marka kimliği - grafik tasarım - web tasarım
Son Yazılar
s

Kurgu – Montaj

Kurgu / Montaj Nedir ?

Sinemacılık ve reklam sektöründe sıkça kullanılan bir terim olan kurgu ve montaj, çekimlerin bir şahesere dönüşmesi için mutlaka gerekli olan bir yayın aşaması olarak bilinir. Birçok kurgu ve montaj yöntemleri tekniği bulunurken, günümüzde izlediğimiz her dizi, film, tanıtım filmi, kısa film, klip gibi görsel eserler kurgu ve montaj aşamasından geçmektedir.
Kurgu Nedir?
Kurgu, bir görsel videonun hazırlanışı sırasında en çok önem arz eden aşama olarak bilinmektedir. Kurgu işlemi; birden fazla kesik ve tek çekim görüntüsünün, en doğru sıralama ve anlam ile arka arkaya sıralanma işlemidir. Bu işlem sayesinde günümüzde izlediğimiz birçok görüntü kaydı ortaya çıkmaktadır.
Montaj Nedir?
Sinemacılık ve reklam sektöründe sık sık karşılaşılan montaj kelimesi, kelime anlamı olarak kurgu işleminin yalnızca ses ile yapılan versiyonudur. Hazırlanması hedeflenen görüntü akışını sağlayabilmek adına birbirinden farklı birçok görüntü ve ses dosyasının, hedeflenene en yakın şekilde kurgulanarak birbirine monte edilme işlemidir. Bu sebep ile kurgu/montaj olarak ayrılan iki terim, yüksek bir özveri gerektirmektedir.
Kurgu/Montajın Ne Gibi Faydaları Bulunur?
Birçok sektörün olmazsa olmazı arasında bulunan kurgu/montaj aşaması, çekilen görüntülerin birbirine en anlamlı ve uygun şekilde eklenerek bu aşama içerisinde yer alan kırpma ve kesme işlemlerinin sonucunda tamamlanmaktadır. İzlediğimiz tüm film ve diziler, bu kurgu/montaj aşamasından geçerek akıcılığa sahip olurken; tüm sanatsal ve reklam içerikli kliplerde yer almaktadır.

Kurgu-montaj nedir
Kurgu-montaj nasıl yapılır

Kurgu / Montaj Nasıl Yapılır ?

Reklamcılık ve sinema sektöründe oldukça önemli bir aşama olarak bilinen kurgu ve montaj aşaması, ortaya çıkan eserlere anlam katılan en önemli işlemlerin uygulandığı mecra olarak bilinmektedir. Çekilen görüntülerin belirli bir düzen içerisine oturtulmasını sağlayan kurgu ve montaj aşaması, bu sektörlere birçok avantajı beraberinde sunmaktadır.
Kesme ve Birleştirme
Kurgu ve montaj bölümünün ilk aşamalarından biri olan kesme birleştirme aşaması; çekilen uzun ve birbirinden bağımsız görüntü kayıtlarının bu aşama içerisinde kısaltılarak öz hale getirilmesini ve bu görüntülerin birleştirilmesini kapsamaktadır. İstenen görüntü eserinin ne amaç için kullanılacağı, bu aşamada oldukça belirleyici bir faktör rolü üstlenmektedir.
Olay Örgüsü
İkinci aşama olarak bilinen olay örgüsü aşamasında, gereksiz kısımların kırpılarak temizlenen görüntüleri birbirleri ile bir olay ve hikayeye bağlı olarak birleştirme işlemi gerçekleştirilir. Bu aşamada bir başlangıç ve sonuç noktası ele alınarak öz görüntüler amaca en uygun şekilde dizayn edilmektedir. Kurgu ve montaj işleminin en önemli noktaları arasında yer almaktadır.
Rötuş ve Düzeltme
Kurgu ve montaj işleminin son aşamasında ise, anlamlı bir olay örgüsüne göre yerleştirilen görüntüler üzerinde bir takım teknik işlerin tamamlanması hedeflenir. Bu aşamada video içerisine yazı, görüntü düzeltmeleri, renk ayarları, ses düzeltmeleri gibi birçok video teknik detayı hakkında ayarlamalar gerçekleştirilerek rötuşlar atılmaktadır. Bu aşama, eserin yayınlanmadan önceki son aşaması olarak bilinmektedir.

Kurgu / Montaj Kimler Tarafından Yapılır ?

Reklamcılık ve sinema sektörü için oldukça önemli bir işlem olan kurgu ve montaj aşaması, bu sektörler içerisinde çalışan oldukça profesyonel kişiler tarafından gerçekleştirilmektedir. Farklı kurgu ve montaj aşaması işlemi bulunduğundan birçok çeşit meslek grubu, en profesyonel şekilde kurgu ve montaj aşamasını işleyerek sunuma hazır hale getirebilmektedir.
Kurgu & Montaj Operatörleri
Reklamcılık sektörü içerisinde çalışarak hizmet veren kurgu ve montaj operatörleri, reklamcılık stratejilerine en uygun şekilde tasarlanan görsel dosyaları, bu yöntemlere entegre şekilde işleyerek kurgu ve montaj aşamasını tamamlayabilmektedir. Günümüzde karşılaştığımız birçok reklam filmi ve videolarında görev yapan kurgu ve montaj operatörleri, bu aşamada görev alan ve akla ilk gelen meslek kişileridir.
Görsel İşlem Teknikeri
Kurgu ve montaj aşamasında görev yapan bir diğer meslek grubu ise, görsel işlem teknikerleridir. Daha çok sinema sektöründe görev yaparak görsel kayıtlara işlem imkanlarını sunan teknikerler, aynı zamanda kurgu ve montaj aşamasında da görev alarak sinematik eserlere başarılı bir senaryo örgüsü kazandırmayı hedefler.
Kurgu Yönetmeni
Kurgu yönetmenleri, akla gelen birçok görsel kayıtların kurgu aşamasında görev yaparak başarılı bir reklam politikasına veya sanatsal esere imza atan kişiler olarak karşımıza çıkar. Daha çok sanat ve sinema sektöründe görev alan bu kişiler, firmalara sunulan hizmetler dolayısı ile çekilen videolar için de kurgu ve montaj imkanını sunabilmektedir.

Kurgu-montaj kimler tarafından yapılır
Kurgu-montaj neden yapılır

Kurgu / Montaj Neden Yapılır ?

Sinema ve reklam sektöründe yer alan ve çekilen görüntüler için en önemli aşama olarak bilinen kurgu ve montaj aşaması, görüntülerin birleştirilerek belirli bir sıraya dizildiği ve anlam örgüsüne sahip olduğu aşama olarak nitelendirilmektedir. Bu nedenle reklamcılık sektörü başta olmak üzere birçok bölüm için oldukça önem arz eden kurgu ve montaj neden yapılır?
Amaca Uygun Hazırlanış
Kurgu ve montaj aşaması, çekilen veya kaydedilen görüntülerin belirli işlemlerden geçirilerek amaca en uygun haline getirilmesi sağlanmaktadır. Örnek olarak bir reklam kampanyası için çekilen görüntüler, kırpılıp işlenerek anlamlı bir olay örgüsüne sahip bir şekilde pazarlanmaktadır. Bu nedenle kurgu ve montajın yapılma sebepleri arasında en çok öneme sahip neden, görüntülerin amaca uygun işlenmesidir.
Olay Örgüsüne Sahip Olma
Reklam ve sinemacılık sektöründe kullanılan videolar veya reklam filmleri, genel olarak anlamlı bir olay örgüsüne sahip olarak dizayn edilmektedir. Bu dizayn ise kurgu ve montaj aşamasında tamamlanmaktadır. Bu aşama içerisinde kaydedilen görüntüler, en anlamlı olacak şekilde sıralanarak ve gereksiz bölümler atılarak bir olay örgüsünün içine dahil edilmektedir.
Reklamsal Unsurları Ekleme
Videolar içerisinde yer alan slogan, yazı, ekstra görüntü, ses kayıtları gibi reklam etkenleri; kurgu ve montaj aşamasında görüntü kayıtlarına eklenen unsurlardır. Bu nedenle tamamlanan video veya reklam filmleri, bu aşamada zenginleştirilerek piyasaya sunulacak ve kitle karşısına çıkarılacak hale getirilmektedir.

Kurgu / Montaj Markanıza, Firmanıza Faydaları Nelerdir ?

Görsel ürün hazırlamaya yönelik hizmet veren birçok sektör için en önemli işlemsel aşama olarak bilinen kurgu ve montaj işlemleri, ürün hazırlanışı da dahil olmak üzere birçok faydayı firmanıza veya şirketinize sağlayarak başarılı sonuçlar üretilmesini hedefler. Profesyonel kişiler tarafından yapılan kurgu ve montaj aşamasının firmalarınıza sunduğu birçok farklı avantaj bulunur.
Firma Kimliğinizle Orantılı Reklamlar
Kurgu ve montaj aşamasında, firmanız hakkında yer almasını istediğiniz birçok bilgi ve detayı işlenen görsel ürünlere ekleyerek videolarınızı en istenilen şekilde tamamlayabilirsiniz. Müşteri tarafına sunmak istediğiniz tüm bilgileri, bu aşama sayesinde kolaylıkla tamamlayarak sunuma hazır hale getirebilirsiniz.
Hedef Kitleye Yönelik Görsel Hizmet
Firmaların reklam amacı ile oluşturmak istediği görsel videoların, belirlenen hedef kitleye ulaşması konusunda birçok imkan sunan kurgu ve montaj aşaması, çekilen kayıtlara anlamlı bir olay örgüsü ve montaj işlemlerini uygulayarak hedef kitlenize yönelik en can alıcı detayları videolara işler. Bu nedenle birçok reklamcılık firması kurgu ve montaj aşamasına büyük bir önem gösterir.
Kalite ve Organizasyon
En üst düzey ekipmanlar ile çekilmiş bir kayıt seçiminiz olsa dahi, uygun bir kurgu ve montaj aşamasından geçmeyen hiçbir görsel video, başarılı bir sonucu firmalarınıza sunamamaktadır. Bu nedenle görsel kayıtlara kalite ve organizasyon işlemleri sonucunda bir olay örgüsü yaratarak tamamlayan kurgu ve montaj işlemi, firmaların isteklerine özel şekillenerek teslim edilmektedir.

Kurgu-montaj markanıza, firmanıza faydaları nelerdir

Bi Çay İçelim

Sizinle bir çay içmek ve pazarlama aktiviteleriniz

üzerine sohbet etmek bizim için büyük keyiftir.

Aşık Veysel Mah. Bahçeşehir – Hadımköy Yolu
Ntepe Blokları D Blok Kat: 4 Daire: 16 Esenkent
Esenyurt / İSTANBUL

Bize Ulaşın : 0212 672 68 64

WhatsApp Hattı : 0 542 527 74 73

info@bahcesehirtasarim.com

    Hemen Yaz
    1
    Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
    Merhaba
    Nasıl yardımcı olabiliriz?