marka kimliği - grafik tasarım - web tasarım
Son Yazılar
s

Marka Danışmanlığı

Marka Danışmanlığı Nedir?

Marka danışmanlığı, işletmelerin çalışma alanlarını sunuma dönüştüren bir meslektir. Bu sunum için fikir üreten aynı zamanda pazarlama ve iletişim faaliyetleri için çalışan bireyler marka danışmanlarıdır. Standart seviyedeki bir reklam ajansına nazaran marka danışmanları birçok işi üstlenmektedir.
Reklam Ajansları İle Marka Danışmanlığının Farkı
Reklam ajansları genel olarak kısa süreli kazanç artışı ve uzun süreli marka bilinirliği sağlar. Marka Danışmanlığı ise çok kapsamlıdır. Bir işletmenin her alanda ne yapması gerektiğini planlar ve kazanç sağlamanın yollarını arar. Yani Reklam ajansları tek bir noktaya odaklanırken marka danışmanlığı olaya her açıdan bakar.
Marka Danışmanı Neden Gereklidir?
Marka danışmanı, sosyal medya ya da grafik tasarım gibi işleri ele alacak diye bir kural yoktur. Adından da anlaşıldığı gibi bir danışmanlık hizmetidir.
Bir işletme için marka danışmanının neden gerekli olduğu ise şöyle sıralanabilir;
• İletişim
• Pazarlama stratejileri
• Kurumsal kimlik
• Reklam araçlarının kullanımı
• Dönüt analizleri
• Müşteri davranışları
Benzeri birçok alanda hizmet sunulmaktadır. Kısacası marka danışmanlığı o işletmenin her yönüyle yakından ilgilenir.
Marka Danışmanlarının Özellikleri
Bir marka danışmanında en dikkat çekici özellik iletişim konusundaki yeteneğidir. Aynı zamanda iletişim konusunda yeterli olmak bazen yeterli değildir. Çünkü pazarlama konusunda parlak fikirlere sahip olmak da oldukça önemlidir. Bu durumda bir marka danışmanının olmazsa olmaz iki özelliği pazarlama ve iletişim kabiliyeti olarak anlaşılabilir.

Marka Danışmanlığı Nedir
Marka Danışmanlığı Ne İşe Yarar

Marka Danışmanlığı Ne İşe Yarar?

Marka konusunda şirketlere danışmanlık hizmeti veren, markaların pazarlama veya iletişim gibi konularında danıştıkları kişilere marka danışmanı denir.
Marka danışmanlığı ne işe yarar? Marka danışmanı şirkete bağlı, her hangi bir markaya bağlı veya bağımsız çalışabilirler. Marka danışmanı, firmaların iletişim stratejisini belirlemede yardımcı olur bunun yanında firmalara hizmet üretmeleri için de çeşitli stratejiler sunar.
Bir işin en başından en sonuna kadar hemen hemen her yerinde marka danışmanlarının görevi vardır. Bu iletişim ağından pazarlamaya kadar devam eder.

Marka Danışmanlığının Şirketler İçin Önemi Nedir?

Bir şirketin başarısı için en önemli konulardan birisi de marka yüzü ve marka kimliğidir. Siz işinde başarılı ve özenli bir şirket sahibi olabilirsiniz. Ama dışarıya nasıl göründüğünüz tamamen sizin çalışmalarınızla bağlantılı değildir. Dışarıya görünen yüzünüz için profesyonel bir ajansla birlikte çalışırsanız çok daha başarılı olursunuz.
Çünkü bu konuda hem güncel trendler ve potansiyel müşterilerin talepleri hem de iş dünyasındaki yeni gelişmeler gibi konularında takip edilmesini gerektirir. Bütün bu noktalar konusunda yeterli bir araştırma yapıp sizin markanızın nasıl en iyi şekilde görüneceğine ve nasıl insanları etkileyeceğine dair bir çalışma yapmak ancak profesyonel bir ajansın yapabileceği bir iştir.
Marka Danışmanı Neler Yapar?
Marka danışmanı demek sizin markanızın insanlar üzerinde bırakacağı etkiyi arttıran kişi demektir. Bugün herkes internet ve sosyal medya dolayısıyla çok sayıda markadan haberdar oluyor. Herhangi bir iş sektöründe potansiyel müşterilerin marka ve seçme şansı geçmişe göre çok daha yüksek.
Bu yüzden etkileyici ve akıllarda iz bırakıcı bir marka çalışması yapmak artık zorunlu. İşte size bu konuda danışmanlık edecek profesyonel ve deneyimli bir firma bulursanız siz de markanızı rakiplerinizin önüne geçirebilirsiniz. Bu yüzen marka danışmanlığı bugün bütün şirketler için gereklidir. Dışarıya açılmak, daha çok tanınmak, akıllarda kalmak ve başarılı olmak için marka ve kurumsal kimlik çalışmalarına özen göstermelisiniz.

Marka Danışmanlığının Şirketler İçin Önemi Nedir
Marka Danışmanlığı Nasıl İşler

Marka Danışmanlığı Nasıl İşler

Pazar Araştırması
Marka danışmanlığı desteğinin ilk hizmeti, firmaya dair pazar araştırması yapmaktır. Bu süreç içerisinde ilk olarak şirketin de içinde bulunduğu sektör tamamen araştırılır ve eksik görülen, talep olan, kar marjı yüksek bir üretim ya da hizmet ayağı bulunur. Bu aşamanın asıl nedeni, arz-talep ilişkisinde üretim kısmında zayıf kalan ürün ve hizmet sektörüne yoğunlaşarak kar marjı sağlamaktır.
Reklam Stratejisi
Kar marjı yüksek bir alan bulunmasından sonra firma tarafından icra edilen bu materyalin piyasada başarı sağlaması için marka danışmanlık hizmeti tarafından kaliteli ve isabetli bir reklam stratejisi yaratılmalıdır. Bu aşama üretilen ürün ya da hizmetin olabildiğince fazla son kullanıcı sayısına ulaşmasını ve firmaya kar geri dönüşünü getirmesini sağlamaktadır.
Tüketici Geri Dönüşleri
Üretim ve reklam aşamalarından sonraki son aşama ise, ürün ya da hizmetin son tüketiciye ulaşmasından sonra tüketiciden alınan geri dönüşlerdir. Bu aşama, ürün ya da hizmetin uzun vadede göstereceği başarıyı direkt olarak etkilemektedir. Bu aşamada ürün ya da hizmetten yararlanan müşteri dinlenir, şikayetleri ya da övgüleri alınır ve tavsiyeleri dinlenir. Bu aşama firmanın ürettiği ürün ya da verdiği hizmetin göstereceği başarıyı etkileyen en önemli unsurlardandır.

Marka Danışmanlığı Neleri Kapsar

Kitleye Uygun Ürün ve Ambalaj Desteği
Marka danışmanlığı hizmeti adı altında verilen hizmetin birçok kapsama alanı bulunurken, bu hizmetin ilk aşamasında kitle yaş, cinsiyet, tercih ve alışveriş alışkanlığına göre ürün ve ambalaj önerileri geliyor. Kitleye en uygun ürün seçimi, firmanın bu süreçte göstereceği başarıyı direkt olarak etkileyen etmenler arasında yer alıyor.
Ürün veya Hizmete Ait Reklam Stratejisi
Bir firma tarafından sunulan ürün veya hizmet reklamı, sunulan ürünlerin piyasa başarısını direkt olarak etkileyen faktörler arasında bulunuyor. Bu nedenle reklam sürecinin başarılı ve isabetli bir şekilde yürütülerek başarıya ulaştırılması oldukça önemli bir detay olurken; reklam stratejisi de marka danışmanlığının en önemli hizmetlerinden biri arasına giriyor.
Müşteri Geri Dönüş Bildirimi
Kitleye en uygun şekilde ambalajlanarak seçilen ürün veya hizmetler, doğru bir reklam politikası ila müşteri kesimine sunulduktan sonraki süreçte; marka danışmanlığı adı altında müşterilerden alınan geri dönüş bildirimleri istatiksel olarak incelenir. Bu sayede müşteri memnuniyetini sağlayacak veya devam ettirecek adımlar atılabilmektedir.

Marka Danışmanlığı Neleri Kapsar
Marka Danışmanlığında Sözleşme Yapılıyor mu

Marka Danışmanlığında Sözleşme Yapılıyor mu?

Marka danışmanlığı için ilgili şirketlerle mutlaka sözleşme yapmanız gerekir. Sözleşme içerisinde bulunan maddelerin iki taraf için de anlaşılır ve net olması, tarafların sözleşme maddeleri konusunda hemfikir olmaları gerekir. Marka danışmanlığında sözleşme yapılmadığı durumlarda karşı karşıya kalınan sorunlar için marka sahibi sorumludur. Bu nedenle sözleşme yapmak öncelikle marka sahipleri için oldukça önemlidir.
Marka Hizmet Sözleşmesi
Marka hizmet sözleşmesi ilgili firma ve marka arasında danışmanlık konusunda gerçekleşecek olan hizmeti belgeleyen sözleşmedir. Sözleşme içerisinde bulunması gereken 17 adet madde bulunur. Bu maddeler her iki taraf için de daha sağlıklı bir süreç izlenmesini sağlar. Marka hizmet sözleşmesi kapsamında yer alan maddeler doğrultusunda gerçekleşecek olan hizmetin tümü kayıt altına alınır. Marka tescil verileri istatistiğine bakıldığı zaman ortalama 1000 başvurudan %20 si firmanın veya marka danışmanının evrak eksikliği sebebiyle veya taraflardan biri nedeniyle ulaşılamama durumundan kaynaklanıyor. Bu bakımdan doğru marka danışmanı seçmek gerekiyor. Ajansımız yılların verdiği tecrübe ile güvenli ve doğru marka danışmanlığı hizmeti vermek için çalışmaya devam ediyor.

Marka Danışmanlığı Ne Kadar Sürmektedir?

Markalara veya markalarla çalışan şirketlere danışmanlık hizmeti veren kişilere marka danışmanı denir. Peki, marka danışmanlığı ne kadar sürmektedir? Marka danışmanlık hizmeti firmaya ve yapılan işlerin sürecine bağlıdır. Süreç sonunda basılı materyaller, marka hikayesinin şekillendirilmesi, yıllık planların ve online pazarlama kanallarının oluşturulması ve hedef kitlenin belirlenmesi gibi bir çok konuda ihtiyaca uygun hizmet vermektedirler.

Marka Danışmanlığı Ne Kadar Sürmektedir

Bi Çay İçelim

Sizinle bir çay içmek ve pazarlama aktiviteleriniz

üzerine sohbet etmek bizim için büyük keyiftir.

Aşık Veysel Mah. Bahçeşehir – Hadımköy Yolu
Ntepe Blokları D Blok Kat: 4 Daire: 16 Esenkent
Esenyurt / İSTANBUL

Bize Ulaşın : 0212 672 68 64

WhatsApp Hattı : 0 542 527 74 73

info@bahcesehirtasarim.com

    Hemen Yaz
    1
    Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
    Merhaba
    Nasıl yardımcı olabiliriz?