marka kimliği - grafik tasarım - web tasarım
Son Yazılar
s

İllüstrasyon

İllüstrasyon Nedir?

Fransızcadan Türkçeye giren, gözle görülen şeylerin abartılı bir şekilde resmedilmesine denir. İllüstrasyon'un ilk örneklerine yüz yıllar önce mağaralarda rastlanmıştır. Daha sonra teknolojiyle birlikte gelişme göstermiştir. Bu sanat dalı, o günden bugüne kadar, kendini hep geliştirerek ilerlemiştir. Ayrıca illüstrasyon, tarihte Naziler tarafından haberleşme aracı olarak kullanılmıştır. Bugünkü kullanımı ise reklam yapmak ya da fantastik anlatım yapmak içindir.
İllüstrasyon Hangi Alanlarda Yapılabilir?
İllüstrasyon çoğu zaman reklamlarda kullanılsa da, başlık ya da slogan gibi yerlerde de kullanılabilmektedir Buradaki amaç görselliklere sözel yorum katabilmektedir. Alan olarak incelendiği zaman reklam illüstrasyonları, bilimsel ve teknik illüstrasyonlar ön plana çıkabilmektedir. Bu alanlar kullanılarak pek çok konu ön plana çıkarılabilmektedir. Bir oyuncu, sanatçı ya da tiyatro oyunu gibi pek çok alanda illüstrasyon örnekleri bulunmaktadır.

İllüstrasyon Nedir
İllüstrasyon Çizim Nasıl Tasarlanır

İllüstrasyon Çizim Nasıl Tasarlanır?

İllüstrasyon çizim tekniği son zamanlarda birçok kesimde tercih edilen bir çizim türüdür. Genel hatları ile soyutlama sanatının çizgi ile buluştuğu bir tekniktir. Gerçekçi illüstrasyon çizimlerinin de olabileceği gibi; akışkan ve animasyon içerikli illüstrasyonlar da bulunmaktadır. Bu çizim tekniğinde hem geleneksel çizim hem de dijital çizim yapmak söz konusudur. Dijital çizim için bilgisayar ya da tablet üzerinden farklı programlar aracılığı ile çalışabilirken, geleneksel çizim için resim ve sanat araçlarının hepsini kullanabilirsiniz. Teknik kullanımı farklı olabilir ancak illüstrasyon için resimleme ve fikri aktarma açısından belli bir dili oluşturacaksınızdır.

Hangi Alanlarda İllüstrasyon Tasarımı Kullanılır.

Çizim yeteneği ve boyama tekniği bilgisinin en çok gerektiği çizim türleri arasında bulunan illüstrasyon, günümüzde birçok alanda tercih edilmektedir. Katalog, ambalaj, reklam panosu, el broşürü gibi birçok farklı iş alanında tercih edilen illüstrasyon çizimlerin, en çok kullandığı alanları sizlerde paylaştık.
Reklam İllüstrasyonu
Firma tarafından üretilen ürünün müşteri kesimine olabildiğince fazla tanıtmak amacı ile kullanılan reklam illüstrasyonları, ürünün ambalajında kullanılır. Amaç üretilen bu ürünün müşteri tarafından en fazla şekilde tercih edilmesini sağlamaktır. Bununla birlikte dizi, film, tiyatro, konser gibi sanatsal aktivitelerin afişlerinde de sıkça tercih edilen illüstrasyon örnekleri; düğün kartları gibi ucu bucağı bulunmayan bir alan seçeneğinde tercih edilebilir.
Yayın İllüstrasyonu
Daha çok kitap, dergi ve gazetelerde tercih edilen yayın illüstrasyonu çizimlerinde amaç, reklam illüstrasyonu çizimlerinde olduğu gibi daha fazla satmak değildir. Yayın illüstrasyonu çizimlerinde, tasarımcı ve firma daha çok ürünün olabildiğince daha zengin ve daha dolu görünmesini hedefler. Bu nedenle birçok yayın illüstrasyonu yöntemine başvuran şirketin ilk amacı müşteriye sunmak istediği sanatsal hedeflerdir.
Bilimsel İllüstrasyonlar
Bilimsel ve teknik illüstrasyonlar, daha çok bilimsel makale ya da öğretici yayın ürünlerinde tercih edilmektedir. Bu illüstrasyonda amaç, anlatılmak veya öğretilmek istenen konunun karşı tarafa illüstrasyon çizimler ile görsel bir şekilde aktarılmasıdır. Birçok bilimsel makalede tercih edilen yöntem, ajanslar tarafından da en sık çizilen illüstrasyon çizimleri arasındadır.

Hangi Alanlarda İllüstrasyon Tasarımı Kullanılır

Bi Çay İçelim

Sizinle bir çay içmek ve pazarlama aktiviteleriniz

üzerine sohbet etmek bizim için büyük keyiftir.

Aşık Veysel Mah. Bahçeşehir – Hadımköy Yolu
Ntepe Blokları D Blok Kat: 4 Daire: 16 Esenkent
Esenyurt / İSTANBUL

Bize Ulaşın : 0212 672 68 64

WhatsApp Hattı : 0 542 527 74 73

info@bahcesehirtasarim.com

    Hemen Yaz
    1
    Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
    Merhaba
    Nasıl yardımcı olabiliriz?