marka kimliği - grafik tasarım - web tasarım
Son Yazılar
s

Kurumsal Kimlik Tasarımı

Markalar İçin Kurumsal Kimlik Nasıl Olmalıdır?

Kurumsal kimlik, adından da anlaşılacağı üzere firmaların, vakfın, şirketin veya başka bir kurum için oluşturulan marka kimliklerine denir. Bir başka deyişle firmaların kurumsal kimlikleri, iç ve dış dünya üzerinden görünmeleridir. Kurumsal kimlik sayesinde firmalar birbirinden ayrılır ve oluşabilecek herhangi bir karışıklığın önüne geçilmiş olunur. Kurumsal kimlik oluşturmada firmalar oldukça zorlanabilir. Bu nedenle kurumsal kimlik oluşturma aşamasında uzman ekip ile çalışmak en doğru seçimdir.
Kurumsal Kimlik Aşamaları Nelerdir?
Kurumsal kimlik oluşturulurken dikkat edilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte kurumsal kimliği oluşturan 5 aşamadan söz etmek mümkündür. Bunlardan birincisi olan tasarım aşaması; önce yapılacak olan tüm işlerin belirlenmesini kapsar. İkinci aşamada ise; kurumsal kimlik tasarımının oluşturulması için belli bir zaman diliminin esas alınması gerekir.
Üçüncü aşamada; bu aşama sunum aşaması olup, uzmanlar tarafından yapılan kurumsal kimlik tasarımının sunumu yapılır. Dördündü aşama; sunum yapılması sonrası herhangi bir eksiklik veya fazlalık varsa bunların düzeltilme aşamasıdır. Beşinci aşama ise; onaylanmış olan kurumsal kimlik tasarımının yayın aşaması olmaktadır.

Markalar İçin Kurumsal Kimlik Nasıl Olmalıdır
Kurumsal Kimlik Tasarımı Neleri Kapsamaktadır

Kurumsal Kimlik Tasarımı Neleri Kapsamaktadır?

Kurumsal kimlik tasarımı logo, kartvizit, broşür, katalog gibi firmaların tüm görsel yüzünü oluşturan reklam ve grafik tasarımı çalışmalarına verilen isimdir.
Kurumsal Kimlik Tasarımı Ögeleri
Kurumsal kimlik tasarımı ögeleri isteğe bağlı değiştirilebilir.
Bu ögeler şöyle sıralanabilir;
• Kartvizit
• Logo
• Slogan
• Muhasebe dokümanları
• Kurumsal renkler
• Yazı tipi
Tanıtım için oluşturulan bu kurumsal kimlik tasarımı ögeleri birçok ürüne uygulanan tasarım çalışmalarıdır. Hazırlanan bu tasarım ürünleri mutlaka marka unvanı, sloganı ve de logosu içermelidir. Bu ürünler müşteriler, iş ortakları gibi birçok alanda marka bilinirliği sağlamaktadır.
Kurumsal Kimlik Tasarımı Kitapçığı
Kurumsal kimlik kitapçığı, yapılmış olan çalışmaların tümünü ayrıntılı bir şekilde içermektedir. Bu kitapçık logonun şekilleri, yazıların boyutu gibi en ayrıntılı bilgileri içerir. Kitapçık ile birlikte kalıcı bir kimlik tasarımı oluşturulmuş olacaktır. Tüm kurumsal kimlik tasarımı projesi hazırlayan firmalar bu kitapçığı da müşterilerine sunmalıdır.
Kurumsal Kimlik Tasarımının Önemi
Kurumsal kimlik tasarımı bir firmanın görsel imajını oluşturmaktadır. Firmanın prestijini göstermektedir. Markayı en güzel şekilde temsil etmelidir. Aynı zamanda markayla özdeşleşmelidir. Tasarımın en önemli özelliği özgün olmasıdır. Hafızalarda iz bırakacak ayırt edici bir özellikte olmalıdır.
Yazılardan çok görsel hafıza etkin şekilde kullanılmalıdır. Özgünlük ilkesi ihlal edilirse iyi bir tasarım olmaz.

Kurumsal Kimlikte Kartvizitin Önemi Nedir?

Kurumsal kimlik, bir işletmenin logosu, sloganı ve bütünleşik diğer tanımlar bütünü olarak bilinir. Kurumsal kimliğinizin öne çıkması için logo tasarımına ihtiyacınız vardır. Logo tasarımından sonra, kartvizitin tasarlanması gerekir. Bu gereklilik hem işletme içi hem işletme dışı hizmetlerinizde, kendinizi daha iyi tanıtmanızı sağlar. Kurumsal olarak üretilen kartvizitler, mutlaka tasarım bilen ve ajans altında hizmet veren işletmelerden alınmalıdır.
Tasarımcının Kartvizitteki Önemi
Benzersiz kartvizitler, özgün çalışmalarla ortaya çıkmaktadır. Özgün çalışmalar da program bilgisi ve tasarım estetiğine sahip olmaktan geçer. İşletmenizin kartviziti üzerinde hem logonuzun, hem marka sloganınızın, adresinizin, telefon numaranızın, mail adresinizin bulunması gerekir. Sektörlere göre çeşitlenebilen bu tip tasarımlar, müşteri memnuniyeti odaklı oluşturulmalıdır.
Beğenilen Noktalardan İlham
Birbirinden farklı kartvizit örneklerinden, beğendiğiniz noktaların birleştirilmesiyle de yeni ve benzersiz kartvizitler ortaya çıkartılabilir. Kurumsal kimlik içinde kartvizitin önemi, tamamen işletme tanıtım odaklı olması ve rakiplerinizin arasından sıyrılmanızdır. Kartınızı dağıttınız kişilerde, akılda kalıcı tasarımlarla çok daha kolay hatırlandığınızı fark edeceksiniz.

Kurumsal Kimlikte Kartvizitin Önemi Nedir
Kurumsal Kimlikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurumsal Kimlikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Başarılı bir kurumsal kimlik tasarımı için, olmazsa olmaz olan tek şey, kurum ile ilgili bütün materyallerin eksiksiz bir şekilde ortaya dökülmesidir. Bu materyaller kısa zaman içerisinde, kurumun tasarım ile ilgili genel anlayışı oluşturup, çalışmanın en doğru zamanda ve seyrinde ilerlemesini sağlar.
Kurumsal Kimlik Oluşturmada Renk
Bir kurum içerisinde; bir anlayış, bir geçmiş, bir kültür ve bir hedef barındırır. Kurumla ile ilgili düşüncelerinizi hesaplarken bu kurumun bütün içeriğini anlamak gerekir. Kurumun kurumsallığı henüz var olan veya olmayan, bir renktir, o rengi bulup ortaya çıkartarak kurumun en doğru rengini belirlemiş olursunuz.
Kurumsal kimlik için renk seçiminde; hedef kitle, sektör ve kurumun vermek istediği mesajlar gibi konulara önem vermek gerekir.
Kurumsal Kimliğin Kuruma Katkıları
Doğru tasarlanmış olan kurumsal kimliğin kuruma faydaları bir anda ortaya çıkmaz. Bu durum tamamen geleceğe yatırım olarak değerlendirilir.
Ajans Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Ajansın kurumsal kimlik üzerine yeterliliği, önemli bir kriterdir.

Kurumsal Kimlik Tasarımı Neden Ajansa Yaptırılmalıdır.

Kurumsal kimlik bir kurumun, firma ya da şirketin piyasadaki yüzüdür. Günümüz pazarlama stratejisinde kurumsal kimliğin çok büyük bir önemi bulunuyor. Kurumsal kimliğiniz sizin onunla birlikte hatırlanacağınız şeydir. Yani firmanız ya da şirketiniz potansiyel müşterilerin hatırında bu kimlikle kalacaktır. Bu kimlik sizin dışarıdaki yüzünüz ve simgeniz haline gelecektir.
Kurumsal Kimlik Nasıl Hazırlanır?
Bir firma çalışanları ve sahipleri kendilerinin dışarıda nasıl görüneceği ve kendilerini nasıl yansıtmak istediği üzerine düşünebilir ve bazı fikirler öne sürebilir. Ancak bu işi profesyonel olarak yapan bir firmayla görüşürseniz bu konuda çok daha başarılı olursunuz. Kurumsal kimlik oluşturma çok kolay bir işlem değildir. Öncelikle nelere dikkat edilmesi ve kendinizi nasıl yansıtmanız gerektiği konusunda bir piyasa araştırması yapmanız gerekebilir.
Profesyonel Bir Firmadan Yardım Almak
Kurumsal kimlik oluşturma pazarlama stratejilerinin en önemlilerinden biri. Öncelikle sizin çalışma alanınızın kapsadığı potansiyel müşteriler konusunda bir fikir edinmeniz gerekiyor. Sizin yerinize bu konudaki araştırmayı profesyonel bir firma yapmalıdır. Daha sonra potansiyel müşterilerinizi etkileyecek ve onları kazanmanızı sağlayacak bir portfolyo oluşturmanız ve kendinizi piyasada nasıl tanıtacağınıza karar vermeniz gerekiyor.
Bütün bu işlemler profesyonel bir firmaya yaptırılmalıdır. Çünkü günümüz piyasası ve pazarlama etkinlikleri sürekli güncellenip yenileniyor. Bütün bu hızlı değişim sürecinde kurumsal kimliğinizi oluştururken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda size profesyonel bir firmanın yardımcı olması gerekiyor.

Kurumsal Kimlik Tasarımı Neden Ajansa Yaptırılmalıdır

Bi Çay İçelim

Sizinle bir çay içmek ve pazarlama aktiviteleriniz

üzerine sohbet etmek bizim için büyük keyiftir.

Aşık Veysel Mah. Bahçeşehir – Hadımköy Yolu
Ntepe Blokları D Blok Kat: 4 Daire: 16 Esenkent
Esenyurt / İSTANBUL

Bize Ulaşın : 0212 672 68 64

WhatsApp Hattı : 0 542 527 74 73

info@bahcesehirtasarim.com

    Hemen Yaz
    1
    Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
    Merhaba
    Nasıl yardımcı olabiliriz?