Son Yazılar
Image Alt

Uluslararası Gelişimde Grafik Tasarımın Rolü

Uluslararası Gelişimde Grafik Tasarımın Rolü

Gelişim İçin Grafik Tasarım Adlı bir çalışma sunuldu.Seminerin asıl amacı Grafik Tasarımın İnsan hayatı üzerindeki katkılarına dikkat çekmek ve uluslarası organizasyonlardaki Grafik Tasarım amacını arttırmak 9-12 Ekim 2008 Tasarım Olimpiyatları Sali Sasaki tarafından yazılmıştır. Bugün tasarımcılar dünyaya yeni bir ürün sunarken yaratıcılıklarınıda gösteriyor. Bütün tasarımlar bir insan ihtiyacını karşılamalı .Bu tüm insan aktiviteleri için temeldir. Herhangi bir arzu edilen,öngörülen son için oluşturulan yol bir tasarım sürecidir.

Tasarımı sadeccce kendi başına kalacak şekilde ayırma girişimleri onun kendine özgü değerine karşı gelmektir. Sanayı devriminden beri tasarım modern toplumlarda bir role sahip. İnsanlara daha iyi bir hayat yaratmaya,bilgi ve teknolojiyi insanlaştırmaya çalışıyor. Son yıllarda tasarım gelişen dünyanın bir çok ülkesini etkileyen fenomen oldu. Tasarım UNESCO’nun başarılı gelişimle ilgi görüşlerini destekleyebilicek bir yeteneğe sahip.Çünkü UNESCO ‘nun görüşleri ‘’Her kültüre özel ve en modern ekonomik bilimsel ve teknolojik kaynaklarla oluşturulmuştur. ‘’ Gelenek ‘’ olarak tanımlanıyor. Donol Mclouvghlin Yale mezunundaki Mimar 1945 ‘te Birleşmiş Milletler amblemi hazırladı. Bu zamana kadar evrensel anlaşılan çok az amblem vardır.UNICEF yıllardır BM ailesindeki iyi markalaşmanın öncüsü olmuştur.Bu araçlar tasarımcı olmayan insanların bile anlayabiliceği şekilde tasarlandı. UNFPA ‘da başarılı bir örneği genellikle ağır başlılığın önde olmasına rağmen onların gençlik ve renk dolu kimliği istisnadır. 2001 yılında Art Center Colloge Of Design Sosyal sorumluluk tasarımı üzerine yoğunlaşan bir program olan ‘’ DESIGN MOTTERS’i piyasaya sürdü.

Grafik tasarım bütün geleneksel kültürlere uyumludur ve farklı sosyalkültürel içeriklerede uyum sağlar. Tasarım için; Hiç açılmamış kapıları açın…

 

Alıntı; Grafik Sanatlar Üzerine Yazılar;Şubat 2011 Sayı 101

Yorum Gönder

Hemen Yaz
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by