marka kimliği - grafik tasarım - web tasarım
Son Yazılar
s

Marka Adlandırma

Marka Adlandırma Nedir?

Yeni kurulan bir firma veya şirketin en önemli karar aşamalarından biri olan marka adlandırma süreci, sonraki adımlarda başarı oranını etkileyen en önemli faktörler arasında yer alır. Marka adı belirlenirken dikkat edilmesi gereken birçok unsur bulunurken, bu sürecin her adımında dikkatli bir şekilde karar verilmelidir.
Hedef Kitle Analizi
Marka adlandırma aşaması süreci boyunca yapılan birçok analiz içerisinden, sürece yön veren faktör hedef kitle analizidir. Yeni kurulmuş olan firma veya şirketin üreteceği ürün ve hizmetlerin, toplumda hangi hedef kesime hitap edeceği objektif bir şekilde analiz edilmeli ve bu hedef kitlenin yaş aralığı, alışkanlıkları, satın alma geçmişi, trendlere tepkisi gibi birçok detay en küçük şekilde analiz edilmelidir.
Rakip İsim Analizi
Bu aşamada kurulacak olan yeni şirket veya firmanın içinde bulunduğu sektör kapsamında faaliyet gösteren diğer şirketlerin isim analizi yapılır. Bu aşamada rakip firmaların nasıl bir yol izlediği ve koyulan ismin piyasa içerisinde uzun vadede gösterdiği başarı tespit edilir. Birçok sektör içerisinde sektöre özel isim kullanımları araştırılmalıdır.
Dil Karşılıkları
Yeni kurulan markaya verilecek ismin en önemli etkeni de globalleşme sürecidir.

Marka Adlandırma Nedir

Marka Adlandırmanın Önemi

Şimdilerde satın alınan çoğu ürünün ismi markalaşmış olarak akıllarda kalıyor. Bu sebeple bir ürünü piyasaya sunmadan önce marka mimarisi sağlam olmalıdır. Çünkü alıcıların aklında genellikle üründen çok markası kalacaktır.
Başarılı bir ürün isimlendirmesi için kilit nokta marka mimarisidir. Marka mimarisi dört temel üzerine kurulmalıdır. Bunlar ana marka ve ana markaya bağlı alt markalar olarak belirlenmektedir.
Ana Marka ve Alt Markalar
Ana marka markanın bütün değerini ifade eden bir değerdir. Alt markalar ise ana markanın izini taşımalıdır. Bir ürünün piyasada yer edinebilmesi için bağımsız bir markaya, özgün bir isme sahip olması gerekmektedir.
Alt markalar ana markanın adını taşıyacağı için pahalı pazarlama yöntemleri gerektirmemesi ve tek bir markaya bağlı olması gerekmektedir.
Güçlü Bir Marka Oluşturmak
Bir ürünün satışlarını olumlu yönde etkileyen marka değeri en başta güçlü tutulmalıdır. Güçlü bir marka oluşturabilmek için akılda kalıcı, özgün, fikir verici, betimleyici, jenerik gibi seçenekler sunulabilir.
Güçlü bir marka bir ürünün en önemli kriteridir. Çünkü müşteriye sunulacak şey markadır. Markasının kalitesiyle sunulan her ürün kaliteli görünür. Ancak marka isminin kalitesinde çok akılda kalıcı olması çok daha önemlidir. Bu kapsamda marka mimarisi güçlü bir ürün hazırlayan firmalar her zaman satışlarını olumlu yönde etkiler.

Marka Adlandırma Nasıl Yapılır

Birçok firma üretim alanında kendi markalarını yaratıyor. Günümüzde eskiye göre marka adı bulma, kullanma gibi işler daha da zorlaştı. Sebebi, piyasada çok fazla üretim veya hemen hemen her çeşitten ürün bulunmasıdır.
Bu da piyasadaki rekabet ortamını ve firmaların marka konusunda işlerinin zorlaştığını gösteriyor. Rekabet piyasasında firmalar markaların olabildiğince farklı olması alışılagelmişin dışında olması ve hiç bir marka ile benzerlik göstermemesi için çabalıyor.
Peki, bu durumda en farklı ve dikkat çekici marka adlandırma nasıl yapılır bunu inceleyim. Öncelikle firma iyi bir marka yaratıcısı aramalı ve onunla anlaşmalıdır. Daha sonra marka yaratıcısına firmanın üretiminde bulunan ürünler ve içerik hakkında bilgi verilmelidir.
Atılacak bir diğer adım ise en iyi markanın belli bir anlam taşıması ve çevrildiği dillerde de anlamını kaybetmemesi önemlidir.
Marka İsimlendirme Süreci Nasıl İşliyor?
Firmalar markalarını oluştururken bu süreci izlediklerinde markaları hakkında en verimli sonuçlara ulaşabilir.
Bu süreç şu şekilde ilerler;
• Stratejik Çalışma
• Rakip Çalışması
• Semantik Çalışma
• Morfolojik Çalışma
• Kavramsal Çalışma
• Yaratım Çalışması
• Tescil Kontrol Çalışması
• Tescil Çalışması
• Marka Kimlik Brief’i
Marka adı için gerekli olan her şey bu sürecin içerisinde yer alıyor. Verimli sonuçlar için firmaların bu süreci sıkı bir şekilde firmaların takip etmesi gerekir.

Marka Adlandırma Nasıl Yapılır

Bi Çay İçelim

Sizinle bir çay içmek ve pazarlama aktiviteleriniz

üzerine sohbet etmek bizim için büyük keyiftir.

Aşık Veysel Mah. Bahçeşehir – Hadımköy Yolu
Ntepe Blokları D Blok Kat: 4 Daire: 16 Esenkent
Esenyurt / İSTANBUL

Bize Ulaşın : 0212 672 68 64

WhatsApp Hattı : 0 542 527 74 73

info@bahcesehirtasarim.com

    Hemen Yaz
    1
    Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
    Merhaba
    Nasıl yardımcı olabiliriz?