Son Yazılar
s

Katalog Tasarımı

Katalog Nedir?

Bir ürünün, tüm özellikleriyle açıklanması, tanıtılması için kurumların kullandıkları kitapçıklardır. Müşteriye en uygun ürünlere kolay ulaşılması için imkanlar tanıyan kataloglar günümüzde de çok fazla şirket tarafından tercih edilir.
Katalog nedir sorusunun cevabı ise, şirketler eski sezondan kalan ürünlerin, indirimli fiyatlarıyla birlikte ve yeni sezon ürünlerin de tanıtılması amacıyla katalog kitapçıklara başvururlar. Aslında bu kataloglardan faydalananlar hem şirketler hem de müşterilerdir.
Katalog Nasıl Olmalıdır?
Bir katalogda en önemli şeylerden biri ürün çeşidinin oldukça fazla olmasıdır. Müşterinin ilgisini çekecek renkler ve desenler ile düzenlenmiş kataloglar müşteriler için ilgi çekici olacaktır. Bunun içinde yapılması gereken kataloğun iyice araştırılmasıdır. Yapımından örnek kataloglar dikkat ve özen ile seçilmelidir. Bunların yanında elbette uygun bir sıra ve düzen içermelidir. En başından sonuna kadar merak uyandırmalı ve müşteriyi de cezbetmelidir. Kullanılan görsellerin de ürün hakkındaki açıklamalardan, yazılardan daha etkili olması gerekir.
Katalog Çeşitleri Nelerdir?
Birçok firmanın tercih ettiği kataloglarda firmaların hizmetleri ve ürünleri hakkında bilgi içermesi gerekir. Bununla birlikte her sektörün de kendi tarzını yansıtan farklı kataloglar vardır. Fazlasıyla çeşitlilik gösteren kataloglar tercih edilirken kullanım alanları da göz önünde bulundurulmalıdır. Başlıca katalog çeşitleri ise şunlardır; iş dünyası hizmeti ve içeriği ile ilgili kataloglar, promosyon ürün fırsatı tanıyan kataloglar, satışa çıkarılan ürün ile ilgili kataloglar, eğitim katalogları ve pazarlama katalogları.

Katalog Tasarımı Nasıl Yapılır?

Günümüzde birçok marka vardır ve her markanın kendine ait ürünleri mevcuttur. Bu ürünleri tanıtmak, pazarlamak, satışını kolaylaştırmak için bazı yollar izlenir. Bunlar internetten, dijital platformlardan veya televizyonlardan yapılan reklamlardır. Bunların dışında ise bir değer yol katalog ile ürünlerin tanıtılmasıdır. Hazırlanacak katalog kurumun özelliklerini bire bir yansıtmalıdır. Peki, katalog tasarımı nasıl yapılır? Katalog tasarlarken nelere dikkat etmeliyiz? Bunları birlikte inceleyelim.
Katalog Oluşturmak için Gerekli Olan Şeyler
Bir katalog yapılacağı ürün veya konu üzerinde tanıtıcı ve bilgilendirici olmalıdır. Katalog için gerekli olan en önemli şeyler ise; ürün bilgileri, görüntüler ve kataloğun sahip olduğu düzendir.
• Ürün bilgileri; Ürün hakkında ne olduğu, hangi kategoride olduğu, alt kategorisinin neler olduğu, ürün açıklamaları, barkodu ve fiyatı gereklidir.
• Görüntüler; Ürünün müşterinin dikkatini en iyi şekilde çekmesi için yüksek çözünürlükte görüntülere sahip olması gerekir.
• Katalog Düzeni; Giriş sayfaları, kapak, ön kapak, sayfa düzeni, bölüm ayırıcıları bir kataloğun içeriğinin nasıl olması gerektiği ise burada belirlenir.
Katalog Tasarım Maliyeti
Katalog tasarım maliyeti yapılacak iş ile doğru orantılı olarak artmaktadır. Eğer katalog çok faza içeriğe sahip ise bu durumda maliyeti daha yüksek olacaktır. Kataloğun tasarlanıp hazır hale geleceği süre, kataloğun sayfa yapısı ve miktarı, kataloğun içeriğinin nasıl hazırlanacağı ve katalog üzerindeki görsel işlemlerin fazla ve kalitesinin yüksek olmasının istenmesi durumunda maliyetleri de buna bağlı olarak artacaktır.

Katalog Baskı Türleri Nelerdir

Katalog basımı firmaların ürünlerini tanıtmada ve bilgilendirici olmalıdır bunun yanında her bir katalog firmanın kalitesi ile doğru orantılı bir şekilde kaliteli ve gösterişli olması gerekir. Katalog basımı firmaların ihtiyaçlarına göre belirlenir ve farklı kataloglardan da yardım alınır. Katalog baskı türleri nelerdir sorusunun cevabı ise baskı yapılacak kataloğun firmanın yapısına, markasına ve içeriğine uygun olması demektir. Buna uygun şartlar da sağlandığı zaman katalog basımı en doğru şekilde gerçekleşmiş olur.
Katalog baskı türleri şunlardır:
• Dijital Baskı: Baskı türleri içerisinde en çok tercih edilenlerden birisidir. Katalogların içeriğinin bilgisayar ve dijital ortamlarda hazırlanarak oluşturulmasını sağlar.
• Serigrafi Baskı: Bu baskı türü de bir ipek veya kumaş üzerine yapılır bunun tamamlanması için ise ahşap çerçeve gereklidir.
• Tampon Baskı: Çukur, yuvarlak ve düz alanlara yapılabilen bu baskının renk seçenekleri de oldukça fazladır.
• Ofset Baskı: Kitap ve dergilerin kapak ve sayfalarının baskı işlemlerinde kullanılır.
• Tifdruk Baskı: Çukur baskı şeklinde yapılan bu türde en çok ambalaj yüzeylerde kullanılır.
Yapılışlarına Göre Kataloglar Nelerdir?
Katalog basımı sayesinde firmalar kendi ürünlerini ve markalarını en iyi şekilde tanıtmış olurlar. Bu durumda da firmalar ile müşteriler arasında kuvvetli bağlar oluşur. Üretimin ve satışın artması konusunda atılacak önemli adımlardan biridir.
Yapılışlarına göre kataloglar şunlardır:
• İplik dikişli
• Tel dikişli
• Spiralli katalog bu alanın en popüler olanlarıdır.

Katalog Tasarım Boyutları Nasıl Belirlenir?

Kataloglar, markaların ürünlerini tanıtmaları amacıyla kullandıkları tanıtım araçlarıdır. Kataloglar sayesinde müşteriler markanın hangi ürünlere sahip olduğunu öğrenerek, katalog içerisinden ürün seçiminde bulunurlar. Katalog dağıtımları pek çok farklı şekilde gerçekleşebilir. Katalogların dikkat çekmesi, incelenmesi ve dağıtımlarının kolay olabilmesi için katalog tasarım boyutuna dikkat edilmesi gerekir.
Katalog Tasarım Boyutları Fazla Büyük Olmamalıdır
Katalog tasarımı için fazla büyük boyutlar yanlış tercihtir. Katalogların boyutuna karar verirken elbette kataloğun işlevine ve hitap ettiği kesime dikkat edilmelidir ancak fazla büyük katalogların tercih edilmesi faydadan çok zarar getirir. Katalogların fazla büyük olması öncelikle katalogların taşınması ve dağıtımı konusunda sıkıntı çekmenize neden olur. Aynı zamanda fazla büyük olan kataloglar müşterilerin katalogları yanlarında bulundurmalarını güçlendirir.
Katalog Tasarım Boyutları Gereğinden Küçük Olmamalıdır
Katalog tasarımı boyutuna karar verirken kesinlikle gereğinden küçük boyutta tasarım tercihinde bulunmayın. Gereğinden küçük olan katalogların okunmasının zor olmasının yanı sıra ilgi çekici özellikleri de oldukça düşüktür. Müşterilerin dikkatini çeken, orta boyutlara katalog tasarımı boyutuna karar vermek en doğrusu olacaktır.
Kataloğun Nerede Kullanılacağını Dikkate Alın
Katalog tasarımı boyutuna karar verirken mutlaka kataloğun nerede kullanılacağını göz önünde bulundurun. Eğer sürekli olarak sabit bir yerde kalacak katalog tasarımı yapıyorsanız kataloğun büyük olmasında bir sakınca yoktur. Ancak elden ele dağıtılacak, farklı yöntemlerle müşterilere ulaştırılacak katalogların orta boyutta olması gerekir.

Katalog Tasarımı Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Bir markanın kataloğu, markayı temsil eden önemli bir değeri ifade etmektedir. Katalogda yer alan her şey markanın hem kişiliğini yansıtır hem de kişileri etkilemek için büyük bir etkeni meydana getirir.
Kurumsal Kimlik
Ana öge olarak sayılan katalog tamamen firmanın kurumsal kimliğini temsil etmektedir. Bu kataloglar firmanın yapmış olduğu işi elden ele dağıtarak logo ile birlikte tanıtımını sağlar. Başka bir ifade ile kataloglara pazarlama çalışanı olarak tabir edebiliriz.
Kataloğun Düzenlenmesi Süresi
Kataloglar belli kurallar çerçevesinde düzenlenmektedir. Burada oluşturulan en önemli süreç, kataloğun karşı tarafa minimum süre içerisinde ulaşabilmesidir. Bu süreç içerisinde yıllardır dikkat ile işini sürdüren bir yer önem kazanmaktadır.
En Önemli Nokta: Tüketici İhtiyaçlarına Göre Düzenlenmesi
Katalog tasarımında en çok dikkat önüne alınan nokta, tüketicinin ürün ya da marka ile ilişki kurmasını ve göz alıcı bir nokta bulmasını sağlamaktır. Bu esnada dikkat çeken en ufak nokta ile tüketici ile görsel ve dokunsal olarak etkileşim kurmaya yetmektedir. Böyle bir durum sonucunda tüketici en hızlı şekilde markaya dönüş sağlamaktadır. Buda başarının en önemli göstergesidir.
Kapağın Dikkat Çekmesi Önemli
Mükemmel olacak bir şekilde tasarımı oluşturulmuş olan bir kapak muhakkak ki en ilgi çekici kataloğa sahip olmaktadır. İnsanların ikna olmasını sağlayan katalog bu esnada tam bir pazarlamacı rolünü üstlenir. Buradaki en önemli noktada kitlenin kendisine çekilmesini sağlayan, başaralı bir şekilde düzenlenmiş olan kapak olacaktır.

Katalog Tasarımın Kurumsal Kimlik ile Uyumu Nasıl Olmalıdır

``Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.``
M.Ö. 45 tarihinde Çiçero tarafından yazılan ``de Finibus Bonorum et Malorum``un 1.10.32 sayılı bölümü ``Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem aperiam, eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis et quasi architecto beatae vitae dicta sunt explicabo. Nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit aspernatur aut odit aut fugit, sed quia consequuntur magni dolores eos qui ratione voluptatem sequi nesciunt. Neque porro quisquam est, qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci velit, sed quia non numquam eius modi tempora incidunt ut labore et dolore magnam aliquam quaerat voluptatem. Ut enim ad minima veniam, quis nostrum exercitationem ullam corporis suscipit laboriosam, nisi ut aliquid ex ea commodi consequatur? Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem eum fugiat quo voluptas nulla pariatur?``

Hazır Katalog Tasarımım Mevcut Baskıya Nasıl Hazırlanır

``Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.``
M.Ö. 45 tarihinde Çiçero tarafından yazılan ``de Finibus Bonorum et Malorum``un 1.10.32 sayılı bölümü ``Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem aperiam, eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis et quasi architecto beatae vitae dicta sunt explicabo. Nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit aspernatur aut odit aut fugit, sed quia consequuntur magni dolores eos qui ratione voluptatem sequi nesciunt. Neque porro quisquam est, qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci velit, sed quia non numquam eius modi tempora incidunt ut labore et dolore magnam aliquam quaerat voluptatem. Ut enim ad minima veniam, quis nostrum exercitationem ullam corporis suscipit laboriosam, nisi ut aliquid ex ea commodi consequatur? Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem eum fugiat quo voluptas nulla pariatur?``

Bi Çay İçelim

Sizinle bir çay içmek ve pazarlama aktiviteleriniz

üzerine sohbet etmek bizim için büyük keyiftir.

Aşık Veysel Mah. Bahçeşehir – Hadımköy Yolu
Ntepe Blokları D Blok Kat: 4 Daire: 16 Esenkent
Esenyurt / İSTANBUL

Bize Ulaşın : 0212 672 68 64

WhatsApp Hattı : 0 542 527 74 73

info@bahcesehirtasarim.com

Hemen Yaz
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by