketler şunlardır;
• Yapışkanlı Etiket: Kullanılacağı alana kolayca uyum sağlayabilen kullanılması oldukça pratik bir etiket çeşididir. Bu tür etiketin kullanım alanı yaygındır. Çok fazla tercih edilmesinin sebebi kolay yapıştırma ve çıkarma etkisi sağladığı içindir. Bu tür etiketin kullanım alanı yaygındır.
• Barkod Etiketler: Mağaza, market gibi işletmelerin tercih ettiği bir etiket türüdür. Bu tür etiketler hem satıcı hem de alıcı açısından önemli bilgiler içermektedir. Çünkü bir ürünün barkod etiketi sayesinde hem satıcının hem de alıcının tüm hakları korunabilir.
• Kağıt Bazlı Etiketler: Bu tür etiketler dış etkilerden daha kolay etkilenebilir. Diğer etiketlere oranla daha kısa vadeli bir ömre sahiptir.
• Plastik Bazlı Etiketler: Bu etiketlerin basımında ihtiyaç duyulan en önemli şey ısıdır. Termal transfer baskı ile ürünlere kolayca uyum sağlar ve daha uzun vadede dayanıklılık gösterir.

Etiket Türleri Nelerdir
Etiketin Ambalaj Tasarımı ile Uyumunun Önemi

Etiketin Ambalaj Tasarımı ile Uyumunun Önemi

Reklam ve tanıtım faaliyetleri, gelişen teknoloji ile birlikte rekabet koşullarının değişmesi nedeniyle farklı bir boyut kazanmıştır. Sektör içinde ve yeri geldiğinde sektör dışında bile rekabet gerektiren süreçler söz konusu olmaktadır. Bu durumda ürün veya hizmetin tanıtımı aşamasında elde edilecek farklar rakiplerden bir adım öne geçmeye büyük bir katkı sağlayacaktır. Bir ürünün sahip olduğu özellikler ile sunum şekli hedef kitleye ulaşmada en büyük etkiyi yaratacak unsurdur. Tanıtım esnasında gerekli olan nitelikler hizmet sunumunun gerçekleştirilmesinde önemli bir değer oluşturmaktadır.
Tanıtım ve Reklam Sürecini Etkileyen Faktörler
Ürün veya hizmetin hedef kitleye doğru bir şekilde ulaştırılmasını sağlayan en önemli süreç tanıtım ve reklamdır. Teknolojik gelişmelerin ışığında bu süreci yürütecek birçok oluşum söz konusu olmuştur. Pek çok alanda rekabet yapma olanağı sağlayan sistem içinde ürünün paketlenmesi, dizayn edilmesi, tasarlanması ve daha birçok etken tanıtım ile reklam faaliyetlerini etki altına almaktadır.
Ürün Ambalaj ve Etiketi İle Yakalanan Başarı
Reklam ve tanıtım faaliyetleri kapsamında ürün için seçilecek her özellik büyük bir etki alanı oluşturmaktadır. Özellikle ürün ve hizmetle uyumlu renk, desen, içerik, düzen gibi faktörler birbiri ile uyum içinde olması gerekmektedir. Ambalaj ve etiketin yaratmış olduğu başarı hizmetlerin sunumunda büyük bir öneme sahiptir.
Uyum İçinde Oluşturulan Ambalaj ve Etiketin Değeri
Hedef kitleye doğru ve başarılı bir şekilde ulaşmak için ambalaj ve etiketin ortaya çıkaracağı uyum oldukça önemlidir. Fark yaratacak ve etkileyici detayları hizmet veya ürünü alacak kitlelere ulaştıracak tasarımlar her zaman süreçte başarıyı getiren faktörler olarak yer almaktadır.

Etkileyici Etiket Tasarımı Nasıl Olmalıdır

Etiket tasarımı ürünün satılmasını sağlayan en önemli unsurlardan biridir. Piyasa içerisinde rekabet halinde olan pek çok marka birbirinden etiketleri sayesinde ayrılırlar. Ürettikleri ürünlerin kalitelerinin neredeyse aynı olmasına rağmen bazı markalar etiketleri sayesinde daha çok talep görürler. Raflarda ve reklamlarda daha fazla dikkat çeken ve akılda kalan etiketlere sahip ürünlerin satış oranları da daha yüksektir
Gofre Tekniği Kullanmak
Etkileyici bir etiket tasarımı yapmak isteyenler gofre tekniğini kullanabilirler. Gofre tekniği kabartmalı etiket yöntemidir. Oldukça hoş ve kaliteli görünüm yaratan gofre tekniği ile özellikle tekstil ürünlerinde yapacağınız etiketlerle beğeni kazabilirsiniz. Gofre tekniğini tercih eden markaların daha çok tercih edildiği istatistiksel olarak kanıtlanmıştır.
Etikete Logo Eklemek
Yeni etiket tasarımı yapan markaların yapması gereken en önemli şey etiket üzerine logo eklemektir. Etiket üzerinde yer alacak bilgiler dışında ürünün logosunun bulması hem ürünün reklamı ve tanınırlığı açısından hem de daha kaliteli gözükmesi açısından önemlidir.
Basit ve Etkili Etiket Tasarımı
Etiket tasarımları fazla abartılı olmamalıdır. Etiketinin boyunun da büyük ve rahatsız edici olmaması gerekir. Sade ama şık bir etiket tasarımı ile etkileyici bir etiket tasarımına sahip olabilirsiniz. Demir, kumaş veya deri malzemeler üzerine yapacağınız etiketlerde fazla göz alıcı renkler kullanmamak daha memnun edicidir. Basit ama hoş bir şekilde tasarlanmış etiketler markanın değerini belli eder.

Etkileyici Etiket Tasarımı Nasıl Olmalıdır

Bi Çay İçelim

Sizinle bir çay içmek ve pazarlama aktiviteleriniz

üzerine sohbet etmek bizim için büyük keyiftir.

Aşık Veysel Mah. Bahçeşehir – Hadımköy Yolu
Ntepe Blokları D Blok Kat: 4 Daire: 16 Esenkent
Esenyurt / İSTANBUL

Bize Ulaşın : 0212 672 68 64

WhatsApp Hattı : 0 542 527 74 73

info@bahcesehirtasarim.com

    Hemen Yaz
    1
    Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
    Merhaba
    Nasıl yardımcı olabiliriz?