marka kimliği - grafik tasarım - web tasarım
Son Yazılar
s

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Nedir ?

Sosyal medya tek yönlü bilgi paylaşımını çift taraflı ve eş zamanlı bir bilgi paylaşımına ulaşmasını sağlamaktır. Aynı zamanda sosyal medya bireylerin internet üzerinden birbirleriyle haberleşmesini de sağlar.
Sosyal medyada zaman mekân sınırlaması yoktur. Sosyal medya platformunda insanlar birbirleriyle buluşur ve iletişimde bulunurlar. Öyle ki sosyal medya sayesinde uzaklık kavramı giderek azalır. Birbirlerinden çok uzakta olan insanlar sosyal medya üzerinden kolaylıkla görüşebilir haberleşebilir ve en önemlisi özlem giderebilirler.
Sosyal Medya Bölümleri
Birçok bloklar, iş ağları, fotoğraf paylaşımı, hizmet ve ürün değerlendirmesi, sosyal oyunculuk, sosyal imleme, sosyal ağlar ve siber kültür gibi daha birçok bölümleri vardır.
Sosyal Medya ile Geleneksel Medya Arasındaki Farklar
Geleneksel medya televizyonlar, radyo, gazete vb. şeylerdir. Geleneksel medya yayınlanması için belirli kaynaklara ihtiyaç duyar ama sosyal medyanın böyle bir ihtiyacı yoktur. Bilgi yayınlamak için sosyal medya göreceli olarak masrafsızdır.
Sosyal medya ile geleneksel medya arasında farklılıklar olduğu gibi benzerliklerde mevcuttur. Hem sosyal medya hem de sosyal medya teknolojileri genel bir kitleye erişime olanak sağlar. Sosyal medyadan insanlara ulaşım daha kolayken geleneksel medyada insanlara ulaşın günler haftalar belki aylar sürebilir.
Geleneksel medya oluşturulduktan sonra değiştirmek hayli zaman alırken sosyal medyanın böyle bir derdi yoktur. Geleneksel medya ile sosyal medya arasındaki en önemli fark kesinlikle özgürlüktür. Geleneksel medya bazı şeylerin baskısı altındayken sosyal medyada böyle bir baskı yoktur.

Sosyal medya nedir
Sosyal medya yönetimi nedir

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya hemen hemen herkesin yakından ilgilendiği, bağımlılık haline gelecek kadar popülerleşmiş bir internet ortamıdır.
Sosyal medya sayesinde insanların çoğu iş imkanı bulmuştur ve bu sayede çokça para kazanılmaya başlanılmıştır. Mağazası, dükkanı olan kişiler müşteri kazanmak ya da ürünlerini satmak adına hesap açıp takipçi sayılarını arttırarak bütçelerine katkıda bulunabilirler.
Sosyal medyayı aktif kullanan ve bu şekilde para kazanan kişiler yönetimini de çok iyi bilmelidirler.
Sosyal Medya Yönetimi Ne Anlama Gelir?
Sosyal medya yönetimi hesabı veya sitesi olan kişilerin aktif kullandıkları hesaplarını nasıl kullanabileceklerini, nasıl yönetebileceklerini, satış yapan kişilerin ürünlerinin takibini yapabileceği ve hatta acil durumlarda nasıl çözüm bulunacağına dair yönetme şekildir.
Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılmalıdır?
• Sosyal medya hesaplarını iş için kullanan kişiler hangi tür kitlelere sesleneceğini belirlemelidir. İlgi alanlarını, beğendikleri şeyleri sunarak daha çok para kazanma imkanı artar.
• Kullanılan sosyal medya hesaplarının içeriği de oldukça önemlidir. İçerikler ne kadar ilgi çekici olursa insan kitlesi de o kadar artacaktır.
• Herkesin özgürce kullandığı sosyal medya hesaplarında benzer ürünleri iş için kullanan birçok insan vardır. Rakip olarak nitelendirilir ve rekabet açısından oldukça dikkat edilmelidir.
• Sosyal medya hesaplarından satış yapan veya diğer müşteri kazanma işleri yapan kişilerin reklam yaparak hesaplarını ya da sayfalarını popülerleştirebilirler.
Sosyal medya günümüzde oldukça önemli yer aldığı için yönetimi de oldukça dikkate alınmalıdır.

Sosyal Medya Yönetiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler ?

Sosyal medya platformlarında daha ileri teknolojiler üretilmektedir. Daha fazla büyüyen ve daha çok etkili olan bir pazarlama aracı haline dönüşen sosyal medyada dikkat edilmesi gereken çeşitli unsurlar mevcuttur.
Doğru Zamanın Yakalanması
Sosyal medyada genel itibariyle kesin bir şekilde doğru paylaşım zamanı denilen bir kural yoktur. Fakat marka amacıyla genel olarak daha yoğun bir etkileşim gerçekleştiren bir vakit dilimleri bulmak, analiz yapılarak mümkün olmaktadır. Burada esas konu kendi hedef kitlenin nelerden hoşlandığı ve yaygın olarak hangi saatlerde aktif olduğunun bilinmesidir. Örnek verilecek olursa öğrencilere yönelik bir hizmet söz konusu olacaksa öğleden sonra yani okul çıkış saatlerinde paylaşım yapmak daha fazla etkili olacaktır.
Fotoğraf Kullanımı
İnsanlar, sosyal medya platformlarını biraz da göz atarak incelenmektedirler. Bu nedenle fotoğraf, sosyal medya platformlarında önemli bir unsur olmaktadır. Paylaşılan her postu fotoğrafla paylaşmak daha da avantaj sağlayacaktır.
Tek Bir Platformdan Tamamının Yönetilmemesi
Bireylerin birden fazla sosyal medya platformunda hesapları olabilir. Pek çok markanın birden çok ağ üzerinde hesabı bulunmaktadır. Bu hesapları bir tek elden yönetebilmek mümkün olabileceği gibi tek bir tık ile hepsinde de birden fazla paylaşım yapılabileceği platformlarda bulunmaktadır.
Gifler Ve Videolar Çizilebilir
Bireylerin ellerinden materyalleri mevcut ise video ve GİF üretmek amacıyla maddi imkanlarının yeterli olması ve her ne olursa olsun düzenli bir şekilde video ve GİF paylaşımında bulunmak mümkün olacaktır.
Devamlı Reklam Yapılmaması Gerekir
Devamlı görmek, genel itibarıyla bireyleri rahatsız eden bir durumdur ve sosyal medya platform sahiplerini takip etmekten vaz geçebilirler. Sosyal medya platformlarında bireylerin vakit geçirmelerinin temel amaçları keyif almaktır. Reklam içeren post kullanılmak yerine bireylerin, biraz da kendi bağlamlarını koruyarak çeşitli içerikler paylaşmaya çalışmaları hem kendi siteleri hem de takipçi kitleleri için daha da avantajlı olacaktır.

Sosyal medya yönetiminde dikkat edilmesi gerekenler
Sosyal medya yönetiminin faydaları

Sosyal Medya Yönetiminin Faydaları?

Günümüzde reklam için elverişli mecralardan biri olan sosyal medya, birçok kullanıcı hesabını bünyesinde barındırmaktadır. Bu sosyal medya hesaplarını en doğru şekilde yönlendirmek; sunulan ürün veya hizmet için doğru reklam kampanyalarını sunmak gibi hizmetleri içeren sosyal medya yönetiminin, kullanıcılara sunduğu birçok avantajı bulunmaktadır.
Geniş Bir Kitleye Ulaşmak
Milyonlarca insanın her gün saatlerini harcadığı bir mecra olan sosyal medyada, hesabınızı doğru bir şekilde yöneterek hedeflediğiniz kitlenin birkaç katına ulaşma imkanına sahip olabilirsiniz. Sosyal medya yönetimi sayesinde kısa süre içerisinde ulaşabileceğiniz geniş bir kitle, pazarlamak istediğiniz ürün veya hizmet için en gerekli materyallerden biri olmaktadır.
Doğru İçerik Yönetimi
Daha fazla kişiye ulaşarak ürün, hizmet veya içerik pazarlamasını kolaylaştırmak, sosyal medya yönetimi sayesinde oldukça kolay ulaşılabilen değişkenlerden biridir. Sosyal medya yönetimi sayesinde, hesaplarınızda bulunan içeriklerin doğru bir şekilde yönlendirilerek paylaşılması; uzun vadede sosyal medya hesaplarınızda ki içeriklerin kitle kapsamında etkili ve göz alıcı bir hale gelmesini sağlar.
Gelir Artışı
Sosyal medya hesaplarınızı sosyal medya yönetimi ile başarılı bir şekilde yönettikten sonra, geniş bir kitle ve doğru içerik yönetimi sonucunda gelirlerinizde de bir artış gözlemlemeniz kaçınılmaz hale gelir. Milyonlarca kişiye ulaşabildiğinizde; pazarladığınız ürün veya hizmetin bilinir olması, ya da reklam gibi paylaşımlar yapılabilmesi sayesinde yüksek miktarlarda bir gelire sahip olabilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Olmalı ?

Sosyal medya firmaların halka ulaşmalarını sağlayan çok etkili bir yöntem olarak ortaya çıktı ve firmalar izledikleri çeşitli stratejilerle sosyal medya üzerinden marka bilinirliğini arttırdı. Sosyal medyanın bir markanın itibarı açısından önemi her geçen gün artarken firmalar da bu yolu kullanarak hedef kitleye ulaşmaya çalışmaktalar.
Hedef Kitlenin Tanınması
Sosyal medya yönetiminde bilinmesi gereken önemli bir unsur hedef kitle profilinin iyi tanınmasıdır. Bu nitelikler arasında kişilerin sosyo ekonomik yapıları, sosyal medyayı ne sıklıkla kullandıkları, yaş ve cinsiyet gibi çeşitli faktörler bulunur. Bu açıdan sosyal medya yönetiminde hedef kitleye ulaşmak için hangi aracın daha uygun olacağı firma tarafından belirlenmelidir. Örneğin, YouTube görselliğe önem veren bir araç iken Twitter daha çok yazılı metinler aracılığıyla hedef kitleye ulaşmanın bir yoludur.
Sosyal Medya Yönetiminde Kullanılan İfadeler
Sosyal medya insanlara ulaşmak için etkili görseller ve metinler kullanılması gereken bir mecradır. Günümüzde herkes şirketlerin kullandığı görsellere ve ifadelere bakarak marka algısını oluşturmaktadır.
Bu sayede firmalar sosyal medya üzerinden halka ulaşmaları için hangi unsurları kullanması gerektiğini bizzat belirlemeli ve belirli sloganlar aracılığıyla kitlesine ulaşmalıdır. Bu sloganların içeriğinde hedef kitlenin takip ettiği unsurlar da yer alabilir.
Örneğin, yirmili yaşlara hitap eden bir firma, popüler film ve dizi karakterleri aracılığıyla mesajlarını oluşturabilir.
Videolar ve Resimlerin Sosyal Medyada Kullanımı
Bugün reklamlar için video ve resimler metinlerden daha önemli bir araç haline geldi. Bu sebeple firmalar kullanacağı video ve resimleri sloganlarıyla harmanlamalı ve mümkün olduğunca kısa video ve etkili görsellerle hedef kitlesine hitap etmelidir.

Sosyal medya yönetimi nasıl olmalı

Bi Çay İçelim

Sizinle bir çay içmek ve pazarlama aktiviteleriniz

üzerine sohbet etmek bizim için büyük keyiftir.

Aşık Veysel Mah. Bahçeşehir – Hadımköy Yolu
Ntepe Blokları D Blok Kat: 4 Daire: 16 Esenkent
Esenyurt / İSTANBUL

Bize Ulaşın : 0212 672 68 64

WhatsApp Hattı : 0 542 527 74 73

info@bahcesehirtasarim.com

    Hemen Yaz
    1
    Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
    Merhaba
    Nasıl yardımcı olabiliriz?