marka kimliği - grafik tasarım - web tasarım
Son Yazılar
s

Tabela Hizmetleri

Tabela Nedir?

Tabela, bir binanın girişinde, dükkanın çatısında, firmaların ise dış mekanda kullandıkları bir araçtır. Kullanım yönüyle çok fazla çeşitlilik gösteren tabela nedir dendiğinde bir şirketin veya bir yerin tanıtılmasında, orayla ilgili bil sahibi olunmasında kullanılır. Yönlendirme özelliğine sahip olan tabelalar montajlanarak tanıtılacak yerin dış cephesine kurulumu sağlanır
Birden fazla amacı olan bu tür tanıtım tabelalarının temel amacı, insanların dikkatini çekmek, algılarında yer edinmek ve markayı tanıtmaktır. Görülebilme gereksinimi duyan tabelalar ölçülerinin ona göre belirlenmesi ve en uygun uygun yere asılması gerekir.
Tabelanın Kuruma Sağladığı Faydalar Nelerdir?
Öncelikle tabelalar, firmaların popüler olması yolunda atılan en büyük adımlardan biridir. Seçilen tabela şık görünümlü ve uzun ömre sahip olmalıdır. Bunlardan dolayı fark edilebilir olması bir tabelanın en iyi faydasıdır. Müşteriyi çeker, kendi tarzı ile dışarıdaki insanların algısında ise yer edinebilir. Firmaya çekilen dikkatler sonucunda buna bağlı olarak satışı da artıracaktır. Firmaya pratiklik sağlayan tabelalar taşınabilir olduğu gibi ışıklı ve ışıksız seçenekleri de mevcuttur.
Tabela Fiyatları
Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile tabelalarda çeşitli şekilde üretilmeye başlanmıştır. Firmanın kendi tarzını yansıtacak olan tabelalar da önemli olan bilgiyi ve algıyı karşı tarafa verebilmek ve bunu canlı tutmaktır. Bir tabela sağladığı faydadan daha fazla bir maliyete sahip olmamalıdır. Tercih edilen marka, boyut, şekil ve türüne göre de tabelanın fiyatları çeşitlilik gösterir. Bu tür özellikleri ve tabeladan beklenti arttıkça fiyatı da buna bağlı olarak artacaktır.

Tabela Nedir
Tabela Çeşitleri Nelerdir

Tabela Çeşitleri Nelerdir

Tabelalar günümüzde firmalar için önemli bir yere sahiptir. Bu yüzden tabelası olmayan bir işyeri hemen hemen hiç yoktur. Tabelalar tanıtım ve bilgilendirme açısından önemli bir etkiye sahiptir. Her firmanın kendi ürünleri ile ilgi veya kendine has bir tabela oluşturması gerekir. Bu da tabelanın çeşitlenmesi demektir. Peki, bu tabela çeşitleri nelerdir? Neye göre belirlenir sorularını cevaplandıralım.
Genel bir ayrım ile tabela çeşitleri;
• Totem: Şehirlerarası yollarda kullanımı çok yaygındır bunun dışında ise büyük firmaların caddeye bakan yönlerinde açık alanlarda kullanılır.
• Kutu Harf: Bu harfler dilediğiniz şekli alabilir ve firmalara istediği şekilde yazılma imanı sunar.
• Neon: Neon tabelalar günümüzde en çok tercih edilenler arasındadır. Bunun sebebi görsel efekti, renkli seçenekleri ve firmaya ışıklı bir reklam tabelası özelliği sunar.
• Cephe Tabelası: Cephe tabelası diğer tabelalardan esinlenerek yapılabilir en çok tercih eden firma türü ise holding ve büyük işletmelerdir.
Tabela Çeşidine Nasıl Karar Verilir?
Şirketlerin tercihlerine göre tabelalar çeşitlilik gösterir. Bunun yanın kendi bütçelerine uygun bir tabela tercih edilmesi doğru olacaktır. Şirketinizin çalıştığı alana en uygun tabela için tabela, reklam işleriyle uğraşanlardan tavsiyeler alınmalı ve araştırma yapılmalıdır.
Firmanızın logosu veya armasına en uygun olan bir tabelayı seçmek ve ona yönlendirilmek gerekir. Görüntüsü firmanızın özelliklerini yansıtmalı ve firmanız ile bir bütün olmalıdır. İnsanlar tabelayı gördüklerinde onlara çağrışım yapacak tarzda tabela özellikleri kullanılmalıdır.

Tabela Seçimi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yeni kurulmakta olan işletme ve firmalar için büyük bir önem arz eden tabela seçimi, birçok faktöre göre değişmektedir. İşletme yönetiminin reklam ayağında büyük bir role sahip olan işletme tabelalarının seçimi, uzun vadede gösterilecek başarıyı büyük bir oranda etkilemektedir.
Tabela Boyutları
Tabela seçimi sırasında en çok dikkat edilmesi gereken tabela özelliklerinden ilki, tabelanın boyutudur. Bu boyut için karar verme faktörü, mutlaka asılacağı veya sabitleneceği yer ile orantısı olmalıdır. Reklamcılık piyasasında tabela ölçümü için yüzeyin 1/10 oranında tabela boyutu oldukça sık kullanılmasına rağmen, oluşturulacak konsept ve tarza göre değişiklik içerebilir.
Tabela Yazı Fontu
Karar vereceğiniz tabela örneğinde bulunan yazıların fontu, firmanın ya da işletmenin tarzını yansıtan en önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Son dönem içerisinde daktilo ve çivi yazısı örneklerinde bulunan dik, köşeli fontlar tercih edilse de, yumuşak ve neon fontlar da oldukça rağbet görmektedir. İşletmenizin logosuna ve tarzına uygun bir yazı fontu seçmek, en çok dikkat edilmesi gereken noktalar arasındadır.
Tabela Renkleri
Bilinen üzere renklerin insanlar üzerinde büyük bir etkisi bulunmaktadır. Birçok farklı sektörlerdeki markalar insanlara pozitif enerji yayan renkleri marka tabelaları ve logolarına taşımaktadırlar. Tabela seçimi sırasında güçlü ve dinamik bir enerji yayan, tabela içerisindeki diğer renkler ve yazı fontları ile uyumlu bir renk seçimi oldukça önemlidir.

Tabela Seçimi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir
Tabela Tasarımım Var Revize Yaptırabilir miyim

Tabela Tasarımım Var Revize Yaptırabilir miyim?

İşletme ve mağazaların reklamlarını yaptıkları ilk şekil tabeladır. Tabela, bu firmaların sektörde var olduklarını gösteren ve içeriklerini müşterilerine duyuracakları ilk afişleridir. Bu bakımdan tabelalar merak uyandırmalı, dikkat çekmeli ve popüler olmalıdır. Her işletmenin mutlaka tabelası olur ve hizmet sundukları iş dalını bu tabela ile müşterilerine duyurur. Tabelanın rengi, görüntüsü, içeriği, ışıklı oluşu dikkat çekiciliğini artıran etmenlerdir.
Tabela Revizesi Nedir?
Eski ve solgun renklerde tasarlanmış olan bir tabela dikkat çekmeyecek ve ilgi uyandırmayacaktır. Tabela revize çalışmaları işte bu noktada devreye girer ve eski tabelaların değişimi gerekebilir. Renk yapısı değişmiş, görüntüsünde canlılık kalmamış olan bir tabelanın değişime ihtiyacı vardır. İşletmenin adı değiştiğinde veya farklı bir durum ortaya çıktığında da tabelayı yenilemek yani revize etmek gerekecektir. Bu işlem tabelanın yeniden düzenlenmesi anlamına da gelir.
Tabela Tasarımına Uygun Revize Yapılır Mı?
İşletme ve hizmet sektörlerinin tamamı reklam yapmaya ihtiyaç duyar. Tabelası gösterişli olan bir firma, müşteriye ilk etapta popüler bir görüntüyle ulaşır. Tabeladaki revize işlemi bu nedenle çok önemlidir. Gösterişli, canlı renklerde, farklı yazı fontlarıyla tasarlanmış olan yepyeni bir tabela, çok daha fazla dikkat çekecek ve müşteri sayısının artmasını sağlayacaktır.
Tabelalardaki Şık Ve Gösterişli Tarz
Tabela revize işlemi yepyeni bir tabelaya sahip olmak anlamına gelir. Canlı bir görünüm taşıyan tabelalar daha özenilmiş ve kaliteli bir görünüm taşır.

Mağazalar İçin Tabelanın Önemi

Dükkan ve mağazalar için en önemli reklam şekli tabeladır. Tabelası dikkat çekici veya hoş durmayan işletmelerin müşteri çekme şansları daha düşüktür. Tabela tasarımına önem vermeyen işletmelerin uzun vade içerisinde zarara uğrama ihtimalleri ise yüksektir. Bu nedenle mağaza ve dükkanlar için en dikkat edilmesi gereken konuların başında tabela gelir.
Tabelaya Neden İhtiyaç Duyarız?
Tabelaya neden ihtiyaç duygumuzu kendimize sorduğumuz zaman aslında tabelanın ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz. Tabela demek, müşteri için bir çağrı demektir. Tabelası olmayan işletmelerin müşterileri oldukça az ve kısıtlıdır. Ancak gösterişli ve hoş bir tabelaya sahip işletmelerin müşteri sayıları yeterlidir.
Estetik Bir Tabela
Estetik görünüme sahip bir tabelaya sahip olmak demek, estetik anlayışı olan ve çevresine bakmasını bilen kişiler tarafından işletmenizin tercih ediliyor olması demektir. Bu nedenle ne kadar kaliteli ve estetik bir tabelaya sahip olursanız müşteri kitleniz de o kadar kaliteli olur.
Anlaşılır Ve Net Bir Tabela
Tabela tasarımı yaparken karmaşık motifler veya yazılar kullanmamak gerekir. Olabildiğince basit ve kolay bit tabela seçmek anlaşılmanızı kolaylaştırır. Tabela üzerinde net bir şekilde işletmenizin işlevini belirten bir yazı veya görsel bulunmalıdır. Uzaktan bakanlar bile sizin hangi tür işletmeye sahip olduğunuzu anlayarak size gelmelidirler. Bu nedenle yazı boyutuna ve estetik yapısına özen gösterildiği sürece tabelalar müşteri kazandırmaya devam edecekler.

Mağazalar İçin Tabelanın Önemi

Bi Çay İçelim

Sizinle bir çay içmek ve pazarlama aktiviteleriniz

üzerine sohbet etmek bizim için büyük keyiftir.

Aşık Veysel Mah. Bahçeşehir – Hadımköy Yolu
Ntepe Blokları D Blok Kat: 4 Daire: 16 Esenkent
Esenyurt / İSTANBUL

Bize Ulaşın : 0212 672 68 64

WhatsApp Hattı : 0 542 527 74 73

info@bahcesehirtasarim.com

    Hemen Yaz
    1
    Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
    Merhaba
    Nasıl yardımcı olabiliriz?