marka kimliği - grafik tasarım - web tasarım
Son Yazılar
Image Alt

Tasarım Ve Sürdürülebilirlik

Tasarım Ve Sürdürülebilirlik

İlerleme kaybediyoruz öyle değil mi?

Tüm markalar plastik torbalar için bizden ücret talep ediyor Design Council ( Tasarım Heyeti ) Sürdürülebilirliği esas öncelik olarak belirtti.

Egzoz emisyonu yüksek olan taşıtlara cezalı vergi uygulanması yönünde yönetmelik getirdi.

Londra’nın 2012 Olimpiyatlarına ev sahipliği yapması dünyanın ilk sürdürülebilir olimpiyat oyunlarının düzenleneceği anlamına geliyor.

İsterseniz kötümser olduğumuzu düşünün fakat bize öyle geliyor ki grafik tasarımın çevresel sürdürülebilirlik bağlamında nasıl var olacağını konumlandırma tanımlama ve anlamaya ilişkin tasarım toplumu geriden takip etmektedir. Çok fazla grafik tasarımcının üzerine düşen rolün bir projenin prodüksiyon evresinde aceleyle etik olan kararlar almakta sınırlı olduğunu düşünüyoruz. Şuan her şey çok çabuk değişiyor son derece somut bir bilimsel ve çevresel gerçekçilik içine kök salmış süregelen bir devrimden bahsediyor. Bu sözüm devrimin yerel ulusal ve uluslararası siyasi dinamikler üzerinde olduğu kadar; her bir grafik tasarımcının sorumluluk duygusu üzerinde ve milyarlarca insanın yaşam tarzı seçimleri üzerinde bir etkisi vardır  ve olmaya devam etmektedir.

Bizler tasarımcı olarak çevre ve tartışmalarının içinde kendimizi hem anlamlı hem de daima olacak bir pozisyonda nasıl konumlandırabiliriz ?

Düşünme, tavır ve pratik ekseninde büyük bir kültürel değişim geçirmeye ihtiyacımız var.

Tasarım sürdürülebilirlik manifesto eserinde, sürdürülebilirlik kavramının erken dönemde mesleki eğitimi savunuyor. Çoğu tasarım okulunun bu konuyu erkenden öğretmesinin önemini anladığını fakat bir çok okulun da öğrencilere güzel görünümlü çöp parçaları üretmeyi öğretmekten başka bir şey yapmadıkları yazıyor.

Bu çöp üretimini önleminin iki yolu olabilir;

Ya bağımsız programlar açılabilir ya da mevcut olan müfredata sürdürülebilirliğin entegrasyonunu sağlama yolları bulabiliriz. Hindistan’ın 700.000 adet köyünün %75’inin bir şekilde internete bağlanmasını sağlamak için kırsal kesime yerleştirilmiş elektronik kiosklar tasarımın yeni tasarım olarak göklere çıkarırken bir kere daha kendimize grafik tasarımcıların bu manzarada kendilerini nasıl konumlandıracaklarını sormamız gerekiyor.

En önemli üzerinde durulması gereken şey şu; görsel iletişim bağlamında sürdürülebilirlik aynı zamanda yeni fikirler icat etmek demektir.

Louise’nin ortaya koyduğu gibi ‘’ ben sürdürebilirliği cezbedici ve eğlenceli bir gelecek hayal etmek için çıkarılmış bir davet olarak düşünmek istiyorum. “

Bizimde görmek istediğimiz sürdürülebilirliğin görsel iletişimin katmanlarından biri grafik tasarım pratiğinin katmanlarından biri haline gelmesidir. Ancak bu şekilde, çevresel sorumluluk taşıyarak yaptığımız seçimler; renk, tipografi, kompozisyon, form ve fonksiyona dair yaptığımız seçimlerin yanına geçerli bir başka kriter olarak rahatça oturabilir.

 

Alıntı; Grafik Sanatlar Üzerine Yazılar;Haziran 2009 Sayı 81

Yorum Gönder

Hemen Yaz
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba
Nasıl yardımcı olabiliriz?