marka kimliği - grafik tasarım - web tasarım
Son Yazılar
s

Sosyal Medya Reklamları

Sosyal Medya Nedir ?

Sosyal medya tek yönlü bilgi paylaşımını çift taraflı ve eş zamanlı bir bilgi paylaşımına ulaşmasını sağlamaktır. Aynı zamanda sosyal medya bireylerin internet üzerinden birbirleriyle haberleşmesini de sağlar.
Sosyal medyada zaman mekân sınırlaması yoktur. Sosyal medya platformunda insanlar birbirleriyle buluşur ve iletişimde bulunurlar. Öyle ki sosyal medya sayesinde uzaklık kavramı giderek azalır. Birbirlerinden çok uzakta olan insanlar sosyal medya üzerinden kolaylıkla görüşebilir haberleşebilir ve en önemlisi özlem giderebilirler.
Sosyal Medya Bölümleri
Birçok bloklar, iş ağları, fotoğraf paylaşımı, hizmet ve ürün değerlendirmesi, sosyal oyunculuk, sosyal imleme, sosyal ağlar ve siber kültür gibi daha birçok bölümleri vardır.
Sosyal Medya ile Geleneksel Medya Arasındaki Farklar
Geleneksel medya televizyonlar, radyo, gazete vb. şeylerdir. Geleneksel medya yayınlanması için belirli kaynaklara ihtiyaç duyar ama sosyal medyanın böyle bir ihtiyacı yoktur. Bilgi yayınlamak için sosyal medya göreceli olarak masrafsızdır.
Sosyal medya ile geleneksel medya arasında farklılıklar olduğu gibi benzerliklerde mevcuttur. Hem sosyal medya hem de sosyal medya teknolojileri genel bir kitleye erişime olanak sağlar. Sosyal medyadan insanlara ulaşım daha kolayken geleneksel medyada insanlara ulaşın günler haftalar belki aylar sürebilir.
Geleneksel medya oluşturulduktan sonra değiştirmek hayli zaman alırken sosyal medyanın böyle bir derdi yoktur. Geleneksel medya ile sosyal medya arasındaki en önemli fark kesinlikle özgürlüktür. Geleneksel medya bazı şeylerin baskısı altındayken sosyal medyada böyle bir baskı yoktur.

Sosyal medya nedir
Sosyal medya reklamı nedir

Sosyal Medya Reklamı Nedir ?

Günümüzün en büyük kitle iletişim aracı olan sosyal medya, hayatımızın artık her anında yer almaktadır. Bütün şirketler, kullanıcıya ulaşmak için sosyal medyayı kullanmaktadır. Peki, sosyal medya reklamı nedir? Satıcılar, sosyal medyanın gücünü ve pazar payını kullanarak reklam yapmakta ve satışlarını artırmaktadırlar.
Sosyal Medyada Reklam Verilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Reklam kampanyası oluşturmak, bu reklamların takibi ve insanlar ile olan etkileşimleri ölçümlenerek, strateji ve yöntemler belirlenmelidir. Reklam verilecek platformun size uygun olması önemlidir. Her kanalların birine vermektense, sizin için en uygun olan ve varlık göstereceğiniz bir sosyal platform olması daha önemlidir.
Reklam vermek için sosyal medya kanalını seçerken, hedef kitlesi belirlemek ve reklamın yayımlanmasını istediğiniz zamanını belirlemek gerekir. Sonrasında ise ayıracağınız bütçeyi ve reklamı verme amacınızı belirlemeniz gerekir. İyi bir planlamanın ardından, kullanılacak görsellerin kaliteli, güçlü ve anlaşılır olduğundan emin olduktan sonra reklamınızı verebilirsiniz.
Sosyal Medya Kanallar Nelerdir?
Günümüzün en yaygın sosyal medya ağları şu şekildedir: Facebook, İnstagram, Twitter, Linkedin, Youtube, Foursquare gibi sıralanabilir. Sosyal medya reklamları en çok bu sitelere verilmektedir.
Sosyal Medyada Reklam Verme Aşamaları Nelerdir?
Oluşturduğunuz kampanyaları, hangi sosyal mecra üstünden yayınlamak istediğinizi belirlemenin ardından, sosyal medya reklamı yayınlanır. Ardından kampanya süreci başlar ve etkileşim raporları belirlenerek yapılan kampanyanın ölçüm ve değerlendirilmesi yapılır. Kampanyanın devamlılığı için sosyal medya yönetimi sağlanmalıdır. Müşteriler ile olan ilişkilerin devamlılığı için sağlıklı bir iletişim olması önemlidir. Öne çıkarılması istenen ürünün sponsor reklamlar vererek daha büyük kitlelere ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medya Reklamlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler ?

Klasik medya araçları artık 2000'li yılların başlarında etkisini yitirirken yerine sosyal medya gibi alternatif ve daha ekonomik bir yönteme bıraktı. Firmalar sosyal medya üzerinden reklamlarını yaparken profesyonel öğelerden ayrılmamalı ve klasik medya üzerinden yapılan reklamlar kadar bu işe mesai harcamalıdır.
Hangi Platformu Seçmeliyim?
Firmanın ürettiği mal ve hizmet ile hitap ettiği müşteri kitlesi onun aynı zamanda hangi platformu tercih etmesi gerektiğini de belirleyen unsurlardır. Hedef kitlenin özellikleri göz önünde bulundurularak ona uygun bir sosyal medya aracı da belirlenir.
Hem Metinlere Hem de Görsele Önem Verilmeli
Sosyal medya görselliği ile ön plana çıksa da metinler de çok önemlidir. Etkili öğelerler uyumlu olarak oluşturulan bir metin-görsel mesajı kişilerin aklında marka hakkında bir fikir ve imaj oluşturur.
Sosyal Medya Reklamları Ne Sıklıkta Kullanmalı?
Sosyal medya sürekli güncel olunması gereken bir yer olduğu için reklamların sıklıkla ve güne uyum sağlayarak oluşturulması gerekir. Sürekli olarak değişen bir alana uyum sağlamayı başarmış bir firma kitle ile olan etkileşimi de kurmuş olacaktır. Sosyal medya herkesin tıpa tıp aynı olmadığı ama ortak yönlere sahip olduğu bir alandır.
Bu sebeple, reklamların da müşteri gruplarının ortak olduğu unsurlar kullanılarak yapılmalıdır. Ortak öğeleri bulmak firmanın sosyal medyayı iyi tanıması ve çok dikkatli kullanması ile mümkün hale gelir. Bunun için iyi bir firmadan da profesyonel destek alınmalıdır.

Sosyal medya reklamlarında dikkat edilmesi gerekenler
Sosyal medya reklamlarının faydaları

Sosyal Medya Reklamlarının Faydaları ?

Her gün fazla kişiye ev sahipliği yapan sosyal medya platformları, milyonlarca kişinin ziyaret ettiği bir ortak adres haline geldi. Reklam şirketleri ve reklam yapmak isteyen firmalar tarafından oldukça avantajlı bir mecra olan sosyal medya, farklı müşteri profillerine ulaşabilme şansını şirketlere sunmayı başarıyor.
Milyonlarca İnsana Ulaşma İmkanı
Günümüzde en çok tercih edilen iletişim mecraları arasında bulunan sosyal medya, milyarlara ulaşan kullanıcı sayıları nedeni ile kaçırılmaz bir reklam alanına dönüşüyor. Ulusal veya global birçok insana ulaşabilmek için oldukça uygun bir reklam fırsatı sunan sosyal medyayı kullanarak, şirket veya firmanızın reklamlarını milyonlarca insana ulaştırabilmeyi sağlayabilir ve isim tanınırlığınızı bu sayede arttırabilirsiniz.
Farklı Hedef Kitle Filtreleri
Birçok firma veya şirketin, reklamlar sonucunda ulaşmak istediği bir kitle profili bulunmaktadır. Sosyal medya reklamları sayesinde firmanız adına yapılan reklamlar için yaş aralığı, cinsiyet, kitle konumu gibi birbirinden farklı birçok filtreleme özelliğini kullanabilme imkanına erişebilirsiniz. Bu sayede daha isabetli reklam kampanyalarını yönetebileceğiniz gibi, ulaşmayı hedeflediğiniz kitleye kısa süreler içerisinde ulaşabilirsiniz.
Etkili ve Akılda Kalan Reklam Stratejisi
Günümüz insanlarının bir gün içerisinde en fazla vakti harcadığı mecra olan sosyal medya, reklam yapmayı hedefleyen şirketler için de etkili ve akılda kalıcı reklamları yapabilmek adına oldukça uygun bir ortam oluşturuyor. Sosyal medya reklamları sayesinde, her gün milyonlarca kişiye kadar ulaşabilen akılda kalıcı reklam kampanyalarını yönlendirebilirsiniz.

Sosyal Medya Reklamları Nasıl Olmalı ?

Milyonlarca kullanıcısı ile insanların her gün saatlerini geçirdiği etkili bir iletişim sistemi olan sosyal medya, reklam verenler için de oldukça uygun bir ortam haline geldi. Sosyal medya üzerinde verilen reklamların son yıllarda yaşadığı büyük başarı ve bilinirlik sayesinde, birçok reklam veren sosyal medyada reklamların nasıl olması gerektiğini araştırıyor.
Etkileyici Görsel ve Videolar
Sosyal medya reklamları, sosyal medya kullanıcılarının ilgisini çekecek tarzda tasarlanarak sunulmalıdır. Son yıllarda sosyal medya üzerinde giderek önem kazanan görsellik, sosyal medya reklamlarında mutlaka bulunması gereken özellikler arasında yer alıyor. Büyük bir kesimin ilgisini çekecek tarzda fotoğraf ya da videolar tercih etmek, videoların çok uzun olmaması kaydı ile en çok tercih edilen yöntemler arasındadır.
Özgün ve Samimi İçerik
Sosyal medyanın geleneksel medyadan her geçen gün daha öne geçmesinin en büyük nedeni ise, sosyal medya ortamında bulunan samimiyettir. Bu nedenle vermek istediğiniz sosyal medya reklamlarını tasarlarken, içeriklerinizin tamamen özgün ve kişinin iç sesinden çıkarcasına samimi olmasına özen gösterin.
Hedef Kitleye Yönelik Reklam
Sosyal medya reklamlarının en büyük avantajlarından biri ise, hedef kitlenizi belirleyebilme özelliğidir. Bu yüzden genç, yaşlı, kadın, erkek, farklı şehir veya ülkeler arasında bir hedef kitle profili yaratarak; bu hedef kitleye özel reklam kampanyaları düzenleyebilirsiniz. Bu sayede daha etkili reklamların ortaya çıkacağı gibi, daha büyük bir kitleye de ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya reklamları nasıl olmalı

Bi Çay İçelim

Sizinle bir çay içmek ve pazarlama aktiviteleriniz

üzerine sohbet etmek bizim için büyük keyiftir.

Aşık Veysel Mah. Bahçeşehir – Hadımköy Yolu
Ntepe Blokları D Blok Kat: 4 Daire: 16 Esenkent
Esenyurt / İSTANBUL

Bize Ulaşın : 0212 672 68 64

WhatsApp Hattı : 0 542 527 74 73

info@bahcesehirtasarim.com

    Hemen Yaz
    1
    Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
    Merhaba
    Nasıl yardımcı olabiliriz?