marka kimliği - grafik tasarım - web tasarım
Son Yazılar
s

Katalog Tasarımı

Katalog Nedir?

Bir ürünün, tüm özellikleriyle açıklanması, tanıtılması için kurumların kullandıkları kitapçıklardır. Müşteriye en uygun ürünlere kolay ulaşılması için imkanlar tanıyan kataloglar günümüzde de çok fazla şirket tarafından tercih edilir.
Katalog nedir sorusunun cevabı ise, şirketler eski sezondan kalan ürünlerin, indirimli fiyatlarıyla birlikte ve yeni sezon ürünlerin de tanıtılması amacıyla katalog kitapçıklara başvururlar. Aslında bu kataloglardan faydalananlar hem şirketler hem de müşterilerdir.
Katalog Nasıl Olmalıdır?
Bir katalogda en önemli şeylerden biri ürün çeşidinin oldukça fazla olmasıdır. Müşterinin ilgisini çekecek renkler ve desenler ile düzenlenmiş kataloglar müşteriler için ilgi çekici olacaktır. Bunun içinde yapılması gereken kataloğun iyice araştırılmasıdır. Yapımından örnek kataloglar dikkat ve özen ile seçilmelidir. Bunların yanında elbette uygun bir sıra ve düzen içermelidir. En başından sonuna kadar merak uyandırmalı ve müşteriyi de cezbetmelidir. Kullanılan görsellerin de ürün hakkındaki açıklamalardan, yazılardan daha etkili olması gerekir.
Katalog Çeşitleri Nelerdir?
Birçok firmanın tercih ettiği kataloglarda firmaların hizmetleri ve ürünleri hakkında bilgi içermesi gerekir. Bununla birlikte her sektörün de kendi tarzını yansıtan farklı kataloglar vardır. Fazlasıyla çeşitlilik gösteren kataloglar tercih edilirken kullanım alanları da göz önünde bulundurulmalıdır. Başlıca katalog çeşitleri ise şunlardır; iş dünyası hizmeti ve içeriği ile ilgili kataloglar, promosyon ürün fırsatı tanıyan kataloglar, satışa çıkarılan ürün ile ilgili kataloglar, eğitim katalogları ve pazarlama katalogları.

Katalog Nedir
Katalog Tasarımı Nasıl Yapılır

Katalog Tasarımı Nasıl Yapılır?

Günümüzde birçok marka vardır ve her markanın kendine ait ürünleri mevcuttur. Bu ürünleri tanıtmak, pazarlamak, satışını kolaylaştırmak için bazı yollar izlenir. Bunlar internetten, dijital platformlardan veya televizyonlardan yapılan reklamlardır. Bunların dışında ise bir değer yol katalog ile ürünlerin tanıtılmasıdır. Hazırlanacak katalog kurumun özelliklerini bire bir yansıtmalıdır. Peki, katalog tasarımı nasıl yapılır? Katalog tasarlarken nelere dikkat etmeliyiz? Bunları birlikte inceleyelim.
Katalog Oluşturmak için Gerekli Olan Şeyler
Bir katalog yapılacağı ürün veya konu üzerinde tanıtıcı ve bilgilendirici olmalıdır. Katalog için gerekli olan en önemli şeyler ise; ürün bilgileri, görüntüler ve kataloğun sahip olduğu düzendir.
• Ürün bilgileri; Ürün hakkında ne olduğu, hangi kategoride olduğu, alt kategorisinin neler olduğu, ürün açıklamaları, barkodu ve fiyatı gereklidir.
• Görüntüler; Ürünün müşterinin dikkatini en iyi şekilde çekmesi için yüksek çözünürlükte görüntülere sahip olması gerekir.
• Katalog Düzeni; Giriş sayfaları, kapak, ön kapak, sayfa düzeni, bölüm ayırıcıları bir kataloğun içeriğinin nasıl olması gerektiği ise burada belirlenir.
Katalog Tasarım Maliyeti
Katalog tasarım maliyeti yapılacak iş ile doğru orantılı olarak artmaktadır. Eğer katalog çok faza içeriğe sahip ise bu durumda maliyeti daha yüksek olacaktır. Kataloğun tasarlanıp hazır hale geleceği süre, kataloğun sayfa yapısı ve miktarı, kataloğun içeriğinin nasıl hazırlanacağı ve katalog üzerindeki görsel işlemlerin fazla ve kalitesinin yüksek olmasının istenmesi durumunda maliyetleri de buna bağlı olarak artacaktır.

Katalog Baskı Türleri Nelerdir

Katalog basımı firmaların ürünlerini tanıtmada ve bilgilendirici olmalıdır bunun yanında her bir katalog firmanın kalitesi ile doğru orantılı bir şekilde kaliteli ve gösterişli olması gerekir. Katalog basımı firmaların ihtiyaçlarına göre belirlenir ve farklı kataloglardan da yardım alınır. Katalog baskı türleri nelerdir sorusunun cevabı ise baskı yapılacak kataloğun firmanın yapısına, markasına ve içeriğine uygun olması demektir. Buna uygun şartlar da sağlandığı zaman katalog basımı en doğru şekilde gerçekleşmiş olur.
Katalog baskı türleri şunlardır:
• Dijital Baskı: Baskı türleri içerisinde en çok tercih edilenlerden birisidir. Katalogların içeriğinin bilgisayar ve dijital ortamlarda hazırlanarak oluşturulmasını sağlar.
• Serigrafi Baskı: Bu baskı türü de bir ipek veya kumaş üzerine yapılır bunun tamamlanması için ise ahşap çerçeve gereklidir.
• Tampon Baskı: Çukur, yuvarlak ve düz alanlara yapılabilen bu baskının renk seçenekleri de oldukça fazladır.
• Ofset Baskı: Kitap ve dergilerin kapak ve sayfalarının baskı işlemlerinde kullanılır.
• Tifdruk Baskı: Çukur baskı şeklinde yapılan bu türde en çok ambalaj yüzeylerde kullanılır.
Yapılışlarına Göre Kataloglar Nelerdir?
Katalog basımı sayesinde firmalar kendi ürünlerini ve markalarını en iyi şekilde tanıtmış olurlar. Bu durumda da firmalar ile müşteriler arasında kuvvetli bağlar oluşur. Üretimin ve satışın artması konusunda atılacak önemli adımlardan biridir.
Yapılışlarına göre kataloglar şunlardır:
• İplik dikişli
• Tel dikişli
• Spiralli katalog bu alanın en popüler olanlarıdır.

Katalog Baskı Türleri Nelerdir
Katalog Tasarım Boyutları Nasıl Belirlenir

Katalog Tasarım Boyutları Nasıl Belirlenir?

Kataloglar, markaların ürünlerini tanıtmaları amacıyla kullandıkları tanıtım araçlarıdır. Kataloglar sayesinde müşteriler markanın hangi ürünlere sahip olduğunu öğrenerek, katalog içerisinden ürün seçiminde bulunurlar. Katalog dağıtımları pek çok farklı şekilde gerçekleşebilir. Katalogların dikkat çekmesi, incelenmesi ve dağıtımlarının kolay olabilmesi için katalog tasarım boyutuna dikkat edilmesi gerekir.
Katalog Tasarım Boyutları Fazla Büyük Olmamalıdır
Katalog tasarımı için fazla büyük boyutlar yanlış tercihtir. Katalogların boyutuna karar verirken elbette kataloğun işlevine ve hitap ettiği kesime dikkat edilmelidir ancak fazla büyük katalogların tercih edilmesi faydadan çok zarar getirir. Katalogların fazla büyük olması öncelikle katalogların taşınması ve dağıtımı konusunda sıkıntı çekmenize neden olur. Aynı zamanda fazla büyük olan kataloglar müşterilerin katalogları yanlarında bulundurmalarını güçlendirir.
Katalog Tasarım Boyutları Gereğinden Küçük Olmamalıdır
Katalog tasarımı boyutuna karar verirken kesinlikle gereğinden küçük boyutta tasarım tercihinde bulunmayın. Gereğinden küçük olan katalogların okunmasının zor olmasının yanı sıra ilgi çekici özellikleri de oldukça düşüktür. Müşterilerin dikkatini çeken, orta boyutlara katalog tasarımı boyutuna karar vermek en doğrusu olacaktır.
Kataloğun Nerede Kullanılacağını Dikkate Alın
Katalog tasarımı boyutuna karar verirken mutlaka kataloğun nerede kullanılacağını göz önünde bulundurun. Eğer sürekli olarak sabit bir yerde kalacak katalog tasarımı yapıyorsanız kataloğun büyük olmasında bir sakınca yoktur. Ancak elden ele dağıtılacak, farklı yöntemlerle müşterilere ulaştırılacak katalogların orta boyutta olması gerekir.

Katalog Tasarımı Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Bir markanın kataloğu, markayı temsil eden önemli bir değeri ifade etmektedir. Katalogda yer alan her şey markanın hem kişiliğini yansıtır hem de kişileri etkilemek için büyük bir etkeni meydana getirir.
Kurumsal Kimlik
Ana öge olarak sayılan katalog tamamen firmanın kurumsal kimliğini temsil etmektedir. Bu kataloglar firmanın yapmış olduğu işi elden ele dağıtarak logo ile birlikte tanıtımını sağlar. Başka bir ifade ile kataloglara pazarlama çalışanı olarak tabir edebiliriz.
Kataloğun Düzenlenmesi Süresi
Kataloglar belli kurallar çerçevesinde düzenlenmektedir. Burada oluşturulan en önemli süreç, kataloğun karşı tarafa minimum süre içerisinde ulaşabilmesidir. Bu süreç içerisinde yıllardır dikkat ile işini sürdüren bir yer önem kazanmaktadır.
En Önemli Nokta: Tüketici İhtiyaçlarına Göre Düzenlenmesi
Katalog tasarımında en çok dikkat önüne alınan nokta, tüketicinin ürün ya da marka ile ilişki kurmasını ve göz alıcı bir nokta bulmasını sağlamaktır. Bu esnada dikkat çeken en ufak nokta ile tüketici ile görsel ve dokunsal olarak etkileşim kurmaya yetmektedir. Böyle bir durum sonucunda tüketici en hızlı şekilde markaya dönüş sağlamaktadır. Buda başarının en önemli göstergesidir.
Kapağın Dikkat Çekmesi Önemli
Mükemmel olacak bir şekilde tasarımı oluşturulmuş olan bir kapak muhakkak ki en ilgi çekici kataloğa sahip olmaktadır. İnsanların ikna olmasını sağlayan katalog bu esnada tam bir pazarlamacı rolünü üstlenir. Buradaki en önemli noktada kitlenin kendisine çekilmesini sağlayan, başaralı bir şekilde düzenlenmiş olan kapak olacaktır.

Katalog Tasarımı Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir
Katalog Tasarımın Kurumsal Kimlik ile Uyumu Nasıl Olmalıdır

Katalog Tasarımın Kurumsal Kimlik ile Uyumu Nasıl Olmalıdır

Katalog tasarımları kurumsal firmaların adeta marka yüzlerinin toplandığı genel bir portfolyo bütünüdür. Firma içerisinde üretilen ve tasarlanan tüm içerikleri belli bir organizasyon şeması ile bir araya getirebilirseniz. Kataloglar genellikle firmaların kendi ürettikleri marka kalitesi doğrultusunda tasarlanır. Kurumsal kimlik firmaların hâkim olduğu ve sürekli koruduğu genel çizgisidir. Her firmanın kendine özgü bir kurumsal kimliği bulunmaktadır ve ürettiği katalog tasarımlarına da bu kimliği yansıtmak zorundadırlar.
Katalog Tasarımı Ve Organizasyon Şematiği
Kataloglar içerisinde, kurumsal kimliklerin hâkim olduğu tasarım dili ile organizasyon şematikleri bulunur. Bu şekilde hem ürettikleri içerikleri hem de kimliklerini tasarımsal bir dil ile aktarmış olurlar. Kurumsal dil katalog içerisinde yazı stillerinden tercih edilen sayfa konumlandırmasına kadar çok önemlidir. Tasarlanan katalogların genel formları boyut bazında değerlendirildiğinde bir firmanın kurumsal kimliğini yansıtabilir.
Katalog Tasarımı ve Görsel İçerikler
Tasarımlar içerisinde özgün görsel içerikler bulundurmak kurumsal kimliğin daha belirgin bir şekilde oluşturulmasını sağlar. Fotoğrafların boyutu, kompozisyonu ve katalog içerisinde konumlandırılması görsel dillerin katalog içerisindeki yeri açsısından önemlidir. Bu yüzden fotoğraf, vektörler, çizimler olarak değerlendirdiğimizde görsel içeriklerim dağılımı daha kontrollü yapılmalıdır.
Katalog Tasarımları Ve Sayfa Tasarımı
Kurumsal kimlik ile katalog bütünü düşünüldüğünde aktarılan görsel ve yazılı metinlerin bir arada bütün olarak durabilmesi için akış gereklidir. Bu akışı sayfa içerisinde uygulamak ve tasarım dili oluşturmak kimliğin oluşmasını algı olarak daha netleştirir. Sayfa tasarımı katalog içerisinde değerlendirildiğinde vurucu bir dilin oluşturulması için önemlidir. İnsanların katalog içerisinde herhangi bir görsel veya yazı stiline bakışı ile kurumsal dil bütünlüğünün anlaşılırlığını kolaylaştırmak gerekir.

Hazır Katalog Tasarımım Mevcut Baskıya Nasıl Hazırlanır

Hazır bir katalog tasarımının ekran görüntüsü ile fiziki hale getirilmesi arasında büyük bir fark vardır. Ekran üzerinde her şeyin normal görünüyor olmasına rağmen basım aşamasında aslında birçok eksikliğin olduğu ortaya çıkmaktadır. Bunun sebebi tasarım için kullanılan program ile baskı için kullanılan programların tamamen farklı prensiplerde çalışıyor olmasıdır. Tasarımı yapılarak hazır hale getirilen bir katalog tasarımı baskı tasarım programları kullanılarak kusursuz bir şekilde baskıya hazır duruma gelmektedir.
Baskı Tasarımı Nedir?
Baskı tasarımı, herhangi bir tasarım programı kullanılarak yapılan çalışmaların gerçeğine en yakın şekilde düzenlenmesidir. Tasarım programlarında düzenlenen çalışmalar baskı tasarımından geçirilmeden doğrudan basılması durumunda tamamen farklı bir sonuç ortaya çıkmaktadır. Bunun sebebi askı tasarımının sonuç odaklı bir çalışma olmasıdır. Baskı tasarımından geçirilen bir çalışma orijinale en yakın çıktının alınmasını sağlamaktadır. Katalog tasarımlarının baskıya hazır hale getirilmesinde her sayfanın tek tek düzenlenmesi en doğru sonucu vermektedir.
Katalog Tasarımlarının Basılması
Katalog çalışmaları birden fazla sayfanın uyumlu bir şekilde düzenlenmesini gerektirmektedir. Herhangi bir tasarım programı kullanılarak ortaya çıkartılan bir çalışmanın baskı programı kullanılmadan doğrudan baskıya verilmesi çoğu kez zaman ve kaynak israfı olarak geri dönebilir. Bunun yerine emek verilerek tasarlanan bir katalog çalışmasının baskı tasarım programları kullanılarak en kaliteli sonuçların ortaya çıkması sağlanabilir. Katalog tasarımları profesyonel bir baskı tasarımı yapılarak istenilen özelliklerde basımı yapılabilir.

Hazır Katalog Tasarımım Mevcut Baskıya Nasıl Hazırlanır

Bi Çay İçelim

Sizinle bir çay içmek ve pazarlama aktiviteleriniz

üzerine sohbet etmek bizim için büyük keyiftir.

Aşık Veysel Mah. Bahçeşehir – Hadımköy Yolu
Ntepe Blokları D Blok Kat: 4 Daire: 16 Esenkent
Esenyurt / İSTANBUL

Bize Ulaşın : 0212 672 68 64

WhatsApp Hattı : 0 542 527 74 73

info@bahcesehirtasarim.com

    Hemen Yaz
    1
    Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
    Merhaba
    Nasıl yardımcı olabiliriz?