marka kimliği - grafik tasarım - web tasarım
Son Yazılar
Image Alt

Verimli Çalışmanızı Arttıracak Yollar

Verimli Çalışmanızı Arttıracak Yollar

Verimli çalışma, tasarım yaparken önemli etkenlerden biridir. Birbirinden güzel ve etkileyici çalışmalar yapabilmeniz için verimli çalışmak önemlidir. Gelişen teknolojiler ve İnternet aracılığıyla tasarımcılar bir çok kaynağa ve programa erişebilseler de  yaratıcılığını ortaya ancak verimli çalışarak çıkarabilirsiniz. İlhamınız geldi ve deli gibi çalışmayı planlıyorsunuz. Bahçeşehir Tasarım size tam bu noktada yaratıcılığınıza faydalı olacak bazı ipuçları sunuyor.

 

1. Planlı ve programlı olun.

Öncelikle planlama ile başlayın. Planı, giriş, gelişme ve sonuç şeklinde ayarlayın. Giriş’te tasarımın amacına ve mesaja, gelişme kısmında tasarım yaparken hangi kaynaklardan faydalanacağınıza, sonuç kısmında da nasıl bir sonuca ulaşmak istediğinize yer verin. Ve bu planı not alarak hazırlayın.

Bir de hazırladığınız planın altına, işle ilgili bir zaman çizelgesi hazırlayın. Pek çok tasarımcı, zaman planlamasını unutabiliyor. Bu yüzden zaman ve tasarım aynı orantı da gitmiyor ve verimlilik azaltmış olabiliyor.

2. Araştırma yapın.

Tasarımda araştırma yapmak çok önemlidir. Yapacağınız kısa bir araştırma tasarım sürecinize katkısı olacaktır. Bu araştırmayı “beyin fırtınası” olarak düşünebilirsiniz. Tasarım yaparken hazırlık aşaması önemlidir; ne kadar iyi hazırlanırsanız, o kadar başarılı bir iş çıkarırsınız. Bu araştırma sürecinde diğer tasarımcılardan ilham alabilirsiniz.

3. Dinlenmeyi ihmal etmeyin.

Yaratıcılığın en büyük düşmanı beyin yorgunluğudur. Bu, tasarımcılar için değil diğer meslek grupları için de geçerlidir. Bilgisayar başında sürekli vakit geçirmek ne size ne de yaptığınız tasarıma fayda sağlamayacaktır. Beyniniz yorgunsa, yaratıcı olmanın imkanı yoktur. Bu nedenle her saatte bir 15 dk lik ara vererek kafanızı toparlayabilir; bu aralarda  kahve ya da bitki çayları gibi konsantre olmanıza yardımcı olacak içecekler tüketebilirsiniz.

4. Yaklaşımlarınızı sadelik ile bütünleştirin.

Sadelik ve basitlik birbirinden farklı şeylerdir. Bu nedenle birbirine karıştırılmamalıdır. Kullanıcıyı yormayan bir sadelik ile işlevselliği bir araya getirmek iyi olacaktır. Başarılı bir tasarım için karışık öğeleri kullanmanız gerekmemektedir. Sade tasarımlar, her zaman daha şık ve daha profesyonel görünecektir.

5. Sadece yaptığınız işe odaklanın.

Odak noktasını kaybetmek, en başarılı insanların bile başına gelen bir durum. Saatlerce bilgisayar başında hiç bir şey yapamadan bir adım bile gitmemiş olarak bulabilirsiniz kendinizi. Böyle olunca da verimlilikten eser kalmamış olacaktır.Bu durumu etrafınızdaki dikkat dağıtan her türlü nesneden ve gürültüden uzak kalmanız ve iki saat kadar odaklanmanız gereken bir iş varsa, e-mail bildirimlerinizi kapatın. Cep telefonu gibi dikkat dağıtıcı cihazları gözünüzün önünden uzaklaştırın ve mutlaka sessize alın. Sosyal medya hesaplarınız açık durmasın. Sadece işinize odaklanın.

 

Yorum Gönder

Hemen Yaz
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba
Nasıl yardımcı olabiliriz?